اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

پدیده شوم قاچاق کودکان در افغانستان نیز میراث شوم غربی ها به ویژه آمریکا در کشور ما است همانگونه که تمامی فسادها از بی بندوباری زنان و مردان گرفته تا فسادهای کلان مالی و گسترش روزافزون مواد مخدر و ترویج ناامنی و بی ثباتی های سیاسی همه زیر سر کاخ سفید است.

 

 

وزارت امور خارجه آمريکا در گزارش سالانه خود از وضعيت قاچاق انسان در کشورهاي مختلف جهان، اعلام کرد به این شرح که در این گزارش، کشورها به سه دسته تقسیم شده اند: ( قاچاق انسان (Human Trafficking) به نقل و انتقال غيرقانوني افراد با هدف بهره‌کشي تجاري و جنسي گفته ‌مي‌شود که مفهومي جداگانه از انتقال مهاجران غيرقانوني دارد )

 

  1. کشورهایی که در راه مبارزه با قاچاق انسان، قانون وضع می‌کنند و اقدام عملی انجام می‌دهند. (آمریکا در این گروه قرار گرفته است)

 

  1. کشورهایی که در راه رسیدن به دسته اول هستند، یعنی کشورهایی که می خواهند از شدت و وسعت قاچاق انسان بکاهند (در این گزارش افغانستان و عراق در این دسته قرار گرفته اند)

 

  1. کشورهای بی تفاوت که کاری برای مبارزه با قاچاق انجام نمی‌دهند (وزارت خارجه آمریکا، ایران را در این گروه قرار داده و اعلام کرده ایران، مبدا، مسیر و مقصد قاچاق انسان برای روسپیگری و کار کشیدن اجباری است)

 

قبل از اینکه به متن این گزارش بپردازیم ذکر چند نکته ضروری است: اولا اینکه چنین گزارش‌هایی را باید نهادهای بین‌المللی ارایه کنند نه وزارت خارجه آمریکا و دولت آمریکا بر چه اساسی و به چه حقی چنین گزارش‌هایی را منتشر می‌کند؟ ثانیا چرا لیست برخی از کشورهایی که تاجر قاچاق گسترده انسان هستند، مانند مالزی و تایلند و بنگلادش در این لیست قرار ندارند صرفا به این جهت که متحد آمریکا هستند. نکته بعدی اینکه محققان این گزارش! بر چه اساس و مبنایی به این نتایج دست یافتند؟

 

اما نکاتی که در این گزارش آمده این است که بيشترين قربانيان اين پديده در افغانستان، کودکان و نوجوانان هستند که از آنان در کارگاه‌هاي قاليبافي، کوره های آجرپزي، منازل مسکوني، بهره‌کشي جنسي، گدايي، قاچاق مواد مخدر به بيرون از مرزها و همچنين به عنوان کمک‌راننده ماشين‌هاي باري در داخل افغانستان، آسياي مرکزي، اروپا و جنوب آسيا استفاده مي‌شود.

 

متاسفانه قاچاق کودکان در کشور ما همانند کارهای بزرگ غیر قانونی دیگر توسط افراد زورمند و گروههای مافیایی اجرا می شود. قاچاقچیان انسان با همکاری برخی متنفذین، کودکان و حتی برخی از باشندگان را در شهرهای مختلف افغانستان خریداری کرده و آنها را به کشورهای همسایه و حتی اروپا منتقل می‌کنند.

 

بنا بر گزارشهای نهادی حقوق بشر عمدتا افراد آسیب پذیر در خانواده ها و جامعه به وسیله قاچاقچیان انسان قاچاق می شوند. 54 درصد از کودکان قاچاق شده از حمایت پدر و مادر محروم بوده و 32 درصد از قربانیان گداها، فروشندگان دوره گرد و جمع کنندگان زباله بوده اند. 17 درصد از قربانیان قاچاق انسان در افغانستان را زنان خانه دار و باقی آنها را معلمان، کارکنان دولت و کسبه تشکیل می دهند که حدود 81 درصد قربانیان قاچاق انسان قبل از 18 سالگی ازدواج کرده‌اند.

 

اما خوب است بدانید که پدیده شوم قاچاق کودکان در افغانستان نیز میراث شوم غربیها به ویژه آمریکا در کشور ما است همانگونه که تمامی فسادها از بی بندوباری زنان و مردان گرفته تا فسادهای کلان مالی و گسترش روزافزون مواد مخدر و ترویج ناامنی و بی ثباتی های سیاسی همه زیر سر کاخ سفید است.

 

برای اثبات این مطلب هم همین کافی است که وزارت دادگستري آمريكا اعلام كرده كه قاچاق انسان دومين جرم پس از قاچاق موادمخدر در اين كشور است.

بر اساس آمار ارایه شده از سوي وزارت دادگستري آمريكا، كودكان نيمي از قربانيان اين تجارت غيرقانوني هستند. از ميان 2515 پرونده در حال بررسي در دادگستري آمريكا در یک سال، بيش از هزار پرونده مربوط به كودكان بوده است. مركز ملي تدبير قاچاق انسان» تخمين زده است كه قاچاق انسان يك صنعت 32 ميليارد دالري است كه نيمي از اين درآمد از كشورهاي صنعتي به دست مي‌آيد.

 

براساس اسناد یک دادگاه آمریکایی، خريد و فروش كودكان و زنان براي استفاده‌هاي جنسي، استفاده رايگان از زنان براي كارهاي نظافتي و خدماتي از جمله اهداف اين تجارت وحشتناك در دنيا است. اغلب اين زنان و كودكان برخلاف ميل‌شان و به زور به اين كارها گماشته مي‌شوند.

 

و این است همان صداقتی که اشرف غنی به آمریکا و مزدورانش دارد که در تمامی فسادهای هر روزه در افغانستان ریشه دوانیده است.

موضوع : اخبار