اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

در کنار ناامنی و عوارض ناشی از جنگ و خشونت، وضعیت نابسامان اقتصادی، که سبب ترویج بیکاری و گسترش فقر در جامعه گردیده است، اکنون به یک معضل بزرگ اجتماعی تبدیل شده است.اگر آمار وقوع جرم و جنایت همه روزه در کشور بالا می رود، اگرتروریستان به آسانی می توانند از میان جوانان سرباز گیری کنند، اگر امروز هزاران شهروند کشور ما از زن، مرد، کودک و جوان با تحمل سختی ها و ناگواری های زیاد راهی کشورهای خارج می شوند، اگر محصلین و حتا فارغین دانشگاههای ما به همه اندوخته های شان پشت پا می زنند و راه پرخطر مهاجرت را در پیش می گیرند و اگر صدها کارگر ساده مجبور می شوند خانواده شان را در دنیایی از فقر، بدبختی و بیچارگی رها کرده و خود به امید رسیدن به بهشت رؤیایی شان، مسیر خوفناک قاچاق انسان را انتخاب نمایند، به یقین که از سر شوق و هوس نیست. هیچ کس شوق و هوس کشته شدن جوانان و اعضای خانواده شان را در کوه ها، دره ها و دریاها ندارد. مهاجرت و پناهندگی ناشی از مجبوریت فوق العاده است. این مجبوریت گاه منشأ سیاسی وامنیتی دارد و گاه منشأ فرهنگی و اجتماعی. گاه پدیده برامده از فقر و درد و رنج اقتصادی است.

 

در افغانستان همه مشکلات توأمان مردم را تحت فشار قرار داده است. از یک سو ناامنی های روز افزون زندگی و آرامش را از مردم سلب کرده است و زمینه های شغلی را در کشور از بین برده است، از سوی دیگر تبعیض و تعصبات قومی و مذهبی اصل برابری و شایسته سالاری را در جامعه و ادارات نادیده می گیرد و موجب ضایع شدن حق بسیاری از شهروندان در جامعه گردیده و روحیه یأس و ناامیدی از آینده را در ذهن غالب مردم برجسته می سازد. امروز دولت و نهادهای بین المللی آشکارا اعلام می کنند که بیش از یک ملیون نفر در افغانستان به کمک فوری غذایی نیاز دارند و بیش از سی و هشت فیصد مردم در زیر خط فقر قرار دارند.

 

این آمارها نشان می دهد که دولت وحدت ملی امروزه با چالش های متعدد امنیتی، سیاسی و اقتصادی مواجه می باشد. چالش های که هر کدام و در هر بخش نیازمند برنامه های مدون و راهکارهای عملی فوری است. یکی از مهم ترین مشکلات، چالش عمیق و بنیادین اقتصادی است. چالشی که خود از ابعاد و جنبه های گسترده و فراوانی برخوردار می باشد. افغانستان از کشورهای فقیر جهان به شمار می رود که آمار بیکاری در آن بیداد می کند. میلیون ها شهروند این کشور در سراسر دنیا سرگردان است که هدف اصلی آنان تامین معیشت و برآوردن نیازهای اقتصادی است. بسیاری از خانواده ها حتا از تهیه ضروری ترین نیاز های خود نیز عاجز می مانند. بسیاری از خشونت ها، نابهنجاری های اجتماعی و جنایت های سازمان یافته و غیر سازمان یافته از مشکلات اقتصادی و بیکاری نشأت می گیرد. فقر زدایی و مبارزه با بیکاری یکی از مهم ترین و اساسی ترین نیاز انسان افغانی امروز را تشکیل می دهد. پس این وظیفه و مسؤلیت حکومت است که باید برنامه های اقتصادی مفید و قابل اجرا را طرح کند و سپس با ظرافت و دقت تمام آنها را به مرحله اجرا بگذارد. اما تاهنوز دورنمای امیدوار کننده ای در این زمینه به چشم نمی خورد. از اینرو لازم است که دولت در جهت توزیع عادلانه ظرفیت ها و امکانات اقتصادی کشور نقش فعالتر داشته باشد و اجازه ندهد تا باردیگر ظرفیت های اقتصادی و توانایی ها مالی ما به دست عده ای خاص به تاراج رود.

 

به هر حال در سال مالی و میلادی پیشرو باید دید که آیا حکومت وحدت ملی می تواند به انتظارات و نیازمندی های اقتصادی کشور پاسخ دهد یانه. حکومت با کارکردهای مثبت و مفید، پایه های ضعیف مشروعیت خود را مستحکم سازد. رفع مشکل بیکاری و رسیدگی درست به وضعیت معیشتی مردم در بالا بردن مشروعیت و مقبولیت حکومت تاثیر به سزایی دارد و ثبات و دوام نظام سیاسی را تضمین می کند.

موضوع : اخبار