اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

درحالی قریب به یک ده روز از زلزله مهیب در کوهستانات و 9 ولایت افغانستان می گذرد؛ هنوز هیچ تغییر چشمگیر یا رسیدگی مطلوبی نسبت به وضعیت زلزله زدگان و زیر آوار ماندگان و بی جا شدگان رخ نداده است.

 

این درحالی است که زمستان برای این ولایات زودتر از ولایات جنوبی از راه می رسد و طبعا سوز و سرما کمک های عاجل بیشتر و مناسب تری را می طلبد، از این رو تاملی و درنگی می بایست داشت بر نحوه کمک رسانی و مصرف نقدها و نسیه هایی که به نام خسارت دیدگان و به کام غارتگران است.

 

بگذریم از این که غیرمعیاری بودن شهرها و فاقد استاندارد های اولیه بودن روستاها و ولسوالی های مجاور مرکز ولایات هرساله و هرباره میزان خسارات جانی و مالی قشر ضعیف و بدون پشتوانه را افزایش داده و ظاهرا هیچ چاره ای برایشان در نظر گرفته نشده است.

 

بگذریم از این که با هر بار بلایای آسمانی (و نزولاتی که برای زورمندان و مسوولان و تجارت پیشگان رحمت و برای کارگران و زیردستان زحمت است) نه قصرها و بلندمنزل ها و زمین های غصبی مسوولان و ارگ نشینان چپاول گران آسیبی می بیند و نه کودکانشان جراحتی برمی دارند اما…

 

اما همواره مردم ملکی در ساحه ای مشخص و با روزگاری غریبانه هستند که تاوان این حوادث غیرمترقبه را می دهند؛ لذا تاکنون فکری به کله ارگ نشینان نزده است که کمک ها را بجای حیف و میل کردن یا دادن شعارهای غم شریکی، به مصرف جان و مال مصیبت دیدگان برسانند و دستی بگیرند.

 

از این رو است که بلافاصله پس از وقوع زمین لرزه دهشت بار، یک یک مسوولان در مخابره پیام ها و متن های غرای سخنرانی از یکدیگر سبقت می گیرند اما کمک های جامعه جهانی، کشورهای همسایه و برخی نوعدوستان افغانستانی بین راه به گونه ای گم و گور می شود گویی هرگز وجود نداشته است.

 

کمک یکصد هزار دالری چین مصداقی بر این مدعا است که با یک حساب سرانگشتی و کمی تدبیر در هزینه ها می توان از آن برای معیاری کردن بناها و سقف های این مردم سود جست اما بیشتر جنبه تبیلغاتی به خود می گرد تا با هر بار سیل و زلزله و رانش زمین و محاصره توسط تروریست ها و سقوط هر ولایت، صرفا جلسه ای در پارلمان به استجواب کمیته اضطرار، وزارتهای داخله و دفاع و امنیت ملی و امثالهم بگذرد و بس.

موضوع : اخبار