اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

نظامیان آمریكایی شب هنگام منزل مسكونی جان احمد خان بایانی از فرماندهان ارشد جهادی در ولایت پروان را آماج قرار دادند. گزارش ها می رساند كه هدف این حمله، یک ذخیرگاه مهمات بود كه در منزل شخصی بایانی نگهداری می شده است. پس از وقوع این رویداد وضعیت در ولایت پروان متشنج است و افراد وابسته به این فرمانده با سلاح های دست داشته به جاده ها ریخته اند. این دیدگاه که وی در خانه خود دپویی داشته از جانب حامیان وی رد شده است. اگر وی دپویی نداشته چرا آمریکایی ها بر وی حمله کرده اند؟ اگر این دپو وجود داشته آیا حکومت از آن آگاه بوده و اگر آگاه بوده دلیل مداخله آمریکایی ها چیست؟ با این اتفاقاتی که در کشور می افتد آیا مردم نسبت به حکومت بی باور نشده اند؟

 

بسم الله شیر رییس حزب وفاق ملی در برنامه «تحول» گفت: در زمان انتخابات بحران های زیادی در کشور به وجود آمد اما مشاهده می کنیم که ما هنوز هم به سمت بحران در حرکت هستیم. خارجی ها به کدام حق به خانه جان احمد خان حمله کردند. به بهانه اینکه در خانه وی دپو وجود داشته است. خارجی ها حالا حتی اعلام کرده اند که طالبان که سر ما را می برند دشمنان آنها نیستند. برای دفاع از افغانستان فقط به همین اکتفا می کنند که از طریق کاخ سفید بگویند که نیروهای امنیتی افغانستان توانمندی دفاع از خود را دارند. هر قدر خارجی ها در کشور ما باشند مشکلات ما کم نمی شود بلکه هر روز بر آن افزوده می شود. اگر خارجی ها زودتر از افغانستان بروند ما راه خود را پیدا می کنیم و می توانیم به اوضاع کشور سر و سامان دهیم.

 

وی دلیل بمباران خانه فرمانده جهادی را چنین بیان کرد: آمریکایی ها از جانب هر کس که کوچکترین خطری احساس کنند وی را از بین می برند. در حالیکه در خانه این فرمانده جهادی دپویی وجود نداشته است. اگر وجود می داشت حکومت از آن با خبر می شد. آمریکایی ها در کشور ما هستند اما ما رییس جمهور و رییس اجرایی داریم. اگر مشکلی وجود دارد باید با حکومت در میان گذاشته شود تا آن را حل کند. متاسفانه باز هم به یک فرمانده جهادی حمله صورت گرفته است.

 

جناب شیر دلیل رخ دادن چنین مواردی را از جانب خارجی ها ضعف حکومت دانسته و گفت: یکی از مشکلات بزرگ افغانستان این است که عده زیادی در افغانستان در قدرت هستند اما با افغانستان نیستند. آنها کارهای خود را در اینجا انجام می دهند. هیچگاه در فکر این نیستند که منافع افغانستان چیست. طرح بمباران خانه این فرمانده جهادی اگر از جانب دولت نباشد، باید به مردم واضح گفته شود که چه چیزی بوده است. اگر در آن خانه دپو وجود داشته است آیا دولت افغانستان اینقدر ضعیف است که با وجود داشتن پولیس، اردوی ملی و پارلمان و حکومت از وجود یک دپو بی خبر باشد. خارجی ها چطور به خود حق داده اند که با طیاره های بی پیلوت خود حمله می کنند تا دپو را از بین ببرند. خارجی ها چطور کودکان و زنان افغانستان را در نظر نمی گیرند که خانه ای را بمباران می کنند.

 

به باور رییس حزب وفاق ملی مردم دیگر به حکومت اعتمادی ندارد و افزود: با این اتفاقات، مردم دیگر به حکومت بی باور شده اند. آنها دیگر نمی توانند به حکومت اعتماد کنند به همین دلیل است که ایتلافت مختلفی برای مقابله با طالبان به وجود آمده است چرا که مردم نه دیگر به حکومت اعتماد دارند و نه به حمایت آمریکایی ها امید دارند.

 

وی در خصوص ناامنی هایی که از جانب داعش به وجود آمده اظهار کرد: شکی در این نیست که حکومت و خارجی ها در به وجود آمدن داعش در افغانستان نقش دارند. روزی می رسد که داعش به پشت دروازه های خانه های مردم می رود و روزگار بدی را برای مردم به وجود می آورد. به همین دلیل است که ایتلاف ها به در حال شکل گیری هستند. با شکل گیری این ایتلاف ها موافق هستم چرا که برای اوضاع افغانستان چاره دیگری نیست.

 

وی در پایان گفت: با این اوضاع حکومت بی باوری مردم را نسبت به خود ایجاد کرده است و این بی باوری هر روز زیاد می شود. حالا جرقه ای دیگر در راه است. همانطور که خارجی ها قبلاً طرح خود را در افغانستان اجرا کردند و بمباران های خود را بر سر مردم آوار کردند، حالا توسط داعش می خواهند دوباره مردم افغانستان را قتل عام کنند و این بزرگترین خیانت در حق مردم افغانستان است.

موضوع : اخبار