اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

مرکز مطالعات استراتیژیک و بین‌المللی سی‌اس‌آی‌اس امریکا در راپوری به بررسی وضعیت افغانستان و تأثیر آن بر کشورهای همسایه در حوزه آسیای مرکزی پرداخته است.

در این مطلب آمده است: حلقه فشار شبه‌نظامیان بر دولت افغانستان تنگتر می‌شود و 43 فیصد قلمرو این کشور تحت کنترول طالبان قرار گرفته است.

پیشرفت‌های شبه‌نظامیان در شمال افغانستان، سرحد این کشور با تاجکستان را به آسیب پذیرترین سرحد آسیای مرکزی تبدیل کرده و دوشنبه، تاشکند و عشق آباد را مجبور خواهد کرد تا برای حفظ امنیت سرحدات خود حتی با طالبان وارد مذاکرات شوند.

دامنه بی ثباتی در 2 سال اخیر 8 ولایت همجوار با 3 کشور آسیای مرکزی از جمله تاجکستان، اوزبیکستان و ترکمنستان را هم فرا گرفته است.

وضعیت خاصتاً در ولایت بدخشان بشدت خطرناک بوده در سال‌های اخیر 2 ناحیه این ولایت از جمله وردج و جرم تقریبا به طور کامل و تحت کنترول شبه‌نظامیان قرار دارند.

از آنجا که بدخشان دور از مرکز و یک منطقه کوهستانی است لذا به یک منبع مهم تأمین مالی شبه‌نظامیان تبدیل شده است.

درگیری‌های شدیدی در ناحیه راغستان برای معادن طلا و سنگ‌های گرانبها صورت گرفتند.

در این ولایت فابریکه های تولید مواد مخدر احداث شدند که از سوی نیروهای دولتی کنترول نمی‌شوند و درآمد آنها به جیب شبه‌نظامیان می‌رود.

مواد مخدر از این فابریکه ها توسط تاجکستان قاچاق می‌شود که گاهی حتی موجب ایجاد درگیری‌هایی در سرحد این 2 کشور می‌شود.

همین طور شبه‌نظامیان در ولایت تخار در نواحی اشکاشم ، ینگی قلعه ، درقد و خواجه غار مواضعی قوی دارند.

ولایت کندز نیز چندین بار به دست شبه‌نظامیان افتاده و طالبان در سال 2015 عیسوی و 2016 عیسوی حتی برای چند روز مرکز این ولایت را تصرف کرده و قدرت خود را به نمایش گذاشتند.

در تصرف کندز به شبه‌نظامیان توانستند ذخایر کلان سلاح و مهمات جنگی را به دست بیاورند.

تا کنون درگیری‌های مستقیمی بین شبه‌نظامیان مستقر در شمال افغانستان و سرحدبانان تاجک ثبت نشده ولی افزایش حضور و نفوذ گروه‌های چریکی در آن سوی سرحد نگرانی مقامات تاجک را زیاد کرده است.

رییس جمهور تاجکستان 2 سال قبل در ملاقات با همتای روسی خود گفت: 60 فیصد سرحد تاجکستان با افغانستان در دست شبه‌نظامیان قرار گرفته است.

به نظر می‌رسد وضعیت در سرحد افغانستان با اوزبیکستان آرام‌تر می‌باشد.

3 سناریو در مورد توسعه تحولات شمال افغانستان به کشورهای همجوار در آسیای مرکزی وجود دارد.

سناریو اول مثبت بوده و بهبود اوضاع در صورت پیروزی نیروهای دولتی و خارجی بر شبه‌نظامیان را پیش‌بینی می‌کند.

در صورت عملی شدن سناریو دوم ادامه درگیری‌های شدید میان نیروهای دولتی و چریکی میزان تهدید برای تاجکستان 3 برابر افزایش یافت.

سناریو سوم و از همه بدتر شکست نیروهای دولتی افغانستان است که احتمال قاچاق، عبور شبه‌نظامیان از سرحدات و حمله طالبان به خاک افغانستان را به بالاترین سطح می‌رساند.

در هر 3 سناریو تاجکستان در مقایسه با اوزبیکستان و ترکمنستان آسیب پذیرترین کشور به نظر می‌رسد.

این 3 کشور آسیای مرکزی در برابر تحولات افغانستان بجز مذاکرات مستقیم با طالبان برای جلوگیری از تعرض به خاک خود انتخاب دیگری نخواهند داشت.

البته کابل از تماس‌ مستقیم کشورهای منطقه با طالبان خوشنود نخواهد شد و دولت‌های آسیای مرکزی نیز تا کنون تنها روی نیروهای دولتی افغانستان حساب می‌کردند.

تردید در توانایی مقامات دولتی افغانستان برای حفظ امنیت، دوشنبه، تاشکند و عشق آباد را مجبور می‌کند که گزینه‌های دیگری را برای حفظ سرحدات خود دنبال کنند.

 

 

موضوع : اخبار