اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

با وجود آنکه مقام های سعودی از تشکیل ایتلاف نظامی با ادعای مبارزه با تروریسم خبرداده اند، بسیاری از تحلیل گران مسایل سیاسی با توجه به سوابق عربستان در حمایت از تروریسم و وجود ریشه های تروریسم در تفکر وهابی ها، در باره صداقت ریاض ابراز تردید می کنند.

 

به گزارش العالم، عربستان سعودی ادعا کرده که تشکیل ایتلاف نظامی برای مبارزه با تروریسم که مغرب و 32 کشور دیگر به آن پیوسته اند برای هماهنگی میان کشورهای دوست و گسترش صلح در جهان است.

 

تحلیل گران این ادعای عربستان را نپذیرفته اند و بر این باورند که این ایتلاف بیش از آن که به مبارزه با تروریسم و مخصوصا داعش بپردازد به منظور تحقق اهداف اعلام نشده تشکیل شده است.

 

دکتر سعید الرکراکی کارشناس روابط بین الملل و استاد دانشگاه محمد پنجم در رباط یکی از کسانی است که در اهداف ایتلاف شک دارد چنان که تاکید می کند هدف واقعی از ایجاد ایتلاف کاملا با آنچه اعلام شده تفاوت دارد و کاملا در خدمت منافع آمریکا و صهیونیسم جهانی است.

 

الرکراکی در گفتگو با تارنمای خبری هسپرس خاطرنشان کرد که این ایتلاف تحت سلطه آمریکا خواهد بود، نقش کثیفی را که آمریکا خودش به آن نمی پردازد ایفا می کند و به جای آمریکا به لشکرکشی زمینی به سایر کشورها خواهد پرداخت.

 

این تحلیل گر سیاسی افزود: کشورهایی که به این ایتلاف نظامی پیوسته اند به بهانه مبارزه با تروریسم، ارتش های خود را به مناطقی که آمریکا در آن درگیری ایجاد کرده خواهند فرستاد.

 

وزیر دفاع عربستان روز سه شنبه اعلام کرد که ایتلافی نظامی به رهبری ریاض برای مبارزه با تروریسم با عنوان ایتلاف نظامی اسلامی درچارچوب اهداف سازمان همکاری اسلامی تشکیل شده است.

 

با این وجود 23 کشور اسلامی عضو سازمان همکاری اسلامی در این ایتلاف حضور ندارند، مقام های لبنان از حضور درچنین ایتلافی ابراز بی اطلاعی کردند و اندونزی و عمان هم اعلام کردند که هرگز به ایتلاف مورد نظر عربستان نمی پیوندند.