اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

«ولادیمیر تیلناف» کارشناس سیاسی قزاق از حزب «نور آتن» با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری امریکا از برنامه‌های این کشور برای آینده آسیای مرکزی در صورت پیروزی هر کدام از 2 نامزد اصلی، «هیلاری کلینتون» یا «دونالد ترامپ» سخنانی را مطرح کرد.

به اعتقاد تیلناف، هر کدام از 2 کاندید اصلی ریاست جمهوری امریکا در صورت موفقیت در انتخابات این کشور، برنامه‌های کاملا متفاوتی در خصوص منطقه آسیای مرکزی خواهند داشت.

وی اظهار داشت: کلینتون در صورت پیروزی در انتخابات، به سمت ادامه سیاست فعلی دولت امریکا یعنی حفظ رهبری در جهان از جمله نظام مالی جهانی حرکت خواهد کرد.

وی افزود: در راستای این سیاست، به احتمال زیاد کلینتون از تمام ابزارهای خود برای بی‌ثباتی آسیای مرکزی جهت ایجاد چالش برای پلان‌های چین و روسیه از جمله عدم موفقیت پروگرام «اوراسیای بزرگ» تلاش می‌کند.

این کارشناس در ادامه گفت: از سوی دیگر، ترامپ اعلام کرده است که تمرکز اصلی وی بر حل مشکلات داخلی امریکا با استفاده از تمامی امکانات و منابع موجود است، که در نتیجه برای کاهش حضور امریکا در فرآیندهای بین‌المللی و کاستن از تعهدات بین‌المللی این کشور، تلاش خواهد کرد.

سخنان کارشناس سیاسی قزاقستان در حالی است که اخیرا حزب جمهوری‌خواه امریکا، پلان‌ها و برنامه‌های خود را نشر کرده است که بخشی از آن اختصاص به آسیای مرکزی دارد.

در این پلان، جمهوری‌خواهان همکاری بیشتر در زمینه‌های دیپلوماتیک، تجارت و برنامه‌ریزی استراتیژیک با کشورهای پساشوروی را خواستارند.

در پلان مذکور آمده است: حزب جمهوری‌خواه امریکا، طرفداران خود را به ایجاد فرایندهایی جهت همگرایی بیشتر کشورهای آسیای مرکزی به اقتصاد جهانی از طریق سرمایه خارجی دعوت می‌کند که این تغییرات علاوه بر پیشرفت در بازار و محیط سیاسی این منطقه می‌تواند به کاهش ایدئولوژی افراطی که تهدید اصلی این منطقه محسوب می‌شود، منجر شود.

موضوع : اخبار