اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

پس از فعالیت سلفی‌های عربستان با هدف درگیری با شیعیان یمن، عراق، ایران و لبنان و کشورهای حاشیه خلیج فارس و سوریه؛ اکنون این جریان، پروگرام‌های جدی را در آسیای مرکزی دنبال می‌کند و تهدیدی مستقیم برای روسیه و کشورهای پسا شوروی محسوب می‌گردد.

در همین حال و در پس زمینه جانشینی محمد بن سلمان فرزند پادشاه عربستان و بحران اقتصادی شدید در قزاقستان و روسیه، هجوم مهاجران کاری خاصتاً از جامعه ازبک تبار‌ها به سرزمین عربستان افزایش یافته است و این خود زمینه را برای جذب اتباع ازبکستان به فضای سلفی‌گری و وهابیگری مساعد نموده است.

همچنانکه پادشاه عربستان از این هجوم ازبک تبار‌ها استقبال و تلاش می‌کند که زمینه کار را برای انان هر چه بیشتر فراهم کند.

این در حالیست که محمد بن سلمان چون اصولا با مسایل نظامی آشنایی ندارد سعی کرده که از طریق اصلاحات اقتصادی و پلان‌های تحولات اقتصادی پرده برداری نماید. می‌دانیم که وابستگی اقتصادی عربستان به نفت این کشور 98 فیصد است. محمد بن سلمان پلان اقتصادی خود را تا سال 2030 محاسبه و با استفاده از کانال ازبک‌ها ‌‌نهایت تلاش خود را می‌کند تا به آسیای مرکزی نفوذ کند.

مهاجرین کاری آسیای مرکزی کمک دست عربستان برای خروج از بحران

اما این مسایل در حالیست که عربستان با کسری بودجه شدیدی که در 10 سال اخیر بی‌سابقه است، مواجه می‌باشد. همچنین می‌توان با قاطعیت بیان کرد که با توجه به بحران قیمت طلای سیاه دربازارهای جهانی هنوز در عربستان چشم انداز اقتصادی قابل اعتنایی وجود ندارد. پادشاهان این کشور علیرغم در دست داشتن چاههای متعدد نفتی ولی هیچگونه پبشرفت و اختراع جدیدی در جهت عدم وابستگی به نفت راانجام نداده‌اند. تمرکز آنان اکنون به مهاجران کاریی است که از آسیای مرکزی به این کشور سرازیر خواهند شد.

در این روز‌ها، بواسطه بحران اقتصادی شدید در قزاقستان و روسیه و کاهش قیمت روبل و تنگه در این جمهوری‌ها، مهاجران کاری به عربستان و کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس پناه برده و فرصت بی‌نظیری را برای ریاض فراهم کرده‌اند.

البته قابل ذکر است که جامعه ازبک تبار از قبل از انقلاب کبیر روسیه و در زمان مبارزه با باسماچی‌ها در شهرهای مکه و مدینه مستقر شدند که پایگاه مهمی را برای عربستان تشکیل داده‌اند.

«اندره صدیق» یکی از کار‌شناسان آسیای مرکزی و خاورمیانه در این رابطه معتقد است، ازبک تبار‌ها در ساختار امنیتی عربستان نیز حضور دارند و ضمن اینکه از حقوق ومزایای بسیار بالایی برخوردارند تابعیت این کشور را هم پذیرفته‌اند.

ریاض از کانال این افراد تلاش می‌کند تا نفوذ خود را در آسیای مرکزی خاصتاً در ازبکستان افزایش دهد.

اگر چه گسترش مهاجران کاری در کشور پادشاهی عربستان هیچ تضمینی نمی‌تواند برای ایجاد تحولی کلان در بازار کار این کشور باشد اما بطور قطع، نقش موثری در ادامه روند رو به افزایش بازیگری عربستان در آینده کشورهای آسیای مرکزی خواهد داشت. تجربه غلبه سیاست‌های مسکو به کشورهای دارای مهاجر کاری در یک دهه گذشته، ادعای فوق را ثابت می‌کند. اتفاقی که اینک عربستان در پی تجربه آن است.

کار‌شناسان بر این باورند که در زمان تاج و تخت محمد بن سلمان از مهاجران کاری آسیای مرکزی من‌حیث ستون پنجم و یا ابزار بی‌ثباتی در کشورهای روسیه و قزاقستان استفاده شود. موضوع بازگشت جنگ به چچن یا یکی از کشورهای آسیای مرکزی نیست بلکه موضوع فعالیت دوباره بهار عربی در آسیای مرکزی با مدیریت ریاض می‌باشد.

موضوع : اخبار