اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

«عصام یازجی»، حقوقدان سوری دخالت‌های عربستان در امور دیگر کشورها همچون سوریه، بحرین، لبنان، یمن، عراق و غیره را نقض آشکار همه منشورهای بین المللی توصیف کرد.

وی با بیان اینکه عربستان با شعارهای فریبنده به خود اجازه دخالت در دیگر کشورها را می‌دهد، گفت: در یمن رژیم آل سعود به قصد بازگرداندن مشروعیت حکومت رییس جمهور مستعفی منصور هادی، ایتلاف نظامی عربی مشکوکی را تشکیل داده و دست به کشتار ملت یمن و نابودی زیربناهای آن زد و گاهی دیگر با حمایت از همه گروه‌های تروریستی، تروریست‌ها را از همه جهان به سوریه فرستاده تا نظام قانونی این کشور را با شعار حمایت از انقلاب سرنگون کند.

وی افزود: این علاوه بر جنایاتی است که عربستان با اعزام موترهای بم گذاری شده و عوامل انتحاری به عراق مرتکب می‌شود تا اراده ملت عراق را که مخالف تجزیه کشورشان و سلطه عربستان بر آن هستند، در هم بشکند.

حقوقدان سوری گفت: دخالت‌های عربستان در لبنان هم بر هیچ کس پوشیده نیست چرا که برای انتخاب رییس جمهور و برگزاری انتخابات پارلمانی در این کشور از طریق مزدوران خود کارشکنی می‌کند.

یازجی گفت: در داخل عربستان نیز رژیم آل سعود مرتکب فجیع‌ترین موارد نقض حقوق بشر در حق ملت خود می‌شود به گونه‌ای که مخالفان مسالمت‌جو را سرکوب کرده و به زندان می‌کشاند، همچون «رائف البدوی»، وبلاگ نویس سعودی که به دلیل انتقاد از مقامات سعودی در شبکه اجتماعی توئیتر به زندان افکنده شده یا همچون شیخ باقر النمر روحانی برجسته شیعی سرش را از بدنش جدا می‌کنند و بدین ترتیب عربستان هر کسی را که به نقض حقوق بشر در این کشور اعتراض کند مجازات می‌کند.

وی افزود:این در حالی است که عربستان با اعزام نظامیان مزدور خود تحت عنوان نیروهای سپر جزیره در حال سرکوب و کشتار ملت بحرین است که با راهپیمایی‌های مسالمت آمیز، حقوق سیاسی ملی خود را مطالبه می‌کنند به گونه‌ای که عربستان، بحرین را به بزرگ‌ترین بازداشتگاه سیاسی مبدل کرده است.

یازجی گفت: از دیدگاه حقوقی، مداخله، اقدامی دیکتاتوری است که در آن هرگونه ابزار غیرقانونی با توسل به زور و فشار برای تاثیرگذاری بر استقلال سیاسی و تمامیت ارضی یک کشور بکار گرفته می‌شود به گونه‌ای که با قوانین بین المللی در تضاد است و بدین ترتیب عربستان نمونه‌ای از مداخله‌گرانی است که همه منشورهای بین المللی را زیر پا گذاشته و با استفاده از دالرهای نفتی و همقراردادی محرمانه خود با صهیونیسم جهانی در امریکا و اسراییل در دیگر کشورها مداخله می‌کند.

موضوع : اخبار