اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

از آنجا که افغانستان کشوری کوهستانی و برفگیر است، زمینه رشد و توسعه گیاهان دارویی از قدیم وجود داشته و بسیاری از این راه روز می گذرانند.

 

در این میان، برخی از مزدوران و جیره خواران بیگانه در پی نابودی این نعمت خدادادی بوده و هستند و در حافظه مردم ما فراموش نمی شود که چه مبالغی برای نابودی و از ریشه دراوردن بسیاری از گیاهان خود روی در کشور از سوی بیگانگان هزینه شده است.

 

اما بتازگی وزارت زراعت اعلام کرد: صادرات گیاهان دارویی کشور به 25 درصد افزایش یافته و به ارزش 94 میلیون دالر به بیرون از کشور صادر شده است که این رقم نسبت به سال های گذشته بی پیشینه است.

 

در عین حال فعالان محیط زیست هشدار می دهند که جمع آوری غیر قانونی و غیر علمی گیاهان سبب انقراض نسل بسیاری از گیاهان دارویی در کشور می شود.

در واقع دولت نباید با تکیه بر تولید و عرضه گیاهان دارویی و استفاده بی رویه از منابع گیاهی در مناطق مختلف کشور، به محیط زیست هیچگونه توجهی نکند و در نتیجه نسل این گیاهان به سرعت منقرض شود.

 

افغانستان کشوری کوهستانی و زراعتی است، بنابراین با بهره گیری از زمینه های موجود می توان یک فرصت طلایی برای اقتصاد افغانستان به وجود آورد.

 

اتاق تجارت و صنایع نیز اعلام داشت: اگر به فرآوری درست گیاهان دارویی توجه جدی صورت گیرد، صادرات آن به بهبود وضعیت اقتصادی کشور کمک بیشتری خواهد کرد.

 

همچنین دولت نباید به صادرات این صنعت به خارج از کشور و درآمدهای نسبتا سرشار حاصل از آن توجه زیاد و افراطی داشته باشد زیرا داروهای صنعتی یکی از اقلام وارداتی افغانستان از کشورهای همسایه و منطقه محسوب می شود و غالبا نیز از کیفیت و کنترل مرغوب و مطلوبی بهره مند نیست، روی آوردن به داروهای گیاهی، راهی ثمربخش برای خودکفایی ملی در این عرصه است.

 

این در حالی است که بیشتر گیاهان دارویی به کشور هند صادر شده‌ است و از جمله: شیرین‌بویه (شیرین بیان) و هنگ (آنغوزه) از اقلام اصلی گیاهان دارویی صادراتی هستند.

 

فراموش نشود که یکی از منابع اصلی درآمد خانواده‌های روستایی در مناطق شمالی افغانستان گیاهان طبی و دارویی می باشد و اگر صنعت گیاهان دارویی در افغانستان رشد قابل ملاحظه ای داشته باشد، می توان با رونق بخشیدن به اقتصاد روستایی از سیر روستا گریزی به شهرنشینی و مهاجرت کاهید.

 

ناگفته نماند که امروزه در کشورهای پیشرفته جهان نیز دید سازمان های بزرگ بهداشت به داروهای گیاهی بسیار بیشتر از داروهای صنعتی می باشد و روز به روز افزایش می یابد و این می تواند کمک بزرگی به رونق گرفتن صادرات این دارو در افغانستان کند.