اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

گروه تروریستی داعش هر چند در حال حاضر تحرکی جدی از خود نشان نمی دهد، اما بر اساس پیش بینی های آگاهان، بهار سال آینده با تقویت این گروه، برای افغانستان بهاری خونین خواهد بود.

 

 

افغانستان در نشست قلب آسیا (در پاکستان) در عالی ترین سطح شرکت کرده و با این کنفرانس بسیار با علاقه و خوشبینی برخورد کرده است. روز چهارشنبه، اشرف غنی در راس هیئتی وارد اسلام آباد شد و با استقبال گرم مقامات پاکستانی روبرو شد. اشرف غنی به عنوان رئیس جمهوری افغانستان، از ابتدای حکومتش یک پیام واضح به پاکستان داشته که این کشور به امنیت افغانستان باید کمک کند. او حساب ویژه ای روی پاکستان باز کرده بود، بارها از پاکستان خواست تا افغانستان را در رسیدن به صلح کمک کند، اقداماتی را برای نزدیکی با پاکستان انجام داد که حتا موجب ناراحتی هند از افغانستان شد، اما همه اینها سرانجامی برای افغانستان نداشت. مرگ ملا عمر همه چیز را میان افغانستان و پاکستان به هم ریخت. بی اعتمادی ناشی از این مسئله برای ماه ها بر روابط دو کشور سایه افگند. جالب است، اکنون که اشرف غنی برای ترمیم روابط دو کشور به پاکستان رفته است نیز، خبرهای مرگ و یا حد اقل زخمی شدن ملا منصور(خلف ملاعمر) چند روز پیش، رسانه ای شد، هر چند که منابع مستقل مرگ ملا منصور را تایید نکرده اند، اما مطمینا در صورت مرگ او، روابط دو کشور باری دیگر تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.

 

افغانستان و پاکستان همواره یکدیگر را به حمایت از تروریزم متهم کرده اند. پیش از برگزاری این کنفرانس دولتمردان افغانستان، همزمان با افزایش عملیات های نظامی و حملات انتحاری در افغانستان و تشدید فشار طالبان بر دولت، ادعا داشتند که پشت همه اینها دولت پاکستان قرار دارد. هر چند شرکت کنندگان این کنفرانس واضحا ادعای حمایت پاکستان از تروریزم را نداشته اند، اما مطمینا در مذاکرات با دولت پاکستان با اصرار از دولت پاکستان خواهند خواست تا در قسمت آوردن صلح در افغانستان این کشور را یاری رساند. نامعلوم بودن وضعیت طالبان که در حال حاضر میان خود درگیر هستند و وضعیت نامناسبی نیز دارند، هر گونه پیشرفت در زمینه نزدیک شدن به گفتگوهای صلح را کند می کند.

 

دولت افغانستان از جهت دیگری نیز تحت فشار است. ظهور و ورود گروه تروریستی داعش در افغانستان و نفوذ این گروه در شماری از ولایات افغانستان، تهدیدی بالقوه برای افغانستان است. این گروه هر چند در حال حاضر تحرکی جدی از خود نشان نمی دهد، اما بر اساس پیش بینی های آگاهان، بهار سال آینده با تقویت این گروه، برای افغانستان بهاری خونین خواهد بود.

 

اما از سوی دیگر، تشدید فشارهای داعش بر کشورهای غربی به خصوص با حملات داعش در فرانسه و امریکا، افکار عمومی را متوجه مناطقی کرده است که داعش در آن حضور دارد و یا احتمال دارد در آینده استفاده کند. این وضعیت سبب می شود که حضور داعش در افغانستان به عنوان یک تهدیدی جدی برای امنیت جهانی به حساب بیاید. کشورهای ایران، هند، آسیای میانه و روسیه نیز از خطر داعش کاملا آگاهند و مطمینا تلاش خواهند کرد تا موضع قویتری ضد تروریزم اتخاذ گردد. هرچند فشار طالبان در حال حاضر، تنها بر دولت افغانستان احساس می شود، اما همه کشورهایی که در این نشست حضور دارند، تحت تاثیر فشار حضور داعش در افغانستان و به تبع آنها، تاثیرات این حضور در کشورهایشان هستند.

 

اما مسئله مهم این است که دولت افغانستان در مذاکرات با دولت پاکستان در چه حالتی قرار دارد. دولت افغانستان با مشکلات داخلی جدی روبرو است. اختلافات نظر در داخل دولت وحدت ملی، آن را در حالت بدی قرار داده است. در گذشته نیز دولت افغانستان، در حالی با طالبان می خواست گفتگو کند که اتحاد نظر در داخل دولت وجود نداشت و در عین حال مردم افغانستان نیز در این مذاکرات به طور کلی خود را شریک نمی دیدند. هنوز هم دولت افغانستان برای صلح و جلب نظر پاکستان تلاش می کند، اما دولت عملا در داخل با مشکلات شدیدی روبرو است.

 

به هر صورت توافق ها و مواضع متحد افغانستان و پاکستان و کشورهای حامی آنها، در صورتی که بتواند راهی برای ثبات و امنیت در این کشورها بگشاید، به نفع کشور، منطقه و در کل امنیت جهانی خواهد بود. این نشست ثابت خواهد ساخت که دولتمردان افغانستان تا چه اندازه ای با طرح و برنامه در چنین نشست های حضور می یابند و چه دستاوردهایی برای کشور خواهند داد.