اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

براساس گزارشهای رسیده نشست علنی مجلس نمایندگان امروز شنبه به دلیل نبود دستور کار مشخص برگزار نشد آن هم در زمانی که کشور با چالشهای گوناگونی روبرو می باشد.

 

واقعا این جای تاسف و شرمساری است که پارلمان که یک نهاد تاثیرگذار دولتی است و در واقع نماینده ی همه مردم کشور می باشد، دستور کار ندارد و به دلیل نداشتن برنامه ی کاری باید جلسات آن تعطیل شود.

 

نداشتن برنامه کاری در جلسهای مجلس در واقع نوعی فرار از مسوولیت از جانب هیات اداری و کمیسیون‌های مجلس است زیرا ظاهرا وکیل صاحبان در جای دیگری (ارگ ریاست جمهوری و سفرهای خارجی هیات دولت) مصروف هستند تا از قاقله کسانی که در تلاش برای رسیدن به قدرت هستند، عقب نمانند.

 

چندی است که برخی از نمایندگان با انصاف، هیات اداری و کمیسیون‌های هجده‌گانه مجلس را به کم کاری در راستای بررسی و تصویب قوانین و عدم توجه به چالش‌های کشور متهم می کنند، ولی این ضعف مجلس کشور ما هیچگاه برطرف نشده است.

 

بر همگان واضح و روشن است که کشور قریب یکسال است که درگیر کشمکش‌های انتخاباتی می باشد و دولت مصوبه‌های کمتری برای بررسی به پارلمان فرستاده است. لذا بهترین فرصت بود تا نمایندگان مجلس به اصلاح قوانین قبلی و تصویب قوانین جدید بپردازند ولی نمایندگان مجلس چرخشان با دالرهای آمریکایی راه می افتد و تا مصوبه ای، قانونی، استیضاحی، رای اعتمادی و … پولی در آن نباشد، اقدامی هم از سوی وکیلان انجام نمی شود.

 

هرچند این نداشتن برنامه مربوط به کم کاری هیات اداری پارلمان می باشد، اما عدم حضور نمایندگان و کم‌کاری کمیسیون‌های مجلس از علل اصلی فقدان برنامه مشخص در جلسه علنی پارلمان است که جزو مکررات گردیده است.

 

این واقعا باعث شرمندگی است که اوضاع پارلمان افغانستان اینگونه می باشد. این همه قانون تصویب نشده و مشکلات خاص و مهم وجود دارد که ضرورت دارد مجلس به آن رسیدگی نماید، آن وقت نمایندگان مردم به جای بررسی این موارد، با غیبت و نداشتن برنامه کاری وقت پارلمان را اینگونه هدر می دهند .

 

بسیاری از مردم بر این باورند که عامل اینگونه مجلس داری و برخی حرکات وکیلان، بیسوادی نمایندگان و همان زد و بندهای پیش از انتخابات است. وقتی نمایندگان مجلس با رشوت و واسطه گری به پارلمان راه پیدا کنند، نباید توقع داشت که به مراحل دیپلماتیک آشنایی داشته باشند. اینگونه افراد سالیان سال فقط و فقط زبان زور را شناخته اند و مانند طالبان با زبان گفتگو آشنایی ندارند.

 

مشکل دیگر این است که برخی وکیل صاحبان اصلا در تصمیم گیری هایشان خدا را مد نظر ندارند بلکه به فکر منافع شخصی و قومی خود می باشند. در واقع نه برای رضای خدا و شادی دل مردم تلاش می کنند، بلکه بر اثر زور پول و رشوت فعالیت می نمایند.

 

وقتی نمایندگان فاقد درک ارزش های مادی ومعنوی کشور ومردم خود هستند و بیشتر از طریق شبکه های استخباراتی منطقه تمویل می گردند، باید هم به فکر منافع کشور نباشند و اغراض و منافع کسانی را دنبال کنند که آنها را ساپورت مالی می کنند.

 

و معلوم نیست این مجلس کی خوب خواهد شد؟