اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

یکی از معضل‌های که سبب اعتیاد بلند درکشور شده، بی‌کاری است و تا زمانی که بی‌کاری از بین نرود معتادین دوباره به اعتیاد رجوع خواهند کرد. بنا براین باید بی‌کاری از بین برده شود.

 

چند روز پیش کمیسیونی متشکل از وزارت خانه‌های اقتصاد، صحت عامه، امور داخله، مبارزه با مواد مخدر، کار و امور اجتماعی و دفتر بانوی اول، کمپین جمع آوری معتادین را از سطح شهر کابل آغاز کردند. وزیر اقتصاد که در راس این کمیسیون قرار دارد در هنگام جمع آوری معتادان درپل سوخته کابل به خبرنگاران گفت: ما همه این جا جمع شدیم تا مبارزه خود را از این نقطه آغاز کنیم و شاهد یک فعالیت جدی درراستا ی مبارزه با مواد مخدر ومبارزه علیه استفاده و ترویج از مواد مخدر باشیم. وهم‌چنان شاهد یک مبارزه بزرگ علیه کشت و زرع و قاچاق کوکنار در کشور باشیم.

 

وی در ادامه اظهار امیدواری نمود و گفت: با این کمپین امیدوار هستیم که دیگر شاهد این نباشیم که جوانان ما در هوای سرد زمستان در دریای کابل، روی جاده‌ها و زیر پل‌ها به استفاده از مواد مخدر بپردازند و از سرما یخ بزنند. در همین‌ حال وزیر صحت عامه نیز اظهار داشت به کمک برخی از وزارت‌خانه‌ ها یک درمانگاه با ظرفیت هزار بستر در کمپ فینکس از سوی وزارت صحت عامه ایجاد شده و این وزارت مسوولیت دارد تا تمام معتادین و به ویژه معتادینی را که شبانه در جاده‌ها و زیر پل‌ها به سر می ‌برند، از سطح شهر جمع آوری کند. لازم به یادآوری است که کمپ فینکس در پل چرخی کابل موقعیت دارد و پیش از این در اختیار نیروهای نظامی خارجی قرار داشت. هم چنین وزیر مبارزه با مواد مخدر نیز در آغاز جمع آوری زمستانی معتادین گفت: جمع آوری معتادین یک امر حیاتی است و این برنامه، یک بسیج ملی درراستای مبارزه با مواد مخدر می‌باشد. وی در ادامه گفت: معتادین طبق برنامه عمل این وزارت جمع آوری شده و بعد از درمان و تدابیر همه‌جانبه به عنوان انسان‌های مثمر ثمر به جامعه بر خواهند گشت. وزیر کار و امور اجتماعی نیز در پیوند به این موضوع اظهار داشت یکی از معضل‌های که سبب اعتیاد بلند درکشور شده، بی‌کاری است و تا زمانی که بی‌کاری از بین نرود معتادین دوباره به اعتیاد رجوع خواهند کرد. بنا براین باید بی‌کاری از بین برده شود. بنا به گفته اعضای کمیسیون جمع آوری معتادین، کمپین جمع آوری معتادین مخصوص در شهر کابل نبوده و در سراسر کشور در آینده نزدیک شروع خواهد شد.

در همین حال وزارت صحت عامه می ‌گوید در سراسر کشور در حدود دوهزار بستر برای درمان معتادین وجود دارد و معتادین برای ۴۵ روز تحت درمان و نظارت قرار می‌گیرند تا بتوانند اعتیاد را ترک کرده و به زندگی عادی برگردند. این درحالی است که این وزارت چندی پیش اعلام کرده بود که به دلیل در دسترس بودن مواد مخدر، بیکاری، فقر و فساد ۶۰ درصد افرادی که اعتیاد را ترک می‌کنند، دوباره به این مواد رو می‌آورند

 

در همین حال در گزارش دیگری در ارتباط به موضوع سخنگوی مرکز عدلی و قضایی مبارزه علیه جرایم مسکرات و مواد مخدر در کنفرانس خبری گفت در جریان نُه ماه سال جاری؛ پولیس مبارزه علیه مواد مخدر و نهادهای کشفی و امنیتی کشور ۵۹۸ تن را به اتهام قاچاق موادمخدر و مسکرات در پیوند به ۴۳۷ قضیه از سرتاسر کشور بازداشت کردند. وی در ادامه تصریح کرد در پیوند به این قضایا، بیش از چهار و نیم تن هیرویین، ۱۹ کیلوگرم مورفین، ۲۴ تُن تریاک، بیش از ۲ تُن مواد کیمیاوی، ۱۵۸ تن چرس، ۳۴۶۷ لیتر مشروبات الکولی، ۱۳۶ میل سلاح ۱ عدد دوربین، ۴ فیر راکت، ۱۰۴۲ فیر مرمی، ۲۷۵ عراده وسایط نقلیه و ۵۲۰ سیت تیلفون بدست آمده است. به گفته این سخنگو از ۳۴ ولایت در ۲۷ ولایت قضایای جرایم مسکرات و موادمخدر رخ داده است که از آن میان بیشترین قضایا در ولایات ننگرهار، قندهار، کابل، هلمند، بدخشان و ولایت نیمروز به ثبت رسیده است. بر اساس این گزارش در ولایات دایکندی، بامیان، خوست، کاپیسا، پنجشیر، میدان وردک، نورستان هیچ قضیه جرمی مسکرات و مواد مخدر رخ نداده است.

