اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

ترمپ در مصاحبه با شبکه سی.بی.ان، باج خواهی امریکا ازعرب‌ها را به نمایش گذاشت…

به نقل از روزنامه رای الیوم، عبدالباری عطوان سردبیر این روزنامه در مقاله خود نوشت: اظهارات مفصل و طولانی ترمپ با شبکه سی.بی.ان امریکا درمورد سفر چهار روزه رکس تیلرسون به عربستان کویت و قطر و نیز دلیل اینکه چرا در اولین سفر خارجی خود عازم عربستان شد، دو نکته مهم را در خود جا داده بود که عبارتند از:

فخر فروشی به اینکه پاسخ به دعوت عربستان مبنی بر سفر به ریاض را به دریافت صدها ملیارد دالر در قالب خرید تسلیحات و سرمایه گذاری عربستان درامریکا مشروط کرد.

ترمپ گفت، وقتی سعودی ها این شرط را پذیرفتند عازم ریاض شد.

دوم اینکه اظهار داشت 10 کشور آماده میزبانی از پایگاه هوایی العدید امریکا در قطر هستند و در صورت انتقال این پایگاه همه این کشورها هزینه انتقال و راه اندازی آن را که بالغ بر ملیاردها دالر است، پرداخت خواهند کرد.

تحقیر عربستان از سوی ترمپ

آنچه ترمپ در این اظهارات در صدد بیان آن بود اینکه به دلیل جایگاه مذهبی و یا وزن سیاسی عربستان در سطح منطقه و جهان عازم ریاض نشد، بلکه فقط پول بود که او را راهی عربستان کرد و پس از بازگشت به ریاض این موضوع را با افتخار بیان کرد که ملیاردها دالر را با خود آورده است.

در مورد پایگاه هوایی العدید نیز باید گفت که فقط دو کشور و نه ده کشور در صورت انتقال آن از قطر آماده میزانی از این پایگاه هستند که عبارتند از عربستان و امارات متحده عربی یا همان دو عضو اصلی ایتلاف چهارگانه علیه قطر و فقط این دو هستند که با توجه به توان مالی می توانند هزینه های این پایگاه را تامین کنند.

مزایده پایگاه هوایی امریکا در قطر

خلاصه اظهارات ترمپ این است که این پایگاه را به مزایده گذاشت و به دنبال بالاترین قیمت است که از کشور میزبان یا همان قطر آغاز می شود آن هم در شرایطی که ترمپ در مقابل حفظ این پایگاه در قطر به دنبال لقمه چربی از ذخیره ارزی این کشور بالغ بر 320 ملیارد دالر است یا اینکه به دشمنان قطر یا همان ریاض و ابوظبی که صندوق ذخیره ارزی آن 900 ملیارد دالر است چشم دارد.

معلوم نیست چه کسی در این مزایده بالاترین مبلغ را پرداخت خواهد کرد، اما شک نداریم که ترمپ تا زمانی که قدرت در ارگ سفید را به دست دارد، روند باج خواهی از کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس را ادامه خواهد داد.

نمایش باج خواهی امریکا از عرب‌ها

شاید اگر بگوییم تمام مواضع ضد و نقیض ترمپ و تیلرسون و وزیر دفاع امریکا در قبال بحران عربی در منطقه خلیج فارس فقط یک نمایش برای باج خواهی از این کشورها است، مبالغه نکرده ایم، به این معنی که تیلرسون در سفر به منطقه با قطر در مورد توقف حمایت از تروریزم به توافق رسید اما ترمپ همچنان در اظهارات تلویزیونی اعلام می کند که در روابط با قطر تجدید نظر شده است زیرا سران این کشور در حمایت مالی از تروریزم معروف هستند.

این وضعیت چیزی جز ریشخند زدن به عرب ها نیست.