اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

براساس راپورات رسیده، مریضی وبا در شهرهای تحت کنترول اشغالگران سعودی در یمن نیز شیوع یافت.

داکتر یوسف مجمل الحاضری عضو کمیته ملی مستندسازی جنایت‌های اشغالگران و هماهنگی تلاش‌ها برای امدادرسانی در یمن وضعیت مریضی گسترش مریضی وبا در شهر های مختلف یمن را بحرانی دانست و در این خصوص گفت: مریضی وبا پیش از آغاز ماه مبارک رمضان و به صورت عامدانه از سوی دشمنان در میان مردم شیوع پیدا کرد و این مریضی نیز بخشی از اقدامات جنایتکارانه دشمن علیه مردم یمن است. بروز این مریضی بر خلاف ادعاهای موجود نمی تواند به دلیل آلودگی های محیطی و متراکم شدن زباله ها شایع شده باشد زیرا این مریضی دهها سال پیش در یمن ریشه کن شد و پیش از این در برخی برهه های زمانی که وضعیت صحّی کشور بسیار ضعیف تر و آلوده تر از وضع کنونی بود، این مریضی هیچگاه در میان مردم شایع نشد.

وی ادامه داد: پیش از ماه مبارک رمضان تعدادی از افراد به وبا مبتلا شدند و ناگهان میان مردم و در شهرهای مختلف شیوع پیدا کرد و همگان یقین دارند که نیروهای اشغالگر عامل نشر این مریضی هستند. تاکنون در حدود 200 هزار نفر دچار این مریضی شده و یا مشکوک به آن هستند. همچنین تا به این لحظه 1310 نفر بر اثر ابتلا به وبا جان باخته اند.

او در همین خصوص گفت: یکی از مهمترین نیازهای طبی برای مبارزه با مریضی وبا سرم های وریدی هستند و با توجه به تعداد بالای افراد مبتلا شده به این مریضی یمن به طور عاجل به حداقل سه ملیون سرم در سراسر کشور نیازمند است اما متاسفانه موجودی این دوا در بازارها و شفاخانه ها به پایان رسیده است. هنگامی که برخی نقاط در فلسطین اشغالی دچار حریق گسترده شدند دیدیم که چگونه طیارات کشورهای حاشیه خلیج فارس برای کمک به رژیم صهیونیستی با یکدیگر به رقابت پرداخته بودند اما امروز که یمن به کمک عاجل نیاز دارد همه آنان به خواب عمیقی فرو رفته اند.

این فعال یمنی به وضعیت تداوی و حفظ الصحه در یمن نیز اشاره کرد و توضیح داد: مریضی وبا در اغلب ولایات شمالی و برخی شهر های جنوبی از جمله شهر عدن که تحت اشغال نیروهای کشورهای حاشیه خلیج فارس قرار دارد فراگیر شده است. امکانات ما برای مبارزه با این مریضی بسیار ناچیز است زیرا اساسا وضعیت مراکز صحّی یمن حتی پیش از آغاز جنگ بسیار نامناسب بود و پس از آغاز جنگ نیز هزاران مرکز صحّی کوچک و کلان و شفاخانه های کشور توسط طیارات جنگی سعودی بمباردمان شدند. از سوی دیگر محاصره شدید یمن نیز وضعیت حفظ الصحه و تداوی را بحرانی تر کرده است و امکان وارد کردن هیچ چیزی را نداریم.

او در بخش دیگری از سخنانش به انتقاد از عملکرد وزارت حفظ الصحه یمن پرداخت و گفت: متاسفانه وزارت حفظ الصحه یمن نیز عملکر مناسبی ندارد و کمک های چندصد ملیون دالری به بخش تداوی و حفظ الصحه در محل غیر مناسبی هزینه می شوند و هیچ توجه جدی به مساله تداوی و مبارزه با وبا نمی شود. وزارت حفظ الصحه و سازمان های وابسته به آن با وجود دریافت کمک نیم ملیارد دالری تاکنون هیچ دست آوردی نداشته اند و حتی نتوانسته اند یک شفاخانه مجهز احداث کنند.

وی ادامه داد: البته کارهای مردمی برای مبارزه با این مریضی صورت گرفته است و برخی گروه ها مردم را برای پیشگیری از این مریضی آموزش می دهند، در صنعا نیز چند مرکز صحی تنها به مریضان مبتلا به وبا اختصاص داده شده است. مراکزی نیز برای اهدای دوا از سوی مردم و تجار دوا در نظر گرفته شده و از تجار خواسته شده است تا حتی در صورت نداشتن مجوزهای لازم به طور عاجل اقدام به واردات دواهای مخصوص مبارزه با وبا و سرم های وریدی کنند.

داکتر یوسف الحاظری در پایان تاکید کرد توصیه های صحّی نیز از طریق رادیو و تلویزیون و لاودسپیکر های مساجد به سمع و نظر مردم می رسد اما با این وجود تعداد افراد مبتلا به این مریضی همچنان در حال افزایش است.

موضوع : اخبار