اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

نشست اجماع سیاسی به خوبی نشان داد اگر غنی از صلح و جنگ حرف می زند به طور قطع از قومیت خود می گوید…

 

نشست روز پنجشنبه رییس جمهور برای دست یافتن به اجماع سیاسی در حالی برگزار شد که حضور یک قوم بسیار پررنگ تر از سیاستمدار دیگر اقوام کشور بود.

 

بحث صلح برای رییس جمهور با توجه به توافقنامه صلح با حکمتیار نشان از نگرش غنی دارد به روند امنیت در سایه صلح.

 

حال که رییس جمهور گریزان از مشورت و مجذوب قدرت تصمیم به تشکیل اجماع سیاسی در راستای تحقق صلح افغانستان گرفته است نه تنها نشانی از تغییر رویکرد غنی نیست بلکه حضور هفتاد درصدی اشتراک کنندگان از حزب اسلامی حکمتیار علامت سوال بزرگ این نشست صلح جو بود!

 

برخورد قومیتی رییس جمهور حتی در مناطق درگیر جنگ نیز به وضوع دیده می شود و نمونه آن ولایت قندوز است که اگر چه به بحث اساسی نشست سیاسی ارگ تبدیل شد اما در این جنگ پای همان قومیت خاص به میان بود.

 

گرایشات قومی سیاستمداران بحث تازه ای در کشور نیست اما سیاست قومیتی ارگ دیگر نه در پنهان بلکه به خود شکلی آشکار گرفته است که این نشست به خوبی نشان داد اگر غنی از صلح و جنگ حرف می زند به طور قطع از قومیت خود می گوید.

 

اما افغانستانی که متشکل از قومیت های مختلف است و دهه ها جنگ به دلیل جهت گیری یک فرد و گروه بوده است، برای رسیده به صلح و ثبات نیازمند وجود مقامات سیاسی از تمامی قومیت ها است نه قدرت طلبی تنها یک قوم.

 

در این میان حضور تعداد زیادی از حزب اسلامی همیشه مخالف که به تازگی به روند صلح پیوسته است خطری بزرگ برای کشور می باشد زیرا در رویکرد این حزب نه تنها تغییر صورت گرفته است بلکه مملو از جنگ سالارانی است که در کشتار مردم دست داشته اند.

 

این عملکرد رییس جمهور که بالاترین مقام در کشور را دارد هم چنان که با روح و روان جامعه بازی می کند، کشور را روز به روز به بی ثباتی بیشتر سوق می دهد.

 

از سویی دیگر، مقامات ارشد حزب اسلامی پس از توافقنامه صلح تهدید کرده بودند که اگر صلح (مطابق میل این حزب) برقرار نشود به اقدامات نظامی خود ادامه می دهند.

 

اگر در توافقنامه صلح با حزب اسلامی خواست مردم پایمال شد، نفوذ روز افزون این حزب در بدنه دولت بازگشتی دوباره به دهه خونین هفتاد است.

 

غنی طی دو سال گذشته باید به این حقیقت رسیده باشد که با منزوی کردن فرد و قومیتی نمی تواند به صلح دست یابد و این انزوا نه تنها برای وی قدرتی در پی ندارد بلکه آینده ای ناامن تر از اکنون را برای مردم رقم می زند.

موضوع : اخبار