اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

باراک اوباما رییس جمهور امریکا در حالی عازم ریاض می شود که سران سعودی از مصاحبه اخیر او با مجله آتلانتیک سخت خشمگین هستند و امریکا نیز از متحدان عرب خود خسته شده است.

باراک اوباما رییس جمهور امریکا در حالی عازم ریاض می شود که سران سعودی از مصاحبه اخیر او با مجله آتلانتیک سخت خشمگین هستند و امریکا نیز از متحدان عرب خود خسته شده است در نتیجه باید پرسید با توجه به تغییر سیاست های امریکا و نیز عوض شدن سعودی چه کسی برنده خواهد شد؟

“عبدالباری عطوان” سردبیر روزنامه رای الیوم در تشریح تغییرات اخیر روابط امریکا و عربستان و به عبارت بهتر تنش شدید روابط دو طرف گفت: در شرایطی که سران سعودی سخت از اوباما خشمگین هستند و امریکا نیز از متحدان عرب و جنگ‌های آنان به تنگ