اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

بقای این خاک مدیون خون قهرمانان گمنام است!

بر اساس تازه ترین گزارش “سیگار”، نیروهای امنیتی افغانستان از ابتدای سال جاری میلادی تا کنون 5523 کشته و 9665 زخمی داشته است که نسبت به سال گذشته 9 درصد افزایش داشته است و این در حالی است که جنوب، غرب و شمال افغانستان درگیر با مخالفات مسلح است.

چهار دهه جنگ داخلی جان هزاران تن از فرزندان این سرزمین را گرفته و رقم مجروح و معلول به جای مانده از آن بیش از این آمارهاست و خبرهای فرار یا تسلیم شدن سربازن بدون آگاهی از شرایط آنان، گاه قضاوت های بدی را در پی دارد.
از ابتدای شکل گیری حکومت جدید در افغانستان که از آن 15 سال می گذرد به ندرت در خصوص نیروهای امنیتی خبر خوبی شنیده شده و میلیاردها دالر کمک و حمایت نظامی جامعه جهانی نیز نتوانست آنگونه که از نظامیان یک کشور انتظار می رفت سودی در خصوص آموزش و تجهیز این نیروها داشته باشد.

با وجود تمامی کشورهای پیشرفته ی که به تمویل مالی و خصوصا نظامی نیروهای امنیتی همت گماشتند اما همچنان نیروهای امنیتی کشور تلفات بسیاری می دهند اما در مقابل دورانی که نیروهای مقاومت در جنگ با شوروی و طالب به سر می برند و از چنین حمایت های همه جانبه برخوردار نبودند با کمترین تلفات، پیروز بودند.

ضعف و بی انگیزه گی سربازان هیچ گاه پاسخی برای این اماها نیست بلکه همانگونه که میدان های نبرد گواه آن است و مقامات نظامی ناتو می گویند: سربازان با شجاعت با تنها سلاح خود که جانشان است به دفاع از کشور و مردم جان می دهند و در مقابل رهبران با ضعف و بی کفایتی چنین قهرمانانی را در جنگ رها می کنند.

رهبران ضعیف در نهادهای دولتی که نه تنها از مناسبات جنگ آگاهی ندارند بلکه تنها به فکر مقام خود می باشند، بزرگترین خطر برای نیروهای نظامی کشور هستند که حتی از رساندن تجهیزات نظامی به خطوط مقدم نیز عاجزاند.

هرچند که جنگ های داخلی افغانستان نمودی دیگر از نسل کشی و جنایت است اما همین جنگ ها به خود بزرگترین رهبران و شجاع ترین سربازان را نیز دید که در سخت ترین شرایط و درحالی که هیچ سلاحی نداشتند پیروز میدان بودند، آنان رهبرانی داشتند که “شرافت” برایشان از هر مقام و ثروتی والاتر بود، چیزی که اکنون به ندرت در رهبری دیده می شود.

این خاک و مردم نه به دست مقامات بلکه با جان سربازانی که هر روز در میدان جنگ گرفته می شود تا کنون باقی بوده است، قهرمانان گمنامی که هرچند هیچ نشانی بر لباس شان نمی درخشد و پس از مرگ نیز نه روزی تعطیل می شود و نه عزای عمومی برقرار! اما روحی دارند به بزرگی یک ملت.

روح 5523 سرباز این خاک در آرامش و سلامتی برای 9665 سرباز مجروح این سرزمین!

موضوع : اخبار