اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

تلاش های بسیاری در دوره های مختلف افغانستان، برای صلح شده است که تا به حال نتیجه ای مطلوب از آن دیده نشده و هر بار دور باطلی بیش نبوده است. آیا صفحه جدیدی که اشرف غنی و عبدالله برای صلح گشوده اند می تواند آن را به سرانجام برساند و نیازهای مردم افغانستان را تامین نماید و یا همانطور که تاکنون ناموفق بوده ناموفق خواهد ماند؟

 

عبدالهادی ارغندیوال، عضو ارشد حزب اسلامی و عضو هیات رهبری شورای حراست و ثبات افغانستان، گفت: هیچ کس در این سرزمین رنج دیده نیست که خواهان صلح، نباشد ولی قبل از اینکه ما بدانیم چه نوع صلحی باید به وجود بیاید، باید بدانیم چه عواملی باعث شده است که جنگ ها در افغانستان ادامه یابد. متاسفانه مردم افغانستان و ملت عزیز ما قربانی توطیه های بزرگ جهانی شدند و دست های بیگانه در طول این مدت در کشور به صورت های مختلف، دراز بوده است. به نحوی که جنگ را در افغانستان تداوم بخشیدند. این تداوم جنگ در یک مقطع زمان، با اهداف خاصی ترکیب شده و در مقطعی دیگری هم در صدد این شدند که در افغانستان نظام های ملوک الطوایفی را ایجاد کنند تا بتوانند به خوبی از ما استفاده کنند. متاسفانه هنوز هم این عوامل موجود است.

 

وی، ادامه داد: برخی همسایگان دور و نزدیک ما نیز جنگ را به عنوان یک تجارت در افغانستان ساخته اند و از این تجارت هم، منفعت می گیرند.

 

ارغندیوال، ادامه جنگ ها در افغانستان را از اهداف کشورهای خارجی می داند و می گوید: کشورهایی که علی الظاهر با دولت و مردم افغانستان اعلام دوستی و همکاری می کنند، نظامی ضعیف را درداخل افغانستان به وجود آوردند، تا اهداف منطقه ای و استراتژیکی خود را به دست آورند. برای آوردن این نظام ضعیف، انتخابات ما باید به بحران می رفت و در نتیجه بحران هم، کسی باید می آمد و حکومتی جدید بدون قاعده حقوقی درست می کرد. بنابراین این حکومت ضعیف، لازمه تطبیق همان اهداف بزرگ منطقه ای بود. در این اهداف می خواستند مردم افغانستان را به این متقاعد کنند که جنگ های سال آینده بسیار شدید می شود.

 

وی، در خصوص ایجاد امنیت در افغانستان بیان داشت: در نظم امنیتی افغانستان باید اصلاحات بیاید و این اصلاحات هم باید به نحوی باشد که برای مردم قابل پذیرش باشد. به طور مثال نباید کسی را در راس نظام قرار داد که از طرف مردم قابل پذیرش نمی باشد. در داخل نظام هم شدیداً با ملیشه سازی و اربکی سازی مخالف هستم چرا که با این روش، نفع شخصی افراد در نظر گرفته می شود. درست این است که نیروهای امنیتی افغانستان به درستی مدیریت شوند.

 

این عضو شورای حراست و ثبات، در خصوص رویکرد این شورا برای اصلاحات در حکومت و ایجاد حکومت موقت ابراز داشت: ما تا هنوز به حکومت موقت فکر نکرده ایم چرا که در این مقطع از زمان، همین نظام از هم پاشیده هم باید حمایت شود تا اوضاع از این بدتر نشود اما اگر حکومت موقتی هم به وجود می آید، باید برنامه دقیق و مشخصی برای صلح و جنگ داشته باشد. در صورتی هم که این نظام به ناکامی برسد چاره ای جز تشکیل حکومت موقت نخواهیم داشت. این حکومت موقت باید طرف قبول همه جناح ها و اطراف باشد. این موضوع هم مشکلات و مسایل خود را دارد. وقتی حرف از حکومت موقت زده می شود باید تفاهم در میان جامعه ملی ما باشد تا چه کسانی در راس حکومت آورده شوند نه اینکه کشوری بیگانه رهبر حکومت را تعیین کند.

 

ارغندیوال، در خصوص نتیجه مذاکرات چهارجانبه صلح بیان داشت: باور چندانی به مذاکرات چهارجانبه ندارم. تا زمانیکه مذاکرات ما مذاکرات بین الافغانی نباشد به نتیجه نخواهیم رسید و بهتر این خواهد بود که ملل متحد در این مذاکرات ناظر باشند تا اینکه جناح های درگیر این کار را انجام دهند. در این صورت ما می توانیم در افغانستان صلح را بیاوریم. در غیر این صورت هر کشوری در این مذاکرات به دنبال منافع خاص استراتِژیک خود در افغانستان هستند و این تضاد منفعت های ابرقدرت ها است که جنگ را در افغانستان ادامه می دهد.

موضوع : اخبار