اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

از جمله مظلوم ترین و قربانی ترین قشر در افغانستان در طول بیش از سه دهه جنگ داخلی با مداخله غیر مستقیم خارجی در دهه 70 تا 90 شمسی، حیوانات و پرندگان و گونه های گیاهی هستند که نه نماینده ای در مجلس دارند و نه صدایی برای باج خواهی از حکومت.

 

حیات وحش و طبیعت بکر افغانستان که انواع و اقسام کمیاب ترین گونه های گیاهی و نباتات و حیوانات را در خود جای داده و پرورانده بود زیر لجام گسیختگی جنگ و فقر و ناامنی اینک در خطر انقراض و نابودی بسیاری از این ثروت های نامرئی خود قرار دارد.

 

جدا از تمام عزت افغانستانی و امیدهای متقابل ملت و دولت به یکدیگر که در نتیجه چور و چپاول همسایه ها و ابرقدرت های شرق و غرب از منابع طبیعی و معادن و سنگ های قیمتی و مواد مخدر خوردند و بردند این نباتات و حیوانات کمیاب نیز از نظرشان دور نماند.

 

ضربه ای که افغانستان سالهای 1370 تا 1390 از درگیر شدن بر سر نانی خشک و سقفی موقت و فرصتی برای نفس کشیدن زیر لشکرکشی های ارتش سرخ تا جنگ داخلی مجاهدین و سپس طالبان و سربازان یانکی در راس نظامیان ناتو خوردند سالها بعد نمایان و محسوس خواهد شد.

 

زمانی که اعراب و پاکستانی ها و دیگر رقبای منطقه ای و بین المللی ریشه های نباتات نادر و خاص افغانستانی را براحتی و بسرعت از مرزها خارج کردند؛ مردم ملکی افغانستان به برادرکشی و جنگ بر سر چوکی و قدرت می پرداختند و کمترین توجهی به نسل کشی ثروت نامرئی افغانستانی نداشتند.

 

128 نوع پستاندار، 500 نوع پرنده و خزنده و ماهی، دهها نوع گیاهان دارویی و نباتات کمیاب و پارکهای طبیعی ملی بی نظیر در جهان در قلب آسیا که سرمایه تضمین شده و ثروت ملی برای رونق صنعت گردشگری و پرورش و صادرات این گونه ها بشمار می رفتند اینک…

 

اینک تنها به موزه حیوانات طبیعی کابل در حالت نیمه تعطیل خلاصه می شوند و گزارش هایی نومید کننده که هرازگاهی سازمان حفاظت محیط زیست از انقراض پلنگ برفی، بزها و آهوهای کوهی، گیاهان نادر دارویی و ماهیان در معرض خطر محدود می شوند.

 

اخیرا گروهی از اعراب با ویزای افغانستان در برخی ولایات بزرگ و هنوز غنی از انواع گونه های نباتی و حیات وحش در حال معامله بر سر ریشه ها و نسل های باقی مانده حیوانات نادری رصد شده اند که چون نماینده ای در مجلس ندارند نابود می گردند. مافیای مقام های وزارت خارجه و گمرک بر سر حراج آنچه براحتی از کف نسل آتی می رود جای بسی نگرانی دارد.

موضوع : اخبار