اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

داکتر عبدالله از روزی که به عنوان نماینده تاجیک ها و در دار و دسته ی اصلاحات و همگرایی پای به عرصه نهاد، امیدهای بسیاری را در دل حامیان خاتمه تسلط پشتون ها بر تمام اقوام و خاک افغانستان روشن کرد تا اینکه یک سال بعد همه جیز تغییر کرد و به خاموشی گرایید.

 

اینک از نشست نیویورک سال گذشته که اولین سفر رسمی و مشترک عبدالله و اشرف غنی و حضور در مجمع جهانی بود تا نشست اخیر که با بازگشت بسیار با تاخیر رییس اجرایی همراه شد؛ ورق ها برگشته است و همگان بدین باور رسیده اند که بود و نبود عبدالله به نفع و ضرر چه کسانی است.

 

درحالی که این نشست نیز همچون سایر نشست های ملی، محلی، منطقه ای و بین المللی بی نتیجه و نمادین پایان یافت و ماه ها و حتی سالها از تطبیق و عملی شدن تفاهمنامه ها و تعهدات طرفین طول می کشد؛ باز هم عبدالله در جایگاه رییس اجرایی کم فروغ بود.

 

در نشست عمومی قبلی اعضای سازمان ملل متحد که در مقر آن در نیویرک انجام شده بود حضور همزمان و دوشادوش عبدالله و غنی موجی از استهزا و تمسخر را بدنبال داشت که رییس اجرایی را در حد یک مقام همراهی کننده و سیاهی لشگر رییس جمهور تنزل می داد.

 

با اینحال، هواداران و حامیان این تیم و منصب و مقام ریاست اجرایی امیدوار بودند با غیبت اشرف غنی در نشست سال جاری که چندی قبل برگزار شد؛ عبدالله بتواند چنان که شایسته یک نخست وزیر یا صدراعظم یا رییس اجرایی است توان خود را به رخ همگان بکشد و نگاه ها را از سمت و سویی دیگر به افغانستان جلب کند.

 

گذشته از ضعف و کلیشه ای بودن سخنرانی و دیدارهای دوجانبه ی دیکته شده به عبدالله در مقر مجمع عمومی سازمان ملل، تاخیر وی در بازگشت به کشور نیز مورد ابهام و انتقاد است چرا که در شرایط دشوار و ناخوشایند افغانستان در روزهای اخیر انتظاری جز این از رییس اجرایی می رفت.

 

بعنوان یک مثال بدون غرض ورزی و مناقشه، حسن روحانی رییس جمهور ایران قرار ملاقات های آخر خود را به علت حضور در مراسم استقبال و تشییع جنازه حاجیان لغو کرد و خود را به ایران رساند اما در افغانستانی که حاجیانش همچنان مفقودند و تعداد کشته شدگانش در حملات تروریستی در هفته گذشته ده ها برابر تلفات ایرانی ها در عربستان است؛ رسم ادب و سیاست آن بود که عبدالله تا آخرین لحظات خالی شدن نیویورک از سران کشورها در غرب نمی ماند.

 

 

موضوع : اخبار