اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

یک سوم انگلیسی‌ها خواستار محاکمه نخست وزیر اسبق این کشور به دلیل تصمیم تجاوز به عراق، من‌حیث یک جنایتکار جنگی هستند.

نتایج تازه ترین نظرسنجی انجام شده توسط شرکت YouGov حاکی از آن است که یک سوم مردم انگلیس خواستار محاکمه تونی بلر نخست وزیر سابق این کشور به دلیل تصمیم سال 2003 عیسوی او برای حمله به عراق در کنار امریکا هستند و بلر را یک جنایتکار جنگی می دانند.

بر این اساس، 33 فیصد از اشتراک کننده گان در این نظرسنجی اعلام کرده اند که رهبر سابق حزب کارگر انگلیس آگاهانه اقدام به گمراه کردن و دادن اطلاعات نادرست به پارلمان این کشور و فریب مردم برای حمله به عراق کرده است و بنابراین، باید من‌حیث یک جنایتکار جنگی محاکمه شود.

نتایج این نظرسنجی بعد از آن نشر شده است که با حکم ستره محکمه انگلیس، پیشنهاد عبد الواحد شنان آل رباط قوماندان سابق اردوی عراق مبنی بر محاکمه بلر به دلیل تصمیم او جهت تهاجم به عراق مسدود شد. در حالیکه این قوماندان سابق اردوی عراق بلر را به ارتکاب جنایت تجاوز به عراق متهم کرده است، ستره محکمه انگلیس استدلال کرد که در قوانین انگلیس، هیچ ماده قانونی برای جرایم تجاوزگری وجود ندارد.

انگلیس بخشی از ایتلاف تحت رهبری امریکا در تهاجم به عراق به حساب می آید آن هم بعد از آنکه جورج دبلیو بوش رییس جمهور اسبق امریکا و بلر، صدام حسین را به داشتن تسلیحات کشتار جمعی و ارتباط با تروریست ها متهم کردند.

با این حال،‌ راپور چیلکات یا همان تحقیق پیرامون جنگ عراق با بررسی یافته های حاصل از نقش انگلیس در حمله به عراق، نشان می دهد که بلر خود را با بی جهت قانع کرده است که صدام حسین تسلیحات کشتار جمعی در اختیار دارد آن هم در شرایطی که راپور نهادهای استخباراتی به چنین مدارکی دست پیدا نکرده بودند.