اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

اعضای مجلس سنا از تمدید کار حکومت وحدت ملی تا سه سال دیگر توسط جان کری، انتقاد کرده و آن را مداخله ای آشکار در کار حکومت افغانستان می دانند. واکنش های زیادی پس از اظهارات جان کری نسبت به این در افغانستان به وجود آمد. با این حال، آیا پس از آمدن جان کری و دادن برنامه ای جدید و تمدید کار حکومت وحدت ملی، ایا اوضاع حکومت رو به بهبود خواهد رفت یاخیر؟

آصف وردک، روزنامه نگار و آگاه امور سیاسی در گفتگو با «نگاه» گفت: جان کری، کسی است که این نظام را در افغانستان ساخته است. کسی است که به افغانستان آمده و دو نفر از افراد خود را در اینجا بر کرسی قدرت نشانده است. مردم امیدوار بودند که طبق تفاهمنامه سیاسی دو سال تمام می شود، مجلس بزرگان تشکیل می شود و شاید بتوانیم آنها را برکنار کنیم تا مردم نیز در سرنوشت خودشان نقش داشته باشند اما نتیجه این شد که قبل از اینکه دو سال به پایان برسد جان کری دوباره به افغانستان آمد و بار دیگر به آنها مشروعیت حکومت داد.

وی، آمریکا را کشوری اشغالگر می داند و می گوید: بارها صدای خود را بلند کردیم که به این اشغالگران اجازه ندهید تا بر سر ما فرمانروایی کنند. حالا این آمریکایی اشغالگر آمده است و این حکومت دست نشانده خود را برای سه سال دیگر تمدید کرده است. حکومتی که نه کار خود را می داند و نه تعریف ملی گرایی را می داند. جان کری با چه اجازه ای این کار را کرده است. این حکومت، این خاک، این وطن مال است یا مال جان کری؟ برای ما شرم آور است که کسی از خارج، بیاید و به ما بگوید که تا چه زمان کار کنیم و چه کار کنیم اما حکومت از این تعیین تکلیف شرمی نکرد و از این موضوع خوشحال است.

این روزنامه نگار، در خصوص نتیجه حکومت ساخته و پرداخته جان کری می گوید: آمریکا ادعا می کند که در افغانستان حکومتی دموکرات ساخته است. در نتیجه این حکومت دموکرات، خانه ها ویران شد، سرها بریده شد، دخترها سنگسار شدند و جنگ ها شدت گرفت.

وردک، با انتقاد از زیر پا گذاشتن قانون و قانونمداری در کشور بیان داشت: قانون اساسی در این حکومت هیچ جایگاهی ندارد. کمیسیون انتخابات، رای مردم را نادیده گرفت و آنها را در زباله دان انداخت و این حکومت بر کرسی قدرت نشست و کمیسیون، با حرکتی شرم آور، بعد از یک سال و نیم نتیجه انتخابات را اعلام کرد.

این آگاه سیاسی، آمریکا را اشغالگری می داند که فقط به دنبال برنامه های خود آمده و غیر از این کار دیگری نخواهد کرد و افزود: منطق اشغال و استعمار، قبول نمی کند که اشغالگر به یک مملکت برود و اهداف خود را داشته باشد، برای ما یک نظام ملی و یک رهبر ملی بسازد. آنها برای خود اهداف دارند و آمده اند که اهداف خود را اجرایی کنند. درست است که ما باید با دیگر کشورها، داد و ستد داشته باشیم اما نه به این شکلی که حکومت ما را علاقمند به مخالفان خودمان می سازد، اهداف ضد منافع ما را دنبال می کند، یک روز طالبان را به اینجا می آورد، یک روز داعش رابه اینجا می آورد. آنها به ما خیانت می کنند و ما خود متوجه نیستیم.

وردک، با ابراز تاسف از رویکرد حکومت در خصوص مردم گفت: با این سی سال استعماری که آمریکا در افغانستان به وجود آورده است، سی میلیون شهید دادیم و خانه هایمان ویران شد. با این وجود، باز هم حکومت زیر پرده حرف می زند و بازهم افکار عامه خود را فریب می دهد. هنوز تروریست را تعریف نمی کند و اجازه می دهد تعریف دوست و دشمن مبهم باشد تا اشغالگران ما به راحتی بتوانند اینجا فعالیت کنند. همین آمریکا است که پاکستان را برای تمویل تروریست حمایت می کند و خود کنار می ایستد و بعد به راحتی می گوید نمی توانیم پاکستان را متقاعد کنیم که طالب پرورش ندهد.

وی، با بیان اینکه حکومت وحدت ملی مشروع نبود و حالا نامشروع تر نیز شده است، افزود: هر حکومتی که از یک منبع نامشروع به وجود آید باطل و نامشروع است. ما ملت افغانستان، باید با یک شعور وحدت ملی و نه این وحدت ملی که جان کری آن را ساخته است، یکجا شویم و این حکومت را قانومند بسازیم. ما آن را باید حمایت کنیم که قانون را تطبیق کند، حمایت کنیم که رنگ و بوی حکومت را پیدا کند تا بتوانیم در حکومت با عزت زندگی کنیم. در حال حاضر که این حکومت، حکومت نیست چرا که قانون در آن تطبیق نمی شود، افغان ها باید یک دست شوند تا بتوانند از این گودال خود را بیرون بکشند.

موضوع : اخبار