اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

نیروهای امنیتی آل خلیفه با توهم اینکه کودکان دشمنان فرضی هستند آنان را مورد ضرب و شتم قرار داده و دستگیر کرده و سپس محاکمه می کنند و در این بین آنان را مورد شکنجه های روحی و جسمی قرار می دهند.

جسمی قرار داده و حتی مانند کلان سالان محاکمه می کنند.

بی‌حرمتی به کودکان بحرینی

کودکان در بحرین حرمتی ندارند و وضعیت آنان با کودکانی که در سایر نقاط دنیا زندگی می کنند، متفاوت است چرا که کودکان «طایفه مشخصی» از مردم بحرین، دشمنان نظام حاکم هستند و هیچ تفاوتی بین آنان و خانواده هایشان وجود ندارد بلکه همگی دشمنان فرضی و محرک نفرت علیه نظام حاکم و توهین به پادشاه به شمار می آیند.

حمله نیروهای امینی به کودکان با استفاده از قنداق‌های تفنگ

نکته قابل ملاحظه اینکه به منشورهای بین المللی که به تصویب بحرین رسیده است به ویژه توافق «حقوق کودکان» هیچ اعتماد نیست، زیرا این منشورها حامی کودکان بحرینی نبوده و  مانع کشتار و بازداشت و شکنجه کودکان به دست آل خلیفه نشده است و به دستگیری کودکان در خیابان ها و حمله به آنان با قنداق تفنگ و محاکمه آنان به اتهام حمله به نیروهای امنیتی مهر پایان نزده است.

بی‌شرمی آل خلیفه در حمله به کودکان و دانش آموزان

با وجود محکومیت های بین المللی گسترده علیه این اقدامات، آل خلیفه دیگر از حمله به کودکان شرم ندارد بلکه روند موارد نقض حقوق کودکان و هتک حرمت آنان را افزایش داده  و در اظهاراتی بی اساس اعلام کرد که آنان کودک نیستند بلکه  تروریست و جنایتکارند.

در این میان بیانیه های سازمان های دست اندرکار حقوق بشر در آمار سال ۲۰۱۵ خود اعلام کرد که ۲۵۰ کودک و دانش آموز در محابس آل خلیفه در بند هستند و همگی در ارتباط با رخدادهای سیاسی این کشور دستگیر شده اند و هنوز برخی از آنان در ارتباط با مسایلی که در چارچوب قانون تروریزم جا دارد، محاکمه می شوند.

محاکمه نوجوانان به نام قانون مبارزه با تروریزم

در همین ارتباط دیده بان حقوق بشر بحرین اعلام کرد که در ماه نووِمبر گذشته بالاترین موارد بازداشت کودکان به ثبت رسید، به این معنی که شمار آنان به یکصد نفر افزایش یافت در حالی که ۹ سازمان دفاع از حقوق بشر در بیانیه ای که در بیستم نووِمبر صادر شد، اعلام کرد که مسئولان از سال ۲۰۱۱ بیش از ده نوجوان زیر ۱۸ سال را به قتل رسانده و بیش از یک هزار و ۵۰۰ نفر دیگر را بازداشت کردند که هنوز تعدادی از آنان در بازداشت به سر می برند و در مسایلی که در چارچوب تروریزم جا دارد، محاکمه می شوند.

همچنین گزارش جمعیت الوفاق بحرین در ماه می گذشته فاش کرد که در سال ۲۰۱۴، ۲۴۵ کودک بازداشت شدند.

بنا بر اعلام الوفاق، از آغاز انقلاب مردمی بحرین در ۱۴ فِبریوری ۲۰۱۱ تا سال ۲۰۱۴ ، ۷۲۷ کودک از جمله سه دختر بازداشت شدند.

حمله به مدارس و دستگیری دانش آموزان دختر و پسر

بیشتر کودکانی که بازداشت شده اند یا از خانه هایشان بیرون کشیده شده و یا در نزدیکی منازل مسکونی دستگیر شدند و یا اینکه در مدارس و یا سرویس های مدرسه و حتی از جلسه امتحان بیرون برده شده و دستگیر شدند.

به حیث مثال در سال ۲۰۱۱ نیروهای امنیتی بحرین دست کم  به۱۲ مدرسه ابتدایی و لیسه دخترانه و پسرانه حمله و تعدادی از دانش آموزان را بازداشت کردند.

بازجویی نیروهای آل خلیفه از دختر بچه هشت ساله

آل خلیفه در حمله به کودکان هیچ محدودیت سنی در نظر نگرفته و حتی به توان جسمی آنان نیز توجهی ندارد، به این معنی که در سال ۲۰۱۲ یک دختر هشت ساله به نام «ابرار» برای بازجویی به اتهام مشارکت در راهپیمایی در منامه احضار شد.

