اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

بلخ که روزگاری محل تقابل و درگیری گروه‌های سیاسی و حزبی بود، امروزه به الگوی توسعه و پیشرفت برای همه افغانستان تبدیل شده است.

 

از دوره جهاد و مقاومت تا سال 1382 به تکرار احزاب جمعیت اسلامی، وحدت اسلامی و جنبش ملی در این ولایت درگیر شده‌اند. این درگیری‌ها را که اغلب ریشه قومی و تباری داشت، تلاش‌ها برای به دست‌آوردن اراضی و سهم بیشتر از درامدهای حاصل از بلخ شدت می‌بخشید.

 

پس از یک درگیری که اعضای جمعیت اسلامی و حزب جنبش ملی در 82 در این ولایت داشتند، آهسته آهسته با تضعیف جنرال دوستم و با روی کارآمدن عطا محمد نور در بلخ فروکش کرد.

 

عطا محمد نور که روزگاری یک ضلع این درگیری‌ها بود، راهبرد خویش را عوض کرد و وقت و هزینه خود و اطرافیانش را صرف توسعه و تغییر بلخ ساخت.

 

عطا محمد نور، با درک تحولات کلانی که در کشور به وقوع پیوسته بود، توانست – برخلاف بسیاری از فرماندهان جهادی- به زودی از یک فرمانده نظامی به یک شخصیت سیاسی تغییر چهره دهد. او که پیشتر یکی از فرماندهان جمعیت اسلامی در شمال بود، با درایت خود را به یکی از رهبران جمعیت اسلامی مبدل ساخت و اکنون تأثیرگذارترین چهره جمعیت اسلامی و در حقیقت ستون فقرات این حزب در سطح افغانستان است.

 

در کنار دلایل دیگری که وجود دارد، راز اصلی موفقیت آقای نور کنارآمدن او با ارزش‌های تازه است. والی بلخ چهارده سال پیش توانست خود را با شرایط تازه وفق دهد و «سیاست»‌ را جای‌گزین «نظامی‌گری» نماید.

 

عطا محمد نور استراتژی رخنه در قلوب مردم را در پیش گرفت و به زودی چهره بلخ را عوض کرد و مزارشریف را به مرکز داد و ستد شمال مبدل ساخت. موفقیت‌های او تا جایی پیش رفت که پیشرفت بلخ زبان‌زد عام و خاص است و تغییرات این ولایت امروز به نماد و الگویی برای همه افغانستان مبدل شده است.

 

مزارشریف تحت رهبری استاد عطا امروزه به یکی از زیباترین و بزرگترین شهرهای افغانستان تبدیل شده است.

 

در سفر نوروزی خویش به مزارشریف با برخی از سرمایه‌گذاران صحبت کردم که دفترهای‌شان را از کابل به بلخ منتقل ساخته بودند. آن‌ها مدعی بودند که فرصت و بستر سرمایه‌گذاری در بلخ به مراتب بهتر از کابل است.

 

این بازرگانان می‌گفتند که در بلخ آرامش و ثبات است، دزدی و قتل و کشتار نیست و مقام‌های دولتی حامی سرمایه‌گذاران و سرمایه‌گذاری هستند؛ اما در کابل چنین نیست. در پایتخت سرمایه‌گذاران تهدید می‌شوند و مسوولان به بهانه‌های گوناگون از آن‌ها اخاذی می‌کنند.

 

این سرمایه‌گذاران متعلق به قوم خاصی نبودند. آنها که از اقوام شریف پشتون، تاجیک، ازبیک و هزاره بودند، همه از امنیت و آرامش بلخ به نیکویی یاد می‌کردند و عطا محمد نور را عامل ثبات و استقرار بلخ می‌دانستند.

 

ساختمان‌های مجلل در گوشه گوشه شهر مزار حاکی از توسعه و پیشرفت این ولایت است. دلیل وسعت و گسترش روز افزون مرکز بلخ، فرصت و زمینه‌یی است که رهبری این ولایت به سرمایه‌گذاران فراهم کرده است.

به جز چند مورد حمله مسلحانه به دادستانی بلخ و کنسولگری هند، بلخ یکی از آرام‌ترین شهرهای افغانستان در چهارده سال گذشته بوده است.

در مواردی تروریستان در شماری از ولسوالی‌های این ولایت نفوذ کرده‌اند، اما به زودی از سوی نیروهای امنیتی سرکوب شدند.

آقای نور شخصاً لباس نظامی برتن کرده و با گروه‌های تروریستی رزمیده است.

 

امنیت روانی شهروندان بلخ مثال‌زدنی است. مردم به حکومت محلی باورمند هستند. این درحالی است که بلخ بیشتر از هر ولایت دیگر آسیب‌پذیر است. اما تدبیر لازم و رهبری سالم و یکپارچه زمینه نفوذ حلقات فرصت‌طلب و مخل آرامش و امنیت مردم را گرفته است. در واقع، آقای نور نشان داد که یک فرمانده نظامی هم می‌تواند یک مدیر توانمند و یک رهبر کارکشته باشد.

 

اکنون شهروندان بلخ در همزیستی مسالمت‌آمیز با تسامح و مدارا در کنار یک‌دیگر به سر می‌برند و از شرایط حاکم در این ولایت راضی هستند. اما حلقاتی در کابل در تلاش هستند آرامش مردم شمال به ویژه بلخ را برهم زده و بار دیگر زمینه کشمکش‌های حزبی، قومی و سیاسی را در این بخش‌ها فراهم سازند.

 

این حلقات برای تضعیف و تخریب رقیب و مخالف سیاسی‌شان به تعصبات قومی و زبانی دامن‌ می‌زنند و متأسفانه خاطرات تلخ پیشین را باردیگر زنده می‌سازند. درحالی که استفاده ابزاری از احساسات قومی و گروهی شهروندان و تقویت گروه‌های تروریستی و میدان دادن به آن‌ها، بدترین روش در رقابت سیاسی است.

 

عطا محمد نور برای محبوب‌شدن و چیره‌‌گردیدن بر رقبای خویش به «پیشرفت و توسعه بلخ» اهتمام می‌ورزد و اما گروه‌های دیگر، به ابزارها و روش‌های بسیار ناپسند و غیرعقلانی – که به دو تای آن در بالا اشاره شد- متوسل می‌گردند. در این بازی‌ها، پیروز اصلی آنی است که در جبهه مردم ایستاده است.

موضوع : اخبار