اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

یک سال و نیم از توافق سیاسی میان رهبران و تشکیل حکومت وحدت ملی می گذرد اما هیچ کدام از بندهای این توافقنامه اجرا نشده است و اوضاع افغانستان روز بروز بدتر هم می شود. جنگ و صلح در افغانستان در وضعیتی پیچیده به سر می برد و مشخص نیست چه آینده را پیش رو دارد؟ سناریوی جنگ و صلح افغانستان چیست و چرا هیچ کدام نتیجه ای ندارد؟

 

احمدضیا مسعود نماینده ویژه رییس جمهور در امور اصلاحات و حکومتداری خوب گفت: تاسف می خورم که در طول این یک ونیم سال حکومت وحدت ملی نتوانست شعارهایی را که به مردم داده بود عملی کند. امنیت هنوز هم در وضعیت بدی قرار دارد و هنوز هم تروریست ها فعالیت می کنند و گسترششان ادامه دارد. در مسایل اقتصادی هم هنوز نتوانسته است که اساس یک اقتصاد ملی را در کشور به وجود آورد. در قسمت مشارکت سیاسی هم که نظام سیاسی باید انعکاس دهنده منافع گروه های مختلف اجتماعی و قومی باشد با مشکلات مواجه هستیم. قومیت گرایی نیز در حکومت به چشم می خورد.

 

وی، در خصوص در حاشیه نگاه داشتن جنرال های کارکشته کشور، درجنگ افغانستان بیان داشت: مردم انتقادهای زیادی در این مورد دارند که چرا حکومت، افرادی را که می خواهند علیه تروریست ها بجنگند، از ساختار حکومت دور می سازد.

 

مسعود، با انتقاد از حکومت برای عملی نساختن مفاد توافقنامه سیاسی گفت: هر توافقی که صورت بگیرد و اگر نظام سیاسی در تطبیق آن تلاش نکرده و عمل نکند، مردم انتقاد کرده و به مشروعیت آن آسیب می رسد.

 

نماینده رییس جمهور از دست دادن قندوز را از سوی حکومت عمدی دانسته و افزود: متاسفانه در حکومت اراده قوی برای سرکوب تروریست ها وجود ندارد. مثلاً در قندوز و در جریان آن نیروهای امنیتی می گفتند برای ما یک دستور است که در حالت دفاعی باشیم و جنگ نکنیم. درواقع حکومت در آن موقعیت به طالبان امتیاز داده بود.

 

مسعود، در ارتباط با چند دستگی در حکومت در مقابل مخالفان مسلح بیان داشت: حکومت وحدت ملی از یک حزب خاص در کشور به وجود نیامده است بلکه با توافق چندین حزب و گروه، شکل گرفته است. ده ها رهبر سیاسی در آن وجود دارد و در مسایل مختلف ده ها نظر متمایز از هم وجود دارد. این پختگی سیاسی هم وجود ندارد که یک نظر برتر نظر واحد برای همه شود. باور من این است که تا ما جنگ علیه تروریزم راتشدید نبخشیم و تا وقتی که برنامه سرکوب رانداشته باشیم صلح در حالت دفاعی که داریم به وجود نمی آید.

 

وی، در تعریف از طالبان گفت: طالبان تروریست هستند که مردم ما را می کشند، به منافع ملی احترام نمی گذارند، معتقد به ارزش های جامعه مدنی نیستند و برخورد طالبان سیاسی و مدنی نیست و برخوردی وحشیانه دارند.

 

مسعود، وجود ستون پنجم را در حکومت تایید کرده و ابراز داشت: حلقاتی در زمان کرزی وجود داشت و حالا هم وجود دارند که در یک نوع نزدیکی و تبانی با طالبان هستند و طرفدار این نیستند که طالبان سرکوب نظامی شوند. این افراد، پشتیبان حضور طالبان به صورت نظامی در افغانستان هستند. این چهره ها باید افشا شده و محاکمه شوند. تفاهم دندغوری توسط عده ای در حکومت انجام گرفت و کارهایی که در بغلان صورت گرفت، در مطابقت بامنافع ملی کشور نبود. این سبب شد که طالبان از آن استفاده کنند و مردم را متضرر بسازند.

 

به باور وی، مجاهدین قدرت قبلی خود را ندارند و در طول چهارده سال گذشته، تشکل خود را از دست دادند. رهبران مجاهدین نتوانستند تشکلی را که در زمان جهاد و مقاومت داشتند حفظ کنند. بعد از شهادت احمدشاه مسعود آنها در یک نوع پراکندگی به سر بردند و ما نتوانستیم موقعیت مجاهدین رابه شکل درست به عنوان یک گروه سیاسی نگاه داریم.

 

مسعود، به عنوان یک عضو در شورای احزاب جهادی گفت: شورای احزاب جهادی، متشکل از تعدادی از رهبران جهادی هستند که در حکومت وحدت ملی در تیم تحول و تدوام برنامه هایی دارند که می خواهند آنها را به مردم افغانستان معرفی کنند. احتمال دارد که در طی یک یا دو هفته دیگر مراسم بزرگی در کابل بگیرند وبرنامه های خود را در قبال تمام مسایل ملی، برای مردم افغانستان ارایه دهند.

 

وی، پروسه صلح را بی نیتجه خوانده و افزود: حکومت، مردم و جامعه بین المللی باید بدانند که نباید وقت را ضایع بسازیم و به پروسه صلح امیدوار باشیم. این پروسه نتیجه ای به دنبال ندارد.

 

نماینده ویژه رییس جمهور در اصلاحات و حکومت داری خوب گفت: حکومت داری خوب به این معنا است که چطور می توانیم از منابع اقتصادی و بشری خود به گونه ای استفاده کنیم که خدمات درست رابه شهروندان عرضه کنیم. فساد هم باید محدود شود تا این خدمات به درستی عرضه شود. فساد هم وقتی در کشور محدود می شود که ما یک سیستم قضایی بسیار درست و شفاف داشته باشیم.

موضوع : اخبار