اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

پس از حملات انتحاری و عملیات نظامی متعددی که هفته های اخیر در کابل شاهد بود، رییس جمهور و رییس اجرایی کشور انتقاد شدید علیه پاکستان را آغاز کردند و کارشناسان، رسانه‌ها، رهبران مذهبی و تاجران افغانستان نیز راهپیمایی‌هایی علیه سیاست‌های اسلام‌آباد برگزار نمودند.

 

سران ارگ کابل با انتقاد شدید از پاکستان، این همسایه را عامل اصلی حملات مرگبار در کابل و سایر شهرها در اوایل ماه جاری میلادی خواندند بدون اینکه شواهد قابل قبولی را ارایه نمایند تا به این طریق از گفته های خود مبنی بر عادی سازی روابط اسلام آباد – کابل اظهار پشیمانی نمایند.

 

این اظهار ندامت اشرف غنی و عبدالله از دراز کردن دست دوستی به سوی پاکستان، به همین مقدار بسنده نشد و دفتر رییس اجرایی به پاکستان هشدار داد که اگر اسلام آباد قادر به از بین بردن پناهگاه‌های تروریستی نیست، دولت کابل با کمک جامعه بین‌المللی به طور مستقیم علیه مخفیگاه‌های شبه نظامیان در سراسر مناطق مرزی دیورند اقدام خواهد کرد.

 

جنرال دوستم و معصوم استانکزی و دیگر سران امنیتی کشور نیز بدون ارایه ی شواهد مستند، دچار توهم شدند که علیه پاکستان به جهاد برخیزند و علما نیز بدون مطالعه و مقایسه توان نظامی دو کشور، حکم جهاد دادند ولی هیچ کدام نفهمیدند و نگفتند که سرچشمه ی این ماجرا کجا است؟

 

متاسفانه سیاست به اشتباه انداختن مردم درباره حامیان و تمویل کنندگان طالبان و یا بصورت کل مخالفان مسلح سال های سال است که تدوام یافته و حتی بسیاری از تحلیلگران ما و منطقه را دچار توهم کرده تا تمامی تقصیر ها را به گردن پاکستان بیندازیم و غربی ها را از این همه جنایات پاک و مبرا بدانیم.

 

واقعیت قضیه این است که تمویل کنندگان اصلی مخالفان مسلح چه در افغانستان و چه در کشورهای دیگر مانند سوریه و عراق و بحرین و لیبی و یمن و … آمریکا و انگلیس با هماهنگی دیگر کشورهای اروپایی هستند و این عربستان و پاکستان است که قربانی نقشه های غربی ها شده اند البته با کمال میل و رضایت.

 

اینگونه وانمود می شود که انگار مشکل یمن و بحرین و سوریه و عراق، عربستان و امارات است و مشکل افغانستان هم پاکستان! در صورتی که عربستان وامارات و پاکستان وسیله نقشه های شوم غربی ها برای غارت منطقه هستند و چنانچه از سردمداران غربی اطاعت نکنند به سرنوشت کشورهای در حال منازعه دچار خواهند شد.

 

بس جای تعجب است که برخی به اصطلاح تحلیلگران سیاسی تمامی مشکلات و بدبختی های افغانستان را به پاکستان نسبت می دهند در حالیکه می دانند پاکستان نه قدرت و توانایی تجهیز و تمویل مخالفان را دارد و نه تاب و توان در مقابل فشارهای جهانی را ، بلکه این غربی ها هستند که با برنامه ریزی دقیق و نقشه های مدون دراز مدت، منطقه را به آتش کشیده و از این میان با فروش اسلحه و غارت کشور های منطقه تجارت خود را رونق داده اند.

 

اینگونه است که از اسلام چهره وارونه ای به جهانیان نشان داده هم غارت شان برجا است و هم زمینه عدم تمایل مردم در غرب را به اسلام فراهم می آورند بیچاره مردم منطقه و به خصوص افغانستان که قربانی نقشه های شوم غربی ها هستند.