اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

برخی کارشناسان به آژانس خبررسانی فرانسه گفتند: این حملات مرگبار حاوی پیام قدرت این گروه علیه استراتیژی جدید ترمپ برای افغانستان بوده است و همچنین نشان می‌دهد که طالبان برای حمله به پایگاه‌های نظامی به جای حمله به مناطق شهری تلاش می‌کنند.

طالبان در حملات اخیر این گروه از موترهای زرهدار و بمب‌گذاری شده هاموی برای حمله به پایگاه‌های نظامی، تضعیف روحیه نیروهای امنیتی افغان و غارت تسلیحات و موترهای نظامی آنها استفاده کردند.

حملات اخیر همچنین نشان دهنده تغییراتی در رویکرد طالبان نسبت به سال‌های گذشته و تلاش این گروه برای کنترول مراکز ولایات در کشور است؛ مانند شهر کندز که در 24 ماه گذشته دو بار توسط طالبان سقوط کرد.

وندا فلباب برون عضو ارشد موسسه بروکینگز در این باره گفت: پس از اعلام استراتیژی ترمپ مبنی بر عدم خروج نظامیان امریکایی از افغانستان و افزایش شمار این نظامیان، طالبان می‌خواهد که قدرت خود را نشان دهد.

وی افزود: آنها دیگر برای تحت کنترول درآوردن مراکز ولایات تلاش نمی‌کنند و سرمایه‌های خود را برای آن هدر نمی‌دهند.

مخالفان مسلح دولت افغانستان پیش از این نیز چندین حمله مرگبار را علیه نیروهای امنیتی افغان انجام داده بودند، از جمله حمله به قول اردوی 209 شاهین در شهر مزار شریف که دستکم 144 کشته برجا گذاشت.

در ماه آگوست ترمپ اعلام کرد که نظامیان امریکایی برای زمان نامشخصی درافغانستان باقی خواهند ماند، حملات علیه طالبان افزایش خواهد یافت و نظامیان بیشتری نیز به این کشور اعزام خواهند شد.

پس از اعلام این استراتیژی نیز امریکا حملات هوایی خود را به شدت افزایش داد و تنها در ماه سِپتِمبر گذشته نیروی هوایی این کشور 751 بم را در افغانستان مورد استفاده قرار دادند که در 7 سال گذشته بی‌سابقه بود.

یکی از سخنگویان طالبان نیز حملات اخیر را پیامی صریح خوانده و گفته که به دشمن که گمان می‌کرد با استراتیژی ترمپ ما را ترسانده درس خوبی داده شد.

مایکل کوگلمن عضو ارشد اندیشکده ویلسون نیز در این باره گفت: فکر می‌کنم طالبان می‌خواست تا پیام بسیار وضاحت را برساند. این گروه ترجیح می‌دهد به جای گفت‌وگو بجنگد و اینکه این گروه توانایی جنگی بسیار بالایی دارد.

حمله به اهداف امنیتی در واقع یک تیر و سه نشان است زیرا به طالبان این اجازه را می‌دهد تا انتقادات علیه این گروه مبنی بر تلفات ملکیان را برطرف کند، نیروهای امنیتی افغان را از بین ببرد و تجهیزات آنان را غارت کند.

جنرال عبدالوحید طاقت افسر امنیتی سابق می‌گوید که موترهای هاموی و دیگر موترهای نظامی بسیار مستحکم‌تر از موترهای عادی هستند و قابلیت بارگیری مقدار زیادی از مواد منفجره را دارند.

کوگلمن نیز گفت: نیروهای امنیتی افغان وقتی شاهدند که تسلیحات خودشان علیه آنها استفاده می‌شود روحیه خود را از دست می‌دهند.

ترس از اینکه نیروهای نفوذی طالبان در صفوف نیروهای امنیتی افغان رخنه کرده‌اند، روحیه نظامیان افغان را بیش از این تضعیف می‌کند. گفتنی است که راپور‌هایی مبنی بر فساد گسترده در اردوی ملی افغانستان و فروش تسلیحات نظامی به طالبان نیز وجود دارد.

با این حال مقامات امریکایی و افغان هنوز برای این پرسش پاسخی نیافته‌اند که چگونه باید با چنین حملات چریکی مقابله کرد.

یکی از منابع امنیتی نیز با تاکید بر عدم افشای نامش اظهار داشت : نیروهای افغان باید از پایگاه‌های خود خارج شوند و حالت تهاجمی بگیرند.

وی افزود: مناطقی که پولیس در شب در آن گشت می‌زند امن‌تر از مناطقی است که اردوی ملی به آن اعزام شده است.

فلباب برون نیز گفت: تقویت ایست‌های تلاشی و تبادل اطلاعات نیز در بهبود وضعیت فعلی کمک خواهد کرد.

از سوی دیگر، جنرال عبدالرازق قوماندان امنیه کندهار اما معتقد است که حملات سریع و بیشتر هوایی نقطه پایانی برای درگیری‌های طولانی مدت مانند درگیری هفته گذشته در گردیز خواهد شد.

وی تصریح کرد: نیروی هوایی افغانستان باید هرچه زودتر تجهیز شود.

این جنرال افغان افزود که حملات هفته اخیر پاسخی به ترمپ نبوده، بلکه نتیجه عصبانیت مخالفان مسلح از این بوده که در فصل جنگی به اهداف تعین شده خود نرسیدند.

در حالی که طالبان تهدید به حملات بیشتری کرده عبدالرازق هشدار داد: ما باید به جای نگران بودن اقدامات ضروری را انجام دهیم.