اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

تشدید جنگ‌های میدانی طالبان، استفاده از نفوذ و حملات هدفمند همچنین حضور در مناطقی که در گذشته بیشتر در کنترول نیروهای امنیتی افغان بوده‌اند، به دولت فشار مضاعف آورده است.

بر اساس آمارهای به دست آمده از رسانه‌ها، با حملات شنبه شب هفته جاری به نیروهای امریکایی، تعداد تلفات این نظامیان با آغاز عملیات بهاری طالبان موسوم به منصوری به 19 نفر رسیده است.

همچنین برخی از حملات به نیروهای افغان خاصتاً حمله چندی قبل به پایگاه اردوی ملی در شمال کشور که صدها کشته و زخمی برجا گذاشت نیز به نظر برخی کارشناسان نشان از تغییر رویکرد چالشی طالبان در کشور دارد.

رویکرد جدید طالبان در دستکم چهار ماه گذشته و همزمان با آغاز عملیات بهاری این گروه، چالش جدید نیروهای افغان و خارجی محسوب می‌شود.

در همین رابطه پیش از این، ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان به دی.پی.ای جرمنی گفته بود که این گروه در نظر دارد تا در ولایت‌هایی که حضور پررنگی دارند با حملات تهاجمی به تصرف اراضی بیشتری بپردازند.

به گفته مجاهد، طالبان استراتیژی جدیدی را روی دست گرفته‌ است که بر اساس آن تلاش خواهد کرد تا به جای واحدهای متعدد که به صورت پراکنده عملیات‌ انجام می‌دهند قومندانی ولایتی تشکیل دهد.

اذعان نیروهای خارجی به قویتر شدن طالبان

سازمان امنیت ملی امریکا (سیا) در راپوری اذعان کرده بود که برای مهار طالبان، عملیات نیروهای امریکایی علیه رهبران بلندپایه این گروه، اثرات محدودی داشته است.

در این راپور پس از افشاگری ویکی لیکس گفته شد که نیروهای خارجی در افغانستان از سال 2001 تلاش کرده‌اند تا در چوکات عملیات علیه اهداف مهم، رهبران طالبان را هدف قرار دهند، اما حاکمیت محدود دولت افغانستان در بیرون از پایتخت کشور، مانع کارآیی این تلاش ها شده است.

از سوی دیگر در ابتدای سال جاری و قبل از اعلام عملیات منصوری طالبان چارلز کلیولند و دیگر مقامات نیروهای ایتلاف در افغانستان گفته بودند که گروه طالبان عملیات قابل توجهی را در موسم بهار راه‌اندازی خواهند کرد و مواضع دولت را هدف قرار خواهند داد.

افزایش نفود و حملات هدفمند ابزار طالبان برای جنگ روانی

کارشناسان با اشاره به افزایش نفوذ طالبان در نیروهای امنیتی و حملات هدفمند این گروه معتقدند که این گروه به دنبال جنگ روانی و ایجاد هراس در نیروهای خارجی و افغان است.

جنرال هلال به فرانس پرس در این باره گفته که طالبان از اطلاعات نظامی استفاده می‌کند تا جنگ روانی راه اندازی کند و به مردم، نیروهای خارجی و دولت افغانستان نشان دهد که توانایی هدف قرار دادن نقاط کلیدی را دارد.

با این حال هنوز دولت و نیروهای خارجی نتوانسته‌اند از حامیان و افراد نفوذی طالبان در پولیس و اردوی ملی افغانستان جلوگیری کنند که حمله شب شنبه و کشته شدن سه نظامی امریکایی شاهدی بر این گفته است.

در همین رابطه چندی قبل جنرال ظاهر عظیمی سخنگوی سابق وزارت دفاع گفته بود که مقامات کشور درباره فیلترهایی برای جذب نیروهای امنیتی کار می‌کنند اما با توجه به شرایط افغانستان کسی نمی‌تواند ادعای پیش بینی دقیق از اوضاع را داشته باشد.

این در حالی است که نیروهای خارجی و دولت در مهار این تاکتیک با چالش روبرو هستند و حملات طالبان در مناطق مختلف کشور تشدید شده است. اگر چه که مقامات امریکایی مانند رابرت گیتس وزیر دفاع سابق این کشور برای پوشاندن این ضعف بارها گفته‌اند که حملات مخالفان محکی برای آنها است.

به نظر می‌رسد که تشدید جنگ‌های میدانی طالبان، استفاده از نفوذ و حملات هدفمند همچنین حضور در مناطقی که در گذشته بیشتر در کنترول نیروهای امنیتی افغان بوده‌اند به اشرف غنی فشار مضاعف آورده است و بار دیگر رییس جمهور بسوی پاکستان برای از سرگیری نشست‌های چهارجانبه چین، پاکستان، امریکا و افغانستان روی آورده تا تصمیمی درباره مذاکره با طالبان اتخاذ کنند.

تجربه گذشته نشان می‌دهد که بار دیگر بازار نشر اخبار درباره آغاز گفت‌وگوهای صلح توسط رسانه‌ها خاصتاً رسانه‌های پاکستانی گرم خواهد شد در حالی که طالبان همواره در گذشته با تکذیب چنین اخباری، این اقدامات را بازی رسانه‌ای اعلام کرده بود.

بهار جنگی طالبان در سال جاری نشان می‌دهد که آن‌ها تمایلی برای مذاکره با دولت کابل ندارند زیرا هنوز شروط اصلی این گروه از جمله خروج تمام نیروهای خارجی و خاصتاً نیروهای امریکایی از افغانستان برآورده نشده است.

باتوجه به رویکرد طالبان در سه ماهه نخست سال جاری و تأکید این گروه بر عملیات منصوری، این احتمال وجود دارد سال جاری سالی پر از چالش و درگیری برای دولت باشد.