اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

پدیده شوم قاچاق کودکان در افغانستان نیز میراث شوم غربی ها به ویژه آمریکا در کشور ما است همانگونه که تمامی فسادها از بی بندوباری زنان و مردان گرفته تا فسادهای کلان مالی و گسترش روزافزون مواد مخدر و ترویج ناامنی و بی ثباتی های سیاسی همه زیر سر کاخ سفید است.

 

 

وزارت امور خارجه آمریکا در گزارش سالانه خود از وضعیت قاچاق انسان در کشورهای مختلف جهان، اعلام کرد به این شرح که در این گزارش، کشورها به سه دسته تقسیم شده اند: ( قاچاق انسان (Human Trafficking) به نقل و انتقال غیرقانونی افراد با هدف بهره‌کشی تجاری و جنسی گفته ‌می‌شود که مفهومی جداگانه از انتقال مهاجران غیرقانونی دارد )

 

  1. کشورهایی که در راه مبارزه با قاچاق انسان، قانون وضع می‌کنند و اقدام عملی انجام می‌دهند. (آمریکا در این گروه قرار گرفته است)

 

  1. کشورهایی که در راه رسیدن به دسته اول هستند، یعنی کشورهایی که می خواهند از شدت و وسعت قاچاق انسان بکاهند (در این گزارش افغانستان و عراق در این دسته قرار گرفته اند)

 

  1. کشورهای بی تفاوت که کاری برای مبارزه با قاچاق انجام نمی‌دهند (وزارت خارجه آمریکا، ایران را در این گروه قرار داده و اعلام کرده ایران، مبدا، مسیر و مقصد قاچاق انسان برای روسپیگری و کار کشیدن اجباری است)

 

قبل از اینکه به متن این گزارش بپردازیم ذکر چند نکته ضروری است: اولا اینکه چنین گزارش‌هایی را باید نهادهای بین‌المللی ارایه کنند نه وزارت خارجه آمریکا و دولت آمریکا بر چه اساسی و به چه حقی چنین گزارش‌هایی را منتشر می‌کند؟ ثانیا چرا لیست برخی از کشورهایی که تاجر قاچاق گسترده انسان هستند، مانند مالزی و تایلند و بنگلادش در این لیست قرار ندارند صرفا به این جهت که متحد آمریکا هستند. نکته بعدی اینکه محققان این گزارش! بر چه اساس و مبنایی به این نتایج دست یافتند؟

 

اما نکاتی که در این گزارش آمده این است که بیشترین قربانیان این پدیده در افغانستان، کودکان و نوجوانان هستند که از آنان در کارگاه‌های قالیبافی، کوره های آجرپزی، منازل مسکونی، بهره‌کشی جنسی، گدایی، قاچاق مواد مخدر به بیرون از مرزها و همچنین به عنوان کمک‌راننده ماشین‌های باری در داخل افغانستان، آسیای مرکزی، اروپا و جنوب آسیا استفاده می‌شود.

 

متاسفانه قاچاق کودکان در کشور ما همانند کارهای بزرگ غیر قانونی دیگر توسط افراد زورمند و گروههای مافیایی اجرا می شود. قاچاقچیان انسان با همکاری برخی متنفذین، کودکان و حتی برخی از باشندگان را در شهرهای مختلف افغانستان خریداری کرده و آنها را به کشورهای همسایه و حتی اروپا منتقل می‌کنند.

 

بنا بر گزارشهای نهادی حقوق بشر عمدتا افراد آسیب پذیر در خانواده ها و جامعه به وسیله قاچاقچیان انسان قاچاق می شوند. ۵۴ درصد از کودکان قاچاق شده از حمایت پدر و مادر محروم بوده و ۳۲ درصد از قربانیان گداها، فروشندگان دوره گرد و جمع کنندگان زباله بوده اند. ۱۷ درصد از قربانیان قاچاق انسان در افغانستان را زنان خانه دار و باقی آنها را معلمان، کارکنان دولت و کسبه تشکیل می دهند که حدود ۸۱ درصد قربانیان قاچاق انسان قبل از ۱۸ سالگی ازدواج کرده‌اند.

 

اما خوب است بدانید که پدیده شوم قاچاق کودکان در افغانستان نیز میراث شوم غربیها به ویژه آمریکا در کشور ما است همانگونه که تمامی فسادها از بی بندوباری زنان و مردان گرفته تا فسادهای کلان مالی و گسترش روزافزون مواد مخدر و ترویج ناامنی و بی ثباتی های سیاسی همه زیر سر کاخ سفید است.

 

برای اثبات این مطلب هم همین کافی است که وزارت دادگستری آمریکا اعلام کرده که قاچاق انسان دومین جرم پس از قاچاق موادمخدر در این کشور است.

بر اساس آمار ارایه شده از سوی وزارت دادگستری آمریکا، کودکان نیمی از قربانیان این تجارت غیرقانونی هستند. از میان ۲۵۱۵ پرونده در حال بررسی در دادگستری آمریکا در یک سال، بیش از هزار پرونده مربوط به کودکان بوده است. مرکز ملی تدبیر قاچاق انسان» تخمین زده است که قاچاق انسان یک صنعت ۳۲ میلیارد دالری است که نیمی از این درآمد از کشورهای صنعتی به دست می‌آید.

 

براساس اسناد یک دادگاه آمریکایی، خرید و فروش کودکان و زنان برای استفاده‌های جنسی، استفاده رایگان از زنان برای کارهای نظافتی و خدماتی از جمله اهداف این تجارت وحشتناک در دنیا است. اغلب این زنان و کودکان برخلاف میل‌شان و به زور به این کارها گماشته می‌شوند.

 

و این است همان صداقتی که اشرف غنی به آمریکا و مزدورانش دارد که در تمامی فسادهای هر روزه در افغانستان ریشه دوانیده است.

موضوع : اخبار