اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

درحالی که وزیر داخله در سمت خود به صورت تشریفاتی و فرمالیته حضور داشت و نه توان مقابله یک تنه با مداخلات بیرونی را دارا بود و نه اجازه ی ابتکار عمل و بدست گیری عملیات خودسرانه را به خود می دید؛ بر آن شد تا از چوکی وزارت فاصله بگیرد.

 

نورالحق علومی که تاکنون بارها استجواب و استیضاح شده و مدعی بود که یک نظامی به علت احترام به لباسش و نیز خدمت به مردم ملکی نمی تواند استعفا دهد و تا لحظه ی صلاحدید ارگ نشینان برای اخراج، در چوکی وزارت داخله باقی می ماند سرانجام تسلیم شد!

 

جار و جنجال هایی که پس از حمله بر موتر کارمندان طلوع و حوادث اجتماعی امنیتی پیرامون آن شکل گرفت؛ قوماندان امنیه کابل و نیز وزارت داخله را بیش از همه تحت الشعاع قرار داد تا آنجا که تظاهر کنندگان خواهان برکناری عبدالرحمان رحمان فرمانده ی قول اردوی پایتخت شدند.

 

به دنبال این سروصداها، وزیر داخله هم بیکار ننشست و خواهان جابجایی معاونان خود و تغییر افراد در پست ها شامل حضور عبدالرحمان رحمان در سمت معاونت امنیت خود شد که مخالفت شدید عبدالله را در پی داشت و ناکام ماند.

 

نورالحق علومی پس از این جریانات، متن استعفانامه ی رسمی خود را تقدیم رییس جمهور کرد تا به دست بسته بودن و عدم توانایی جابجایی های جزیی در وزارت تحت تسلط خود اعتراض نماید.

 

پیش از این نیز درخصوص عدم اراده و آزادی وزرا در وزارتخانه ها و فرمالیته بودن چوکی هایشان قلم فرسایی کرده بودیم تا اینک بتوانیم به جرات بگوییم که بودن یا نبودن نورالحق علومی مساله نیست بلکه دست های پشت پرده در ناآرامی ولایات دور و نزدیک مساله ساز است.

 

هنوز اشرف غنی با استعفای وزیر داخله موافقت نکرده است که زمزمه های جانشینی تاج محمد جهاد فرمانده لشکر 207 ظفر ولایت هرات به گوش می رسد. اما باید اذعان کرد که تا زد و بندها و استبداد و تک روی های رییس جمهور و رییس اجرایی در امور وزارتخانه ها بدین منوال باقی باشد؛ هیچ فردی در وزارت داخله یا دیگر وزارتها تغییر چندانی در امور جاری مملکت ایجاد نمی تواند بکند.