اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

به گفته وزیر مالیه، وجود نیروی انسانی پاک از فساد، درنهادهای دولتی و حکومت به مانند بارش باران بر فضای آلوده جاری است…

 

قوانین مالیاتی درکشوری که درگیر جنگ دوام دار و ناامنی می باشد و فساد در آن بیداد می کند تبدیل به فشار بر قشری و فرار دانه درشتان شده است.

از سوی دیگر فساد در گمرک که همواره با انتقادهای زیادی همراه بوده است از منابع اصلی درآمد دولت می باشد در هرچند اقدامات بی شمار برای مقابله با فساد تا کنون نتیجه افزایش روز افزون داشته و در مقابل میلیاردها دالر را به هدر داده است و گرفتن رشوه تبدیل به حق و قانون برای مقامات و کارکنان شده است تا چه میزان می تواند اقداماتی ون تاسیس آکادمی گمرک ها و مالیات برای کاهش فساد ماثر باشد؟

اکلیل حکیمی بعد از رسیدن به وزارت مالیه که یکی از وزارتخانه های کلیدی و نزدیک به رییس جمهور است تا کنون برخلاف اکثریت وزارت ها با انتقاد و رسوایی مواجه نبوده است و می توان گفت که در عمل نسبت به وضعیت افغانستان خوب عمل کرده است.

وزارت مالیه در مقابله با فساد ریشه ای در گمرک که یکی از منابع تغذیه بودجه نیز می باشد در آینده ای نزدیک شاهد آموزش کارمندانی و تجهیز فناوری های پیشرفته خواهد بود در جهت کاهش فساد.

اما با وجود ریشه های عمیق فساد و مقاماتی درگیر با آن نیازمند زمانی طولانی، اراده رهبران وحدت ملی و همبستگی ملی برای به حداقل رساند فساد و رسیدن به انکشاف و شکوفایی اقتصادی در افغانستان است.

هرچند صلح در افغانستان با اتمام جنگ به سرانجام می رسد، فساد نیز نیازمند به محاکمه رسیدن مقامات بلندپایه فاسد و خانه تکانی در حکومت است و همچنان که آموزش کارمندان گمرک و ماموران مالیات گامی مثبت در این جهت می باشد اما تا زمانی که مسوولان براساس رابطه ها و معامله ها تعیین می شود، فساد گسترده تنها با کارمندان پایین رتبه قابل جلوگیری نیست.

چنین اقداماتی به مانند عملکرد دادگاه عالی است: به جای به محاکمه رسیدن مقامات بلند پاییه فاسد تنها متهمان کوچک زندانی می شوند.

از سوی دیگر مالیات یکی از چالش های بزرگ بر سر راه کسب و کار مردم است زیرا قوانین سخت گیرانه وزارت مالیه در بی قانونی کشور تنها فشار بر افرادی است که در رکود اقتصادی به سر می برند و تبدیل به راهی شده برای فرار موسسات و مقاماتی که دستی در دولت و رابطه ها دارند.

اگر کشت و قاچاق مواد مخدر در افغانستان با وجود لشکر کشی های خارجی و کمک های میلیارد دالری نه تنها به کاهش آن نرسید بلکه زمینه برای رشد آن را چنان فراهم کرد که افغانستان هم رتبه نخست صادرات را دارد و هم دیگر از زمین ها به جای یک برداشت، سه بار در سال برداشت کوکنار می شود.

با این وجود فساد که رابطه نزدیک به چنین تجارت پرسودی برای قاچاقبران و حامیان خارجی و داخلی آن دارد نیز با همین سیاست روبه افزایش است.

وجود نیروی انسانی به گفته وزیر مالیه “پاک از فساد” در نهادهای دولتی و حکومت به مانند بارش باران بر فضای آلوده جاری است اگر به مانند سالیان گذشته این افراد به سادگی به جرگه آلوده شدگان فساد نروند.

موضوع : اخبار