در همان سال مدیر یک مدرسه دانش آموز هشت ساله ای را که در حال بازی با یک بطری آب بود و در آن  جوهر آبی رنگ ریخته بود، به ساختن کوکتل مولوتف متهم کرده و پولیس را فراخواند، در نتیجه پولیس به این مدرسه حمله کرده و این حادثه را به حیث یک رخداد جنایی ثبت کرد.

دستگیری کودکان هنگام بازی‌های کودکانه

درسال ۲۰۱۳ نیز نیروهای امنیتی «علی عیسی» کودک ده ساله را که در نزدیکی منزل مسکونی خود در حال بازی با کودکان بود، دستگیر کرده زیرا او را به جمع کردن کودکان و در اختیار داشتن کوکتل مولوتف متهم کرد.

همچنین ماموران امنیتی بحرین «علی الشوفه» ۱۷ ساله را به اتهام انتقاد از پادشاه در صفحه تویتر دستگیر کردند.

«محمد المومن» ۱۳ ساله نیز در سال ۲۰۱۵ هنگام بازگشت از عراق در حالی که سوار بس  بود روی پل «ملک فهد» بازداشت شد. اتهام وی در اختیار داشتن چمدان پر از چاشنی مواد منفجره بود.

اما جعفر نوجوان معلولی که ۱۶ سال داشت به دلیل تماس با دوستش که تحت تعقیب بود، دستگیر شد.

شکنجه شدید بازداشت شدگان

کودکان دستگیر شده در تشریح روند بازداشت خود می گویند، در جریان دستگیری تحت شکنجه شدید قرار گرفتند از جمله اینکه لت و کوب شده و یا حتی مورد آزار جنسی و تجاوز قرار می گرفتند و یا اینکه در معرض  شوک الکتریکی قرار داده می شدند.

به گفته آنان از نظر روانی نیز تحت فشار قرار داده می شدند از جمله اینکه تهدید می شدند که امکان دستگیری والدین آنها نیز وجود دارند.

به گفته این کودکان، ماموران آل خلیفه در جریان دستگیری از الفاظ رکیک علیه آنان استفاده می کردند.

در گزارش وزارت خارجه امریکا در سال ۲۰۱۳ در ارتباط با حقوق بشر در بحرین، یک بند کامل به شکنجه و برخورد شدید با کودکان اختصاص داده شده است.

محاکمه کودکان کم سن و سال مانند کلان سالان در محکمه های آل خلیفه

در بحرین با کودکان مانند کلان سالان رفتار می شود به این ترتیب که دستگیر شده و مورد شکنجه قرار می گیرند و به اتهاماتی که نه با سن و نه با بدن نحیف آنان تناسب دارد، محاکمه می شوند

اتهاماتی که به کودکان زده می شود، همان اتهاماتی است که به کلان سالان و مردان وارد می شود از جمله تحریک به ایجاد نفرت علیه نظام حاکم، سرنگونی نظام، تجمع، تجاوز به نیروهای امنیتی، حمل کوکتل مولوتف، اقدامات تروریستی و حمله به خودروهای پولیس.

محابس بالای ده سال برای خردسالان و نوجوانان بحرینی

«علی عبدالکریم» نوجوان ۱۶ ساله بحرینی از محکمه های نظامی که آل خلیفه در مرحله موسوم به « سلامت ملی» در سال ۲۰۱۱ تشکیل داد، در امان نماند.

وی در محکمه  نظامی محاکمه شده و «یوسف راشد فلیفل» قاضی محکمه  او را به ۱۵سال حبس محکوم کرد.

در سال ۲۰۱۲ نیز «ابراهیم مقداد» ۱۵ ساله و «جهاد الحبشی» ۱۶ ساله به اتهام به آتش کشیدن یک زره پوش نظامی بنابر قانون تروریزم به ده سال حبس  محکوم شدند.

بر اساس همین قانون در سال ۲۰۱۴  نیز «جهاد سمیع» کودک ۱۰ ساله بحرینی بعد از محاکمه در ارتباط با قضیه تجمع و آشوب طلبی و از بین بردن دو موتر وزارت داخله و نیز تجاوز به کارمند دولت به محبس اطفال تحویل داده شد.

قربانیان سرکوب در بین انقلابیون بحرینی

کودکان مناطقی که بیشتر ساکنان آن را انقلابیون تشکیل می دهند، کلانترین قربانی اقدامات سرکوبگرانه نیروهای امنیتی بحرین هستند، زیرا زیاده روی این نیروها در استفاده از گازهای اشک آور و سمی و پرتاب عمدی آن به داخل منازل مسکونی موجب بروز خفگی های شدید و در نتیجه فوت بسیاری از کودکان این منطقه شد.

