اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

سال جدید خورشیدی برای حکومت و مردم افغانستان یک سال سرنوشت ساز است.

سال ۱۳۹۵ خورشیدی برای افغانستان سال دشوار و پر فراز و نشیب بود. چالش‌های امنیتی، سیاسی و اقتصادی دشواری های زیادی را در برابر مردم و حکومت افغانستان ایجاد کرد. گروه‌های تروریستی علاوه بر انجام حملات خونین انتحاری در بخش های مختلف کشور، بصورت هدفمند تلاش کردند تا تفرقه مذهبی و قومی را در افغانستان بوجود بیاورند؛ اما مردم افغانستان با آگاهی از نیت شوم گروه‌های تروریستی، متحد ماندند و تلاش‌های برای افزایش همبستگی مردم افغانستان افزایش یافت.

 

حکومت وحدت ملی وعده داده است بسیاری از برنامه‌های مهم و حیاتی خود را در این سال عملی خواهد کرد. در سال گذشته حکومت وحدت ملی بخاطر عمل نکردن به وعده‌هایش با انتقادات شدید از سوی شهروندان و گروه‌های سیاسی مواجه شد. عمل کردن به این وعده‌ها می تواند تغییرات مهمی را در تداوم روند سیاسی افغانستان بوجود بیارود و همچنان عمل نکردن به آن می تواند چالش‌های زیادی را در برابر حکومت افغانستان، خلق کند.

 

مهمترین برنامه های که حکومت وحدت ملی وعده عملی سازی آن را در سال جدید خورشیدی داده است و اجرایی شدن آنها را از اولویت های کاری خود دانسته است، توزیع تذکره های الکترونیکی و برگزاری انتخابات پارلمانی و شوراهای ولایتی است.  رهبران حکومت اعلان کرده است که آنها متعهد به برگزای انتخابات پارلمانی هستند و تلاش می کنند که با استفاده از تکنالوژی های پیشرفته در سیستم انتخاباتی کشور، شفافیت را در انتخابات بوجود بیاورند تا تنش‌های انتخابات سال ۲۰۱۴ تکرار نشود.

 

برگزاری انتخابات پارلمانی و شورای ولسوالی ها، تداوم نظام سیاسی و دموکراتیک کشور را در پی خواهد داشت و به استحکام ثبات سیاسی در کشور کمک خواهد کرد. همچنان برگزاری انتخابات پارلمانی، باعث می شود که تمام ارکان‌های نظام سیاسی کشور قانونی شود و زمینه  برای تعدیل بعضی از مواد قانون اساسی که در توافق نامه‌ی تشکیل حکومت وحدت ملی گنجانده شده است، فراهم گردد. توزیع تذکره های الکترونیک برای شهروندان یکی از وعده های اصلی رهبران حکومت وحدت ملی بود که تاکنون عملی نگردیده است. حکومت در این اواخر اعلان کرده است که آمادگی های لازم برای توزیع تذکره‌های الکترونیکی گرفته شده است و توزیع این تذکره ها از اولویت های کاری حکومت خواهد بود.

 

توزیع تذکره الکترونیکی برای مشخص شدن میزان دقیق نفوس کشور و همچنان برای آوردن شفافیت در انتخابات و جلوگیری از تقلب، ضروری است. بدون توزیع تذکره الکترونیک، مدیریت پروسه ی انتخابات کشور و جلوگیری از تقلب گسترده دشوار خواهد بود و راههای تقلب در انتخابات، همچنان باز خواهد ماند. همچنان توزیع تذکره الکترونیک می تواند حکومت را در راستای حکومت داری الکترونیک کمک کند و بدین ترتیب زمینه ی فساد اداری محدود گردد و در مصرف منابع مالی دولت شفافیت بوجود بیاید.

 

همچنان، ثبات امنیتی یکی از چالش های حکومت افغانستان در سال جدید خواهد بود. گروه های تروریستی تهدید جدی در برابر ثبات امنیتی کشور است. مبارزه با ترویسم در افغانستان نیاز به همکاری جامعه جهانی و کشورهای منطقه دارد، در صورتیکه حکومت افغانستان بتواند همکاران بین المللی اش را متقاعد بسازد که مبارزه مشترک با تروریسم را در افغانستان بصورت جدی دنبال کنند، امنیت در کشور رو بهبود خواهد گذاشت، اما در صورتی که همکاری‌های مشترک در راستای مبارزه با تروریسم شکل نگیرد، سرنوشت جنگ در کشور همچنان نامعلوم خواهد بود و ثبات امنیتی و سیاسی بوجود نخواهد آمد.

 

علاوه بر این، اشتغال‌زایی و کاهش فقر اقتصادی از دیگر چالش‌های حکومت در سال ۱۳۹۶ خواهد بود. اکنون بسیاری از جوانان تحصیل کرده و اقشار مختلف مردم از بیکاری رنج می برند. بیکاری باعث شده است که وضعیت اقتصادی مردم رو به وخامت بگذارد و بسیاری از خانواده برای تامین مخارج شان با مشکل مواجه شوند.

 

مردم افغانستان انتظار دارند که حکومت وحدت ملی در سال جدید خورشیدی به وعده‌های که به آنها داده اند عمل کنند و برنامه‌های را که برای سرنوشت و آینده‌ی کشور از اهمیت بالای برخوردار هستند، اجرایی سازد. بسیاری از برنامه‌های سیاسی و اقتصادی که حکومت وحدت ملی روی دست دارد، در صورت اجرایی شدن، می تواند تغییرات اساسی در زندگی و سرنوشت مردم افغانستان بوجود بیاورد.