اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

اینگونه محتاج نمایاندن و اینگونه ضعیف شناساندن افغانستان برای روبل و دالر و ریال و کلدار و روپیه ای بیشتر در انظار عمومی بین اللملی، بیش از پیش پای فراتر از گلیم همسایگان و قدرت های شرق و غرب را برای مداخله در افغانستان باز می کند.

 

 

دیدارهای برنامه ریزی شده با دعوت نامه های رسمی یا بنابر ضرورت وضع موجود، که با صرف هزینه های گزاف، به همراه بردن بسیاری افراد سیاهی لشکر و آماده ی چکرزنی و مختل کردن وظایف دیگر و کارهای در اولویت تر مسوولان مسافر صورت می گیرد همه به کنار و این اشتراک در اجلاس سران به کنار.

 

نشست های چندجانبه اینچنینی که فرصت غنیمت گپ و گفت و رایزنی مختصر و مفید را برای رییس جمهور نوپای کشور نابالغ افغانستان به دست می دهد باید غنیمت شمرده شود؛ که این نشست ها اگر با ابتکار عمل و عرض اندام اشرف غنی یا نمایندگانش همراه شود سکوی پرتاب توسعه است.

 

در واقع چنگ انداختن به ریسمان های پوسیده ای همچون تروریسم، موادمخدر و حقوق بشر برای جلب توجه و نظر مساعد قدرت های منطقه و جهان، نمی تواند دیگر راهگشا و نجات بخش باشد چرا که همچنان تصویر سیاهی از قلب آسیا به مخاطبان مساعدت ارایه می دهد.

 

اینبار شهر اوفای کشور قدرتمند روسیه که رقیب اصلی امریکا در مبادلات جهانی بر سر سلاح و جنگ و استعمار کشور های کوچک محسوب می شود میزبان برزیل، هند، چین، آفریقای جنوبی، ایران، پاکستان، قزاقستان و افغانستان بوده است تا حول محورهای اقتصادی و استراتژیک به بحث و بررسی بنشینند.

 

به همین منظور هیاتی تحت سرپرستی رییس جمهور از کابل عازم اوفا شد تا با تمام توان و آموخته ها بر اندوخته ها از حمایات نظامی و مالی سران عضو شانگهای و کشورهای تشکیل دهنده ی بریکس بیافزاید؛ غافل از اینکه فرافکنی ناامنی و بی ثباتی به مرزهای همسایگان حنایی است که دیگر رنگی ندارد.

 

پنج اقتصاد نوظهور جهان که قریب به نیمی از جمعیت و یک سوم از تولید ناخالص ملی را دارا می باشد و می تواند سهم بسزایی و حتی نقش خیره کننده ای در پروژه های کلان عمرانی، همکاری های اقتصادی و مشارکت های تجاری در افغانستان و در قلب مجروح آسیا ایفا نماید؛ همه چشم به هیات عالی رتبه ای دوخته اند که حتی آداب سخنرانی نمی داند.

 

در واقع اینگونه محتاج نمایاندن و اینگونه ضعیف شناساندن افغانستان برای روبل و دالر و ریال و کلدار و روپیه ای بیشتر در انظار عمومی بین اللملی، بیش از پیش پای فراتر از گلیم همسایگان و قدرت های شرق و غرب را برای مداخله در افغانستان باز می کند و نیز فرصت های غنیمت زمینه توسعه و توان ارتقای اردوی ملی و سیاستمداران افغانستانی برای افغانستان را یکی پس از دیگری بر باد می دهد.