 

قابل یادآوری است که قبلا پولیس کابل از پایین بودن ظرفیت‌ها برای درمان معتادین مواد مخدر انتقاد نموده و خواهان توجه بیشتر نهادهای مربوطه در این زمینه شد. فرمانده پولیس کابل طی یک نشست خبری، جمع آوری معتادین را بدون ایجاد ظرفیت لازم برای درمان آنان بیهوده خواند. وی در ادامه افزود: ما می توانیم در ظرف یک هفته تمام معتادین را جمع کنیم؛ ولی جایی که ظرفیت سازی شده باشد و امکانات باشد که این‌ها را جذب کند ما هم‌چون جایی نداریم. وی از وزارت‌های مبارزه با موادمخدر و صحت عامه و همکاران بین‌المللی خواست تا توجه بیشتری برای ایجاد زمینه‌های درمان بیماران فراهم سازند.قابل یادآوری است در حالی از نبود ظرفیت برای درمان معتادین موادمخدر انتقاد می شود که چندی پیش از این وزارت امور داخله نیز از وجود کودکان و خانم‌های معتاد به مواد مخدر در نواحی مختلف شهر کابل ابراز نگرانی کرده و خواهان همکاری نهادهای ذی‌ربط در قسمت درمان و نگهداری آنان شد.

این نگرانی‌ها در حالی ابراز می‌شود که نبود ظرفیت برای درمان معتادان کشور یکی از نگرانی‌های مرتبط به مسئله اعتیاد در سطح کشور مطرح می‌باشد. براساس تازه ترین گزارش‌ها شمار معتادان به مواد مخدر در کشور به مرز سه ملیون نفر رسیده است. ارزیابی یادشده نشان می‌دهد که تعداد معتادان به مواد مخدر در کشور بصورت نگران کننده ای در حال افزایش است. این ارزیابی‌ها در مورد علل گسترش اعتیاد در سطح جامعه بی سوادی، فقر، بیکاری و جنگ را از مهم ترین عوامل آلوده شدن شهروندان به اعتیاد شهروندان به مواد مخدر یاد شده است.

 

با آنکه مبارزه با مواد مخدر و اعتیاد از اولویت‌های مهم و اصلی دولت و جامعه جهانی تلقی گردیده و هزینه‌های سنگینی نیز برای آن اختصاص داده شده و یا به مصرف رسیده است؛ اما هنوز هم افغانستان بزرگترین بازار مواد مخدر در جهان می‌باشد و پدیده شوم اعتیاد در جامعه به خصوص در میان جوانان رو به گسترش است. اکنون این پرسش مطرح است که عوامل اعتیاد چیست و چه راهکارهایی باید برای جلوگیری از اعتیاد وجود دارد؟ حکومت برای مبارزه با این پدیده مضر و مسخ کننده به ویژه در میان جوانان چه برنامه و راهکاری را روی دست دارد؟ در پاسخ به چنین پرسش‌هایی بیکاری، نابرابری‌های اقتصادی و اجتماعی، در دسترس بودن آسان مواد مخدر، زندگی نامناسب ، ضعف قوانین در خصوص اعتیاد و ضعف در اجرای قوانین از سوی حکومت و عدم توجه و رسیدگی لازم از سوی حکومت درباره درمان معتادان از عوامل مهم افزایش معتادان و گسترش اعتیاد یاد می‌گردد.

 

حقیقت آنست که با توجه به وضعیت وخیم کشور و نیز گسترش پدیده شوم اعتیاد در جامعه در راستای زدودن این پدیده منفور، دولت باید مسئولانه راه حل‌های پیشگیرانه و برنامه‌های متناسب و مفیدی را برای درمان معتادین به خصوص جوانان روی دست گیرد. همین طور در زمینه درمان معتادان بایستی مراکزی اساسی و دارای ظرفیت‌های متناسب ایجاد گردد. مسئولیتی که متاسفانه طی سال‌های گذشته بصورت جدی به فراموشی سپرده شد و برای حل مسایل و مشکلات ناشی از آن نیز هیچ طرح جدی ارائه نگردیده است. حال آن‌که ضرورت و دایره وسیع این مشکل و گستردگی و فرا گیری آن ایجاب می کرد که دولت طی سال‌های گذشته اقدامات عملی قاطعی را روی دست می‌گرفت و برنامه‌های مفید و موثری را برای جلوگیری از گسترش اعتیاد در کشور اجرا می‌کرد. چنین تصور می‌گردد که چنین مسئله ای جدی همانند بسیاری ا زمسایل ملی به عنوان بخشی از یک استراتژی کلان و عمومی از سوی دولت و مسئولان اصلی کاملا در بوته فراموشی و سهل انگاری گذاشته شده است؟! حال باید پرسید که چنین فراموشی و سهل انگاری استراتژیک چگونه می‌تواند قابل توجیه باشد و یا این‌که وجدان مسئولین آرام گیرد؟

موضوع : اخبار