اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

بعد از استقرار حکومت وحدت ملی، مردم افغانستان پس از تحمل سختی ها و رنج های بسیار در طول چند دهه انتظار دارند که این حکومت بتواند مرهمی برای زخم های آنان باشد و یا حداقل نمک بر زخم آنان نپاشد. دستور رسیدگی به پرونده ی کابل بانک و تاکید رییس جمهور بر مبارزه با فساد تا حدودی مردم را امیدوار به آینده و این حکومت ساخت اما بسیار مشکل است که دولت بتواند این فساد گسترده و در هم تنیده در تار و پود نظام را از بین ببرد.

 

بلقیس روشن عضو مجلس سنا در برنامه «خبر تودی» گفت: وجود عدالت در زندگی مردم می تواند باعث بهبود و رضایتمندی افراد شده زیرا با وجود آن مردم به حق خود می رسند. متاسفانه در نقاط مختلف کشور با وجود رشوت و فساد، حق کمی از مردم به آنها می رسد. اکثریت زمامداران حکومت کسانی هستند که به نحوی مرتکب جنایت شدند، متهم هستند و جزو خاین های ملی محسوب می شوند. در قوای قضاییه، اجراییه و پارلمان این افراد فاسد هستند که تصمیم گیرنده ی نهایی هستند.

 

وی افزود: تا وقتی که پروسه ی عدالت انتقالی به جایگاه واقعی خود نرسد افراد خاین و غیرخاین و ظالم هایی که در سه دوره جنگ بر مردم ظلم کردند شناخته نخواهند شد. در حکومت فعلی سه گروه با کمک خارجی ها با یکدیگر سازش کردند، تا زمانی که این افراد و این حکومت در راس باشند عدالت کلمه ای خواهد بود که با آن بازی می شود و مردم فریب می خورند.

 

روشن در واکنش به نظرسنجی صورت گرفته که بیانگر رضایت 25 درصدی مردم افغانستان از قوه ی قضاییه و عدالت گفت: این مساله نشان می دهد که جامعه جهانی قضاوت بیطرفانه ای نداشتند و در پشت پرده با سیاستمداران افغانستان، بازی های سیاسی انجام دادند هر گاه که یکی از آنها از دیگری انتقاد یا مشکلی را مطرح می کند طرف دیگر به خوبی می داند که این بازی سیاسی است. در مساله ی انتخابات و نتیجه ی آن دیدیم که چگونه بر خلاف قانون با تمام نواقص آن، فیصله کردند و ملل متحد نیز در پایان با رضایت و خوشحالی آن را پذیرفت. هر دو طرف مردم را به نحوی فریب می دهند. 25 درصدی که از عدالت و از قوه ی قضاییه ی افغانستان راضی هستند کسانی هستند که با رشوت به حق خود رسیده اند در بین آنها شاید تعداد اندکی نیز باشند که در فساد دست ندارند.

 

بلقیس روشن تصریح کرد: استعفای جناب عظیمی قاضی القضات کشور به علت این است که خود می داند دیگر جایی در این کشور و حکومت ندارد و پیش از این که برکنار گردد از مقام خود استعفا کرده است. ادعای وی برای استعفا دروغ است زیرا اگر وی به علت فساد در قوه ی قضایی کشور این کار را کرده بود باید در زمانی که زنان غور یا فراه سنگسار می شدند استعفا می داد یا وقتی که به هر علتی دولت و محکمه ی دیگری به نام طالب افراد را محاکمه و کشتند این کار را انجام می داد. وقتی که پاکستان مردم افغانستان را بمباران کردند و وقتی آمریکایی ها 16 تن را در قندهار کشتند یا زمانی که طالب و القاعده از زندان های کشور آزاد می شوند باید استعفا می کرد. در حال حاضر با استعفا و گرفتن صد مدال امان الله خان نمی تواند نام نیکی از خود به یادگار بگذارد.

 

عضو مجلس سنا در موضوع تقدیر از قاضی القضات کشور خاطرنشان ساخت: تقدیر و دادن مدال به قاضی القضات برای این بوده که جناب اشرف غنی با تفاهم و کمک وی به مقام رییس جمهوری رسیده است. مقام های حکومتی فعلی هیچ گاه حتی خواب رییس جمهوری، معاونت و رییس اجرایی شدن را نمی دیدند و از قوه ی قضاییه در هراس بودند که مبادا به پرونده های آنان رسیدگی کند و مجازات شوند اما در عمل دیدند که به سطوح بالای حکومتی دست پیدا کردند بنابراین این مدال را به شخص قاضی القضات را دادند تا از همکاری وی تشکر کرده باشند.

 

وی اظهار داشت: حداقل چند زن را در هفته ی قبل سنگسار کردند یا سر بریدند، بنابراین نمی توانم این حکومت را حکومت وحدت ملی بنامم جز این که حکومت خیانت ملی است. اگر مقام های حکومت وحدت ملی جرات دارند میزان و تعداد رای مردم به خود را به همه اعلام کنند. آنها نمی توانند بیانگر و نماد وحدت ملی باشند و هرگز نمی توانند عملکردی بهتر از کرزی داشته باشند چرا که کسانی که دیروز در حاکمیت بودند امروز هم در حاکمیت هستند فقط نام ها تبدیل شده است. اگر کرزی کشور را به گرو داده بود حکومت فعلی افغانستان را به کلی به خارجی ها فروخت.

 

روشن با انتقاد از وضعیت موجود و حکومت گفت: تا زمانی که دست های به خون آلود در حاکمیت باشند روزگار مردم نیز چنین خواهد بود. مردم هیچگاه نمی توانند صدای پدر و برادر خود را به ناحق زندانی شده اند و یا صدای خواهر و کودکی به آن تجاوز شده را فراموش کند. در حال حاضر تنها کسانی در زندان ها به سر می برند که پول و واسطه نداشتند در زندان به سر می برند و کسانی که پول و قدرت داشتند با وجود دست داشتن در قاچاق مواد مخدر و اختلاس های میلیونی آزادانه در کشور و خارج از کشور زندگی می کنند. زندانیان زیادی هستند که به علت عدم رسیدگی به پرونده و یا کسانی که به علت نداشتن پول و جریمه ی خود همچنان در زندان به سر می برند و از سویی سربار حکومت هستند و از سوی دیگر خانواده های آنان به فحشا کشیده می شود و یا از بدبختی و بیچارگی به طالب می پیوندد.

 

بلقیس روشن در پایان افزود: بزرگترین خیانت را در طول 13 سال اول جامعه جهانی و در راس آمریکا کرد تا جایی که وزرا و مقام های فاسد با وقاحت، فساد و خیانت خود را توجیه می کنند. من از مردم می خواهم دیگر فریب مسایل قومی و ملیتی را نخورند و با یکدیگر متحد باشند و بر علیه افراد فاسد و خاین ایستادگی کنند.

موضوع : اخبار