سوختگی بدن کودکان در اثر فَیْر مرمی

علاوه بر این استفاده از مرمی های ساچمه ای سلاح های شوزن که بدن نحیف کودکان را دچار سوختگی می کند، موجب شد بسیاری از کودکان این منطقه مجروح شده و یا برخی از آنان به شهادت برسند.

بیش از ۲۰ مورد سقط جنین در اثر استنشاق گازهای اشک آور

آمار سازمان های دست اندرکار مسایل قانونی و حقوق بحرین حاکی از این است که در فاصله سال های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۴، ۲۷ مورد سقط جنین به ثبت رسید زیرا مادران باردار مقادیر فراوانی گازهای اشک آور استنشاق کرده بودند.

علاوه بر این تعداد زیادی از کودکان نیز به دلیل استشمام گازهای سمی جان خود را از دست دادند که نمونه آن درگذشت «یاسین العصفور» ۱۴ ساله در سال ۲۰۱۲ و نیز «قاسم حبیب» هشت ساله در سال ۲۰۱۳ بود.

نابینایی در اثر فَیْر مرمی ساچمه ای

اما «علی الشیخ» نوجوان ۱۴ ساله به دلیل استنشاق گاز اشک آور، در سال ۲۰۱۱ به شهادت رسید در حالی که «احمد النهام» کودک پنج ساله نیز در سال ۲۰۱۳  در حالی که پدرش را برای فروش ماهی همراهی می کرد، هدف مرمی شوزن قرار گرفت و چشم چپ خود را از دست داد.

اما «فاطمه الخواجه» دختر ۱۵ ساله نیز در داخل منزل خود هدف مرمی ساچمه ای سلاح شوزن قرار گرفت و از ناحیه شکم و سینه زخمی شده و به دلیل خونریزی شدید دو بار به شفاخانه منتقل شد.

در سال ۲۰۱۴ نیز محمود ۱۴ساله که نیروهای امنیتی او را به عمد و از فاصله ای نزدیک هدف مرمی ساچمه ای قرار دادند به شهادت رسید و یک سال بعد نیز «محمد السواد» ۱۳ ساله در اثر فَیْر مرمی ساچمه ای چشم چپ خود را از دست داد.

اما دلایل شهادت کودکان در فاصله سال های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۴ متفاوت است به این معنی که برخی ازآنان به دلیل استنشاق گاز اشک آور خفه شده و جان خود را از دست دادند و برخی دیگر نیز در جریان اعتراضات مسالمت آمیز از قسمت های حساس بدن هدف مرمی های ساچمه ای قرار گرفتند و جان باختند و برخی دیگر نیز به عمد توسط خودروها زیر گرفته شدند.

نوجوان ۱۴ ساله نخستین قربانی سرکوب انقلابیون

« احمد شمس» ۱۴ ساله نخستین قربانی سرکوب تحصن کنندگان در میدان لؤلؤه در سال ۲۰۱۱ بود به این معنی که نیروهای امنیتی پس از تیراندازی به سمت شمس او را رها کردند تا جان باخت.

نمونه های دیگری از این موارد نیز وجود دارد که به دست نیروهای امنیتی آل خلیفه در جریان اعتراضات مسالمت آمیز هدف قرار گرفته و به شهادت رسیدند.

کودکان بحرینی در گزارش بسیونی

پرفسور «محمود شریف بسیونی» رییس کمیته مستقل حقیقت یاب بحرین، بخش هایی از گزارش خود را به موارد هتک حرمت به کودکان اختصاص داده و تاکید کرد این کودکان در کنار اعضای خانواده خود در منازل مسکونی هدف حمله نیروهای امنیتی قرار می گرفتند.

به گفته وی بسیاری از پدران و مادران بازداشت شده و در برابر کودکان خود مورد تجاوز قرار گرفتند.

بازجویی از کودکان با دست و چشم های بسته

بسیونی یادآور شد که محققان این کمیته در تشریح یکی از رخدادهایی از این دست اعلام کردند که بسیاری از کودکان کمتر از ۱۵ سال به دست نیروهای آل خلیفه دستگیر شدند تا جایی که بازجویان با تعدادی کودک کم سن و سال روربه رو می شدند که دست ها و چشم های آنان بسته شده بود.

این کودکان مورد ضرب و شتم قرار گرفته و آثار سوختگی روی سینه یکی از آنان مشاهده می شد به این معنی که بدن او که فقط ۱۴ سال داشت با سگرت سوزانده شده بود.

منبع: روزنامه الاخبار.