اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

علل نزدیکی و میانجیگری چین در بحران‌ها و اختلافات افغانستان و پاکستان مورد بررسی قرار گرفته است.

شمیل شمس طی یادداشتی در دویچه وله به علل نزدیکی و میانجیگری چین در بحران‌ها و اختلافات همسایگان خود؛ افغانستان و پاکستان پرداخت.

در این یادداشت آمده است: وزیر خارجه‌ چین هنگام دیدار از افغانستان و پاکستان هر دو کشور را تشویق کرد یک سازوکار جلوگیری بحران شکل بدهند. آیا چین می‌تواند پاکستان را متقاعد سازد که از نگرانی‌های کابل کاسته و جهادی‌ها را مهار کند؟

ظاهرا هدف این دیدارها افزایش همکاری بین همسایگان به هدف ایجاد سازوکارهای موثر مبارزه با تروریزم است. روابط میان افغانستان و پاکستان در چند ماه گذشته بدتر شده است و کابل به‌طور فزاینده‌‌ای از آنچه که حمایت اسلام‌آباد از تروریستها ادعا می‌شود، انتقاد می‌کند.

پکن و واشینگتن به یکدیگر بر سر موضوع افغانستان اعتماد ندارند

هر2 کشور یک دیگر را به فراهم کردن مناطق امن برای تروریستها به هدف راه‌اندازی حملات فراسرحدی متهم می‌کنند. وانگ گفت: چین صادقانه آرزو دارد افغانستان و پاکستان روابطشان را بهبود ببخشند، اعتماد متقابل را بازسازی کنند، همکاری‌ها را تقویت کنند و به امنیت و توسعه‌ متقابل دست یابند.

وی گفت: چنانچه افغانستان و پاکستان دوستان هم هستند، چین آن‌ها را تشویق می‌کند در اولین فرصت ممکن یک سازوکار پیش‌گیری و مدیریت بحران ایجاد کنند تا با هرگونه اتفاق ناگهانی‌ به‌گونه‌ مناسب برخورد کنند.

چین هم‌اکنون بخشی از گروه هماهنگی چهارجانبه است – گروه متشکل از افغانستان، چین، پاکستان و ایالات متحده – که به هدف پایان دادن به بحران طولانی‌مدت در افغانستان ایجاد شد. این گروه تاکنون به پیشرفت قابل توجهی دست نیافته است و اسلام‌آباد و کابل بر سر مسأله‌ تروریستها به‌شدت اختلاف دارند و پکن و واشینگتن به یکدیگر اعتماد ندارند.

کارشناسان می‌گویند که چین در پاکستان سرمایه‌گذاری هنگفت انجام داده و به این دلیل حداقل در جاهایی که پروژه‌ یک جاده یک راه اش عملی شده است، صلح می‌خواهد. چین بندری را در ایالات جنوب‌غربی بلوچستان پاکستان به‌عنوان بخشی از پروژه‌ی تقریبا 60 ملیارد دالری‌اش به هدف ایجاد مسیرهای تجارتی زمینی و بحری برای دستیابی به بازارهای شرق میانه، اروپا و افریقا ساخته است.

در حالی‌که مسئولان چینی از اثرگذاری زیادی بر تاسیسات ملکی و نظامی پاکستان برخوردار هستند، افغانستان اما به ایالات متحده نزدیک‌تر است. بنابراین، هم‌رای ساختن کابل و اسلام‌آباد بر سر یک راه‌حل افغان برای پکن آسان نخواهد بود.

هدف تلاش‌های چین در افغانستان محدود ساختن نفوذ ایالات متحده در منطقه است

پائولو کاساکا ، بنیان‌گذار و مدیر اجرایی انجمن دموکراتیک جنوب آسیا در بروکسل به دویچه وله گفت: دیپلوماسی چین در سرتاسر جهان بسیار فعال است و طبیعی است که پکن به کشورهای هم‌سرحدش، و به‌خصوص وقتی مُـلکی چون افغانستان تا آن‌حد بی‌ثبات است، توجه خاص می‌کند.

این کارشناس می‌گوید که چین در تلاش برای ثبات افغانستان به طالبان نیز نزدیک‌تر می‌شود. اما مهم‌تر از همه، کاساکا معتقد است که هدف تلاش‌های چین در افغانستان محدود ساختن نفوذ ایالات متحده در منطقه است.

در اوایل ماه جاری، جیمز ماتیس ، وزیر دفاع امریکا گفت که ایالات متحده به‌دنبال یک راه‌حل منطقوی برای جنگ افغانستان است. آیا دولت ترمپ می‌تواند به این هدف دست یابد، در حالی‌که روسیه و چین اکنون به‌طور فزاینده‌‌ای در دیپلوماسی افغانستان دخیل هستند؟

کاساکا گفت: تغییر جهت روسیه در افغانستان – ایجاد همکاری استراتیژیک با پاکستان و چین و تعامل با طالبان – ظاهرا توسط یک هدف هدایت می‌شود: مواجهه با ایالات متحده در هر جایی که ممکن است. ایالات متحده باید درک کند که با یک اتحاد سه‌جانبه‌ خصمانه‌ پاکستان، روسیه و چین در افغانستان مواجه است. این کشور باید به این چالش با تقویت اتحاد خودش با هند و اتحادیه‌ی اروپا پاسخ بدهد.

در حاشیه نگهداشتن چین

دلیل دیگر تلاش‌های دیپلوماتیک پکن در افغانستان نگرانی‌هایش در مورد اسلام‌گرایانی که در منطقه‌ سین‌کیانگچین فعالیت می‌کنند و اتحاد آن‌ها با طالبان و دیگر گروه‌های افراطی در افغانستان و پاکستان، است. اما زیگفرید ولف ، محقق موسسه جنوب آسیای پوهنتون هایدلبرگ به این نظر است که پکن صرفا تلاش می‌کند بحران را مهار کند، نه این که آن را حل کند.

ولف به دویچه وله گفت: چین به‌طور غیرمستقیم پاکستان را تشویق می‌کند به حمایت دولتی از تروریزم فراسرحدی ادامه دهد. در عین حال، پکن از سیاست پاکستان در زمینه‌ جنگ با شبه نظامیان ضددولتی حمایت می‌کند، به‌خاص گروه‌هایی که می‌توانند تهدیدی علیه راهروی اقتصادی چین-پاکستان باشند.

ناظران افغان نیز می‌گویند که پکن به‌دنبال کمک به پاکستان است نه‌تنها با هدف کمک به تامین صلح در افغانستان، بلکه با هدف به‌حاشیه نگه‌داشتن رقیب‌اش، هند. هند و پاکستان، از زمان استقلال‌شان از حاکمیت انگلیس، به‌دنبال افزایش نفوذشان در افغانستان هستند.

ولف تاکید کرد: اقدامات ضدتروریستی چین ایالات متحده و هند را شامل نمی‌شود. مقامات چین به‌شکل تاریخی با دهلی نو به‌عنوان یک رقیب رفتار کرده‌اند. روابط نزدیک هند با ایالات متحده امریکا نیز تهدیدی علیه پکن پنداشته می‌شود. بنابراین، چین ترجیح می‌دهد با هند همکاری نکند. به نظر می‌رسد پکن تلاش می‌کند در آسیا یک بلوک امنیتی جدید بسازد. این، اما همکاری امنیتی چین-هند را شامل نمی‌شود.