اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

اوباما حضور نیروهای خود را در افغانستان یک سال دیگر تمدید کرد. در حالیکه هیچ یک از مقام های افغانستان در جریان این موضوع نیستند.

از صد روز نخست حکومت وحدت ملی پنجاه و هفت روز می گذرد. مجلس نمایندگان در یک نشست فوق العاده و علنی موافقتنامه های امنیتی با آمریکا و ناتو را تایید کرد. 149 تن از اعضای مجلس نمایندگان به این موافقتنامه ها رای تایید دادند و تنها پنج تن از اعضای مجلس با این موافقتنامه ها مخالفت کردند. این اقدام نمایندگان مجلس با استقبال رییس جمهور غنی نیز مواجه شد. از سوی دیگر رییس جمهور در دیدار با رهبران جهادی در ارگ ریاست جمهوری می گوید: برای برقراری سالی پایدار در کشور به طرح منسجم ملی نیاز است و تاکید کرد برای تشکیل کابینه از رهبران جهادی مشورت خواهد گرفت.

 

امان الله پیمان عضو مجلس نمایندگان در برنامه «صد روز نخست» گفت: من در آغاز مخالف حضور آمریکایی ها نبودم، مخالف پیمان ها هم نبودم. مخالف تعهدات و پیمان های بین المللی هم نیستم. من مخالف آن هستم که هر روز به عنوان یک پیمان، به عنوان حضور جامعه ی بین المللی مشکلات افغانستان و عمق آن را بیشتر می سازد.

 

این عضو مجلس اضافه کرد: پیمان را که مطالعه کرده ام در آن هیچ گونه راهکاری برای حل مشکلات افغانستان ندیدم. در این پیمان مسایل منطقه ای بحث نشده است. تعهد آمریکایی ها وجود ندارد. مبارزه با تروریزم در آن بحث نشده است. همین که ما پیمان را از پارلمان افغانستان تصویب کردیم، اوباما برای یکسال دیگر اجازه ی حملات نیروهای خود را در افغانستان داد. در حالی که این موضوع در پایان امسال به اتمام می رسید. این تناقضی است آشکار در حرفها و تعهدات آنها که هویت ملی افغانستان را زیر سوال می برد.

 

وی با اشاره به گذشته عملکرد آمریکایی ها در افغانستان اظهار داشت: در طول 14 سال گذشته ثابت شده است که آمریکا نمی تواند امنیت را به افغانستان بیاورد. می گویند که عامل تمام مشکلات افغانستان پاکستان است. در پیمان آمده است که در چنین مواردی ما وساطت یا همکاری می کنیم که این مشکل حل شود. حتی تعهد نمی کند که مشکل را رفع می کنیم. وضعیت کابل را در 14 سال از لحاظ وضعیت هوا، سرک ها و جاده ها را مشاهده کنید. وقتی آنها نتوانستند درطول چهارده سال در یک کشور حتی پایتخت آن را بسازند، آیا این تضمین وجود دارد که آنها امنیت را در هلمند به وجود بیاورند. من به این دلیل رای مخالف دادم که مواردی که می تواند افغانستان را به سوی امنیت ببرد، وجود ندارد.

 

پیمان افزود: در ملاقات با داکتر اشرف غنی سوال کردم: شما که می خواهید این پیمان تصویب شود، آمریکایی ها چه تعهدی برای پایان تروریزم در افغانستان دارند؟ وی گفت: «آمریکایی ها هیچ تعهدی در این مساله ندارند و هیچ کاری در مقابل آنها نمی کنند. براساس ضرورت است که ما باید این پیمان را امضا کنیم. این ضرورت ها این است که ما کشوری فقیر هستیم، امکانات نداریم و اردوی ما در مقابل دشمنان تجهیزات ندارد.»

 

وی گفت: اوباما حضور نیروهای خود را در افغانستان یک سال دیگر تمدید کرد. در حالیکه هیچ یک از مقام های افغانستان در جریان این موضوع نیستند.

در پیمان نامه تعهدی برای حمایت از نیروهای افغانستانی در برابر هراس افکنی و تروریزیم داده نشده است. به غیر از مطالعه ی این پیمان اشرف غنی هم گفته است که آنها هیچ تعهدی در این مورد ندارند. پس این پیمان مشکل افغانستان را حل نمی کند.

موضوع : اخبار