اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

بحران پناهجویان که ناشی از سیاست‌های خطرناک غرب در منطقه است، می‌تواند سرآغاز اختلاف های داخلی شدیدتر میان اعضای اتحادیه اروپا با یکدیگر باشد.

 

اظهارات اخیر نخست‌وزیر فرانسه در حاشیه برگزرای کنفرانس مونیخ در خصوص وضعیت پناهجویان، نقطه آشکارساز اختلاف های شدید برلین و پاریس بر سر بحران مهاجرت است. این گره کور در سال 2015 میلادی نیز میان طرفین وجود داشت اما در سال 2016 میلادی شاهد پررنگ‌تر شدن آن هستیم. به عبارت دیگر، اختلافی که میان پاریس و برلین بر سر بحران مهاجرین وجود دارد، مانع از اتخاذ تصمیمی واحد میان این دو بر سر مقابله با این بحران می شود.

 

تجربه نشان داده است معمولا عدم توافق و جمع‌بندی فرانسه و آلمان بر سر یک تصمیم و راهکاری مشترک در قبال بحرانهای داخل اروپای واحد، به دیگر کشورها نیز سرایت خواهد کرد.

 

هم اکنون فرانسوی‌ها صراحتا مخالفت خود را با برقراری مکانیسم دایمی توزیع مهاجرین و پناهجویان میان کشورهای عضو اتحادیه اروپا اعلام کرده است.

بر این اساس فرانسه اعلام کرده است که صرفا پذیرای 30 هزار مهاجر از 160 هزار پناهجو خواهد بود که اتحادیه اروپا برای اسکان آنها به توافقی جمعی رسیده است.

 

این در حالی است که بالغ بر یک میلیون پناهجو هم اکنون وارد اروپا شده اند. از این رو فرانسه عملا به برلین هشدار داده است که بر خلاف آنچه آنگلا مرکل انتظار دارد، تعهدی بیش از آنچه بر گردن این کشور (در قبال بحران پناهجویان) بوده است را نخواهد پذیرفت.

 

مانویل والس نخست وزیر فرانسه پیام ایجابی و مثبتی را برای صدر اعظم آلمان در مونیخ مخابره نکرده است.

 

والس در این خصوص اظهار نموده است: «پاریس با نگاه و رویکرد آنگلا مرکل در خصوص برقراری مکانیسم دایمی توزیع مهاجرین و پناهجویان میان کشورهای اروپایی مخالف است. فرانسه خواستار پایبندی به توافق قبلی کشورهای اروپایی در خصوص پذیرش 160 هزار پناهجو است».

 

نخست وزیر فرانسه با اظهارات خود عملا آب پاکی را بر روی دستان مرکل ریخته است. این در حالی است که در داخل آلمان و در درون کابینه ایتلافی صدر اعظم آلمان نیز بر سر پذیرش گسترده پناهجویان اختلاف نظری شدید وجود دارد. در این خصوص حزب سوسیال دموکرات به هیچ عنوان خود را تابع نظر حزب دموکرات مسیحی (حزب متبوع مرکل) نمی‌داند.

 

مقام های فرانسوی در برهه حساس فعلی که بحران پناهجویان به نقطه اوج خود رسیده است، تاکید دارد که اتحادیه اروپا دیگر نباید پناهجویی را پذیرش کند. بر این اساس بخش عمده‌ای از پناهجویان لازم است اروپا را ترک کرده و به کشورهای خود بازگردانده شوند.

 

البته سازوکار بازگرداندن پناهجویان از اروپا به کشورهای مبدا نیز خود بحرانی تازه‌تر را در اروپای واحد ایجاد خواهد کرد. بحرانی که هزینه‌های آن از سوی نهادهای امنیتی اروپا بسیار بالا برآورد شده است.

 

موضوع دیگر اینکه بخشی از پناهجویان هم اکنون وضعیتی نامعلوم داشته و عملا زندگی مخفی در اروپا را در پیش گرفته‌اند. همچنین اخبار تکان دهنده‌ای در خصوص مفقود شدن هزاران کودک پناهجو در داخل خاک اروپا طی یکسال اخیر شنیده می شود.

 

آنچه مسلم است اینکه معضل پناهجویان به بحرانی تمام‌ عیار و گسترده در اروپا تبدیل شده است. در این میان عملا به غیر از دو کشور آلمان و سویدن، کشورهای دیگر در این خصوص اقدام موثری صورت نمی‌دهند. حتی کشورهایی مانند دانمارک به تعهدهای اولیه خود به اتحادیه اروپا در خصوص پذیرش تعداد اندکی از پناهجویان نیز پایبند نمانده‌اند.

 

هر اندازه زمان می‌گذرد، بر شدت اختلاف های موجود در اتحادیه اروپا بر سر بحران پناهجویان افزوده می‌شود. از این رو صراحتا می‌توان عنوان کرد که وقوع بحران پناهجویان نماد و نشانه‌ای دیگر از سوء مدیریت و عدم وحدت و هماهنگی اعضای اتحادیه اروپا در مواجهه با بحران‌های فوری و حتی غیر فوری است. اگر این موضوع را در کنار موضوعاتی مانند ناکامی اروپای واحد در حل‌و‌فصل بحران‌های اقتصادی و امنیتی در قاره سبز قرار دهیم، بیش از پیش نسبت به کثرت موجود در میان اعضای اروپایی آگاه می‌شویم.

 

در نهایت اینکه بحران پناهجویان، که بر اثر سیاست‌های خطرناک ضدامنیتی غرب در منطقه صورت گرفته است، نقطه آشکارساز آسیب‌پذیری اروپای واحد در مقطع فعلی محسوب می‌شود. نقطه پررنگی که می‌تواند سرآغاز اختلاف های داخلی شدیدتر میان اعضای اتحادیه اروپا با یکدیگر باشد.