اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

افزایش فعالیت طالبان در یک ماه گذشته از جمله تهدید طالبان در شمال، حضور مخالفان در شاهراه امن سالنگ جنوبی، جنگ با دوام در فاریاب و حمله طالبان بر وردوج بدخشان سبب نگرانی مردم و نشان دهنده قوی شدن آنان در کشور است.

 

اقبال کوهستانی عضو مجلس نمایندگان افغانستان در برنامه خط کابل در رابطه با این موضوع گفت: تهدیدات دشمن از 6 ماه بدین سو افزایش یافته است در حالی که آنان می خواهند از سویی در مذاکره و صلح را باز کنند و از طرفی می خواهند فشارها را برای امتیازگیری وارد کنند.

 

وی افزود: طالبان در تمام افغانستان عملیات هایی به گونه چریکی و پراکنده راه اندازی می کنند که با موفقیت بیشتری همراه است.

 

کوهستانی افزود: نیروهای امنیتی افغانستان به اندازه نیاز تمویل و تجهیز نیستند و تعداد آنان نیز در حدی نیست که در تمام نقاط افغانستان بتوانند پاسگاه ایجاد کنند.

 

وی هرچند تلاش نیروهای امنیتی خوب و همراه با دستاورد عنوان کرد اما گفت: دشمن از یک تاکتیک بسیار ساده از جمله ماین های کنار جاده ای که تلفات آن بسیار زیاد است استفاده می کند.

 

آقای کوهستانی صعب العبور بودن جاده های کشور، دور بودن پاسگاه ها، ناامن بودن ولسوالی ها را از جمله دلایل افزایش فعالیت مخالفان دانست.

 

وی همچنین گفت: عدم هماهنگی میان نیروهای امنیتی، عدم مدیریت نیروهای امنیتی و نبود وزیر دفاع، داخله و امنیت و سرپرست بودن آنان از جمله عواملی است که سبب می شود تا دشمنان بتوانند فعالیت خود را گسترش دهند.

 

وی همچنین مدارا کردن دولت و مخالف سیاسی خواندن آنان از سوی حکومت را دلیل دیگر بر پیشروی طالبان دانست گفت: دولت در ابتدا مخالفان را دست کم گرفته است و برخورد جدی با آنان نکرده است.

 

وی مخالف سیاسی خواندن طالبان از سوی رییس جمهور را دلیلی بر کاهش انگیزه مبارزه با دشمنان در نیروهای ارتش دانست.

نماینده مردم در خانه ملت همچنین معتقد است که آزادی بسیاری از فرماندهان طالبان پس از دستگیر تاثیر منفی بر نیروهای امنیتی گذاشته است.

همچنین بر باور وی پشت پرده ناامنی های افغانستان دست کسانی است که طالبان خبر ندارند.

 

وی می گوید: بر همین اساس پشت میز مذاکره نیز کسانی نشسته اند که تحت فشار پاکستان برای غافل کردن حکومت افغانستان قرار دارند.

 

کوهستانی همچنین گفت: کاملا به نشست دوم گفتگوهای صلح به دید شک می نگرم زیرا اگر واقعا با صلاحیت می بودند اعلام آتش بس می کردند.

بر باور وی طالبان به اختیار خود نیستند و زیر دست آی اس آی قرار دارند و از سوی آنان تمویل و تجهیز و حرف اصلی را آی اس آی پاکستان می زند.

وی تاکید کرد که این مذاکرات برای غافل سازی حکومت افغانستان است و نتیجه دیگری ندارد.