اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

طبق آمارهای اعلام شده، امسال حدود 20 میلیون نفر در مراسم اربعین حسینی در شهر کربلا شرکت کرده اند که این بزرگترین تجمع بشری در سطح جهان به شمار می آید. در واقع تعداد شرکت کنندگان در مراسم اربعین حسینی در سالهای 2009 و 2010 بین 10 تا 14 میلیون نفر بوده است.

 

به مناسبت اربعین حسینی عده بی شماری به صورت یکدل، یک صدا و یکرنگ از اطراف، گوشه و کنار جهان، مخصوصا از شهرهای مختلف عراق پای پیاده به سوی کربلا حرکت کردند.

 

در میان این تجمع میلیونی، افغانستانی هایی از کشورهای آمریکا، دانمارک، سویدن و آلمان حضور داشته اند. از جمله، زایرین خارجی که بیشترین حضور را در عراق داشته اند، ایران، عربستان سعودی، کویت، قطر، ترکیه و سایر کشورهای خلیج فارس و همچنین پاکستان، هندوستان و افغانستان بوده اند.

 

آنچه که حایز اهمیت می باشد این است که مسلمانان و علاقمندان به اهل بیت در طول تاریخ کوشیده اند از چنین مناسبت هایی استفاده کنند تا نام و یاد این نهضت پرشکوه و جاویدان که برای تمام انسانهای آزاده الهام بخش است، زنده نگه داشته شود.

 

چنین تجمع و حادثه ای در تاریخ مشابه ندارد و این موضوع بسیار شگفت انگیز و قابل توجه متفکرین، اندیشمندان و همه مسلمانان می باشد. از طرفی در این تجمع تعداد بسیاری از ادیان های مختلف در کنار مسلمانان به طرف کربلا در حرکت بوده اند.

 

یکی از ویژگی‌های جالب توجه مراسم اربعین این است که در آن از همه گروه‌های مسلمانان بدون توجه به اختلافاتی که دارند شرکت می‌کنند و حتی اقشار غیرمسلمان نیز در این مراسم حضور می‌یابند. در این مراسم، از همه طبقات اقشار مردم از مسوولان ارشد تا اساتید دانشگاهی و نخبگان تا عامه مردم کنار یکدیگر حضور پیدا می‌کنند.

 

بسیاری از آزادی خواهان جهان، کسانی که در نقاط مختلف جهان با استعمار، استبداد و دیکتاتوری مبارزه کرده اند حتی کسانی همچون گاندی که مسلمان نبوده اند، شیفته نهضت پرشکوه حماسه عاشورا می باشند.

 

به همین جهت فارغ از دین خاصی این موضوع برای همه انسانها اهمیت دارد. در چنین روزهایی نه تنها اهل تشیع و سنت که محبین اهل بیت پیامبر (ص) هستند بلکه از ادیان دیگر نیز شیفته این حماسه می باشند.

 

حضور این تجمع میلیونی بیانگر ایجاد صلح، دوستی و محبت است. نهضت حسینی، نهضت انسانی و عزتمندانه و به دور از هرگونه خشونت می باشد.

 

خلاصه اینکه: مراسم اربعین بزرگترین گردهمایی مردمی است، مردمی که در این گردهمایی مخلصانه و عاشقانه با یکدیگر رفتار می‌کنند و احساسات عمیق برادری میان آنها حاکم است.

 

 

موضوع : اخبار