اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

به دلیل طولانی شدن انتخابات و نا بسامانی های آن وزیر مالیه افغانستان گفته بود: پنج میلیارد دالر زیان دیده است و در حدود ۶ میلیارد دالر سرمایه شخصی مردم نیز از کشور خارج شده است. به دلیل کسری بودجه، پرداخت حقوق کارمندان با مشکل روبرو شد. اگر این روند ادامه پیدا کند تنش های بزرگی را به دنبال خواهد داشت. گفته می شود در سال جاری نیز با این مشکل مواجه هستیم.

 

آذرخش حافظی رییس روابط بین الملل اتاق های تجارت در برنامه «خبر تودی» گفت: بودجه ای که برای افغانستان معین می شود درخور کشور نیست، اگر نگاهی کوتاه به بودجه ی کشورهای همسایه بیندازیم، بودجه ی هر دو همسایه ی ما از صدمیلیون دالر درسال بیشتر است. به طور مثال ایران بیش از صد میلیارد دالر بودجه ی سالانه ی عادی دارد. پاکستان هم بودجه ای در همین حدود دارد اما افغانستان که یک کشور بسیار مهم در منطقه است، با توجه به کمک های بزرگی که جامعه بین المللی به کشور انجام داده اند، وزات مالیه بودجه ی بسیار کمی دارد. این بودجه 422 میلیارد افغانی، معادل 7 میلیارد دالر است که برای کشور 35 میلیون نفری مبلغ بسیار کمی است. جای تاسف این است که 80 درصد این مبلغ را مدیون خارجی ها هستیم و هر سال آن را دریافت می کنیم و مملکت با این قلمرو بزرگ، جمعیت و نیروی کار توانایی تامین بودجه ی خود را ندارد.

 

وی در ادامه افزود: بعد از انقلاب فرانسه و بعد از اینکه دولت مدرن به وجود آمد، دولتها خود را خدمتگزارملت دانستند. در سفری مشغول خرید بودم، وزیر دفاع آلمان که خانمی است، را دیدم. سوار بر موتر فولس واگن بود، محافظ هم نداشت. او وزیر دفاع اول اقتصاد اروپا، و وزیر اقتصاد دوم و سوم دنیا است. در حالیکه در افغانستان، وزیران سوار بر انواع موترهای گران قیمت می شوند، در خانه های مجلل در بهترین نقطه ی شهر زندگی می کنند، بهترین غذاها را می خورند، انواع و اقسام خوشگذرانی ها را دارند بدون اینکه دولت از آنها بازخواست انجام دهد. در این وضعیت هر سال دچار کسری بودجه می شویم.

 

حافظی در خصوص دلیل کسری بودجه مالی افغانستان عنوان کرد: به خاطر بی مسوولیتی ها و فسادهای مالی تجارت قانونی نفت از بین رفته است. این تجارت از 5 حوت سال مالی گذشته تا امسال سقوط کرد. از شمال افغانستان، در بندرهای ارتان، آقینه، ترقندی و شیرخان دیگر نفت تولید نمی شود. سیاست های غلط وزارت تجارت باعث بروز چنین موضوعی شد. در وزارت مالیه، وزیر مالیه 186 دالر برای هر تن نفت به مسوول مالی پیش پرداخت داده است ولی وزارت تجارت با اسناد ساختگی 7 و نیم دالر از مسوول مالی برای هر تن نفت گرفت و باقی را در جیب خود گذاشت. به این ترتیب بودجه مملکت تباه شد. جیب دولت افغانستان مانند جیب سوراخی است که هرچه داخل آن گذاشته شود پر نمی شود.

 

رییس روابط بین الملل اتاق های تجارت اظهار کرد: پیشنهاد من به دولت جدید افغانستان این است که اگر واقعا می خواهند افغانستان را نجات بدهند، اول از همه دزدها و جنایتکارهای فاسد مشهور را محاکمه کنند. پیش شرط کمکهای خارجی این است که فسادهای مالی از بین برود. به همین دلیل رییس جمهور موضوع کابل بانک را در اولویت کاری خود قرار داده است.

 

وی در پایان گفت: امیدوار هستم که رییس جمهور جدید که سرلوحه کار خود را مبارزه با فساد قرار داده است، اول از همه دزدها و فاسدهای مالی را برکنار کند و این کابینه که امتحان خود را پس داده اند، به خصوص آنهایی که مشهور هستند به فساد را بر سر کار نیاورد. دوم، باید سیستمی ناظر و بازدارنده که بتواند از فساد جلوگیری کند به وجود آید. موضوع اقتصاد افغانستان از حالت بحران درآمده، به فاجعه تبدیل شده و کشور در حال سقوط است، کمکهای خارجی هم ابدی نیست و تمام می شود، همانطور که انگلیس همکاری خود را قطع کرده است. رییس جمهور هم منابع بالقوه ی مالیات را که بین 5 تا 7 میلیارد دالر است را به وسیله ی یک وزیر خوب، صادق، کاردان جمع آوری کند تا افغانستان با سربلندی اعلام کند که ما در سال در این حدود بودجه داریم.