اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

درحالی کمتر از یک هفته دیگر به ماه مهر و آغاز سال تحصیلی جدید در ایران و برای ایرانی ها نمانده است که بسیاری از دانش اموزان واجدتحصیل و در سن تحصیلی همچنان در تشویش و نگرانی از عدم توانایی پرداخت شهریه هایشان بسر می برند.

 

باتوجه به جمعیت قریب به 3 میلیونی مهاجران افغانستانی مقیم در ایران و پرجمعیت و پر فرزند بودن خانوارهای افغانستانی، اینک با یک حساب سرانگشتی هزاران دانش آموز در سنین 7 تا 17 سال با تصویب مجدد اخذ شهریه ها از تحصیل در شرایط عادی و مدارس دولتی بازمانده اند.

 

نظر به اینکه جمعیت بالغ مهاجران افغانستانی را قشر ضعیف و آسیب پذیر و کم درآمد تشکیل می دهند و افزایش تعرفه های خدمات شهری و امکانات عمومی فشار بیشتری بر جیب سرپرستان خانوار تحمیل کرده است؛ پولی شدن مجدد تحصیل، مانع ادامه تحصیل بسیاری از کودکان و نوجوانان مستعد می گردد.

 

تعرفه تحصیلی که از سوی آموزش و پرورش و وزارت کشور ایران برای این قشر از مهاجران در نظر گرفته شده است از 180 تا 360 هزار تومان هزینه و مخارج فقط برای ثبت نام و جدا از مخارج لباس و کتاب و کیف و کفش و لوازم تحریر و مابقی مخارج درس خواندن می باشد.

 

با تغییر دولت ایران از ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد به حسن روحانی، انتظار می رفت که شرایط تحصیل و اشتغال و تردد برای مهاجران افغانستانی پناهنده و مقیم در این کشور همسایه تسهیل و بهتر شود اما گویا هرچه وضعیت ایران در مجامع جهانی ارتقا می یابد شان و مرتبه افغانستانی ها تنزل پیدا می کند!

 

به عبارت دیگر، با خروج ایران از حصار تحریم و بازگشایی حساب های بانکی بلوکه شده در اروپا و امریکا که نوید رونق و توسعه اقتصاد داخلی و تجارت خارجی تهران با اقصی نقاط جهان را می دهد؛ این اعمال فشارهای چندبرابری به کابل برای مهاجران کم بضاعت چه توجیهی دارد؟

 

همین کودکان و نوجوانان در سن تحصیلی که به دلیل عدم توانایی پرداخت 180 تا 360 هزار تومان از حضور در مدارس بازمی مانند؛ به کارگری و یا وقت گذرانی در سرک ها روی می آورند ضمن اینکه نسل چهارم مهاجران نیز خاطره بهتری از نسل سوم در اذهان خود نخواهند داشت.

موضوع : اخبار