اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

رییس جمهوری امریکا امروز شنبه به ریاض پایتخت عربستان سعودی سفر کرد. رسانه های لبنانی هر کدام از زاویه دید خود به تحلیل اهداف پیدا و پنهان این سفر پرداختند که در این راپور به مهمترین آنها اشاره می شود.

سفر دونالد ترمپ رییس جمهوری امریکا به ریاض در حالی آغاز شد که پروگرام کاری فشرده و دیدارهای دوجانبه ای در این سفر گنجانده شده و اعضای خانواده اش از جمله داماد یهودی اش جارید کوشنر من‌حیث مسئول اصلی قراردادهای سلاح بین امریکا و عربستان او را همراهی می کنند.
روزنامه الاخبار لبنان امروز (شنبه) نوشت: ترمپ در این سفر هشت روزه از پنج کشور از جمله عربستان، فلسطین اشغالی، واتیکان، بلجیم، و ایتالیا دیدار می کند و آنطور که منابع فلسطینی گفته اند در فلسطین همانند اوباما رییس جمهوری پیشین از دیوار براق (ندبه) نیز دیدن خواهد کرد. با این وجود ترمپ در مصاحبه با روزنامه صهیونیستی اسراییل هیوم گفته که هنوز تصمیم نهایی درباره بازدید از دیوار ندبه اتخاذ نشده است.
به نوشته الاخبار، کوشنر که شخصا مسئول قراردادهای کلان سلاح بین امریکا و عربستان است همان کسی است که به تازه گی قراردادی به ارزش 110 ملیون دالر شامل جنگنده ها و طیارات و بم های پیشرفته با طرف سعودی به امضا رسانده است و خاندان آل سعود نیز ترجیح می دهد به جای ارتباط با نهادهایی مانند وزارت خارجه و وزارت دفاع، از طریق تعامل شخصی با وی سیاست های خود را پیش ببرد.
به نوشته روزنامه النهار، ترمپ در سفر دو روزه خود به عربستان سعی خواهد کرد نشان دهد که با رییس جمهوری قبلی امریکا که کشورهای اسلامی حاشیه خلیج (فارس) با دیده تردید به آن می نگریستند تفاوت دارد.
به نوشته این روزنامه، تحلیلگران معتقدند عربستان نیز با استقبال از ترمپ و روسای کشورهای اسلامی سعی می کند جایگاه خود را در برابر دشمنان قسم خورده اش در منطقه خاورمیانه تقویت کند.
سلمان بن عبدالعزیز شاه سعودی از سران و نماینده گان 55 کشور عربی و اسلامی از نیجریا گرفته تا ترکیه، برای حضور در این نشست دعوت کرده است.
النهار به نقل از خطبه های روز جمعه شیخ صالح بن حمید ملا امام مسجد الحرام که از این نشست مبارک تقدیر کرده بود و آژانس خبررسانی رسمی عربستان آن را نشر کرده نوشت: آقایان روسایی که در این نشست گرد هم جمع می شوید، باید پلان های واقع بینانه ای ارایه دهید و لب مشکل را بیان کنید. باید تاکید کنید که دخالت ها در منطقه تاثیرات بدی برجا گذاشته و باعث بالا گرفتن نزاع های طایفه ای و دینی و قومیتی و نژادی شده است.
مصطفی العانی از مرکز پژوهش های خلیج (فارس) نشست مذکور را بخشی از راهبرد امریکا برای سوق دادن جهان اسلامی برای مقابله با افراط گرایان (داعش) و گروه های مسلح و در راس آنها حزب الله دانست.
النهار تصریح کرد: رییس جمهوری امریکا برای جبران ناکامی در سیاست های داخلی خود امیدهای زیادی به این سفر بسته و دیدارهای دوجانبه ای با ملک سلمان و روسای دیگر کشورهای خلیج (فارس) خواهد داشت.
اما روزنامه البناء در مطلبی به قلم ناصر قندیل نوشت: از زمانی که ناوگان امریکا وارد بحیره مدیترانه شد و جنرال های امریکایی از رییس جمهوری امریکا خواستند تا ناوگان را از مدیترانه خارج کرده و مذاکره با مسکو را در پیش بگیرد هیچ چیز به نفع واشنگتن پیش نرفت. از آن روز تا کنون مسکو حضور قوی تری پیدا کرد و و نظام سوریه هر روز پیروزی های تازه ای به لست خود اضافه می کند.
البناء افزود: واشنگتن آمده تا به متحدان خلیجی خود و نیز به اسراییل بگوید از اتفاقاتی که در سوریه می افتد نترسید، من شما رها نمی کنم و اجازه نمی دهم سوریه و رییس جمهورش از شما انتقام بگیرند. سلاح هایتان را آماده کنید در صورت به خطر افتادن ما در کنار شما خواهیم بود.
البناء در پایان نوشت: شکست خورده گان در حالی در ریاض گرد هم جمع شده و کاسه های حقد و کینه را سر می کشند که هر لبنانی آزاده ای از حضور در آن جمع احساش شرمساری می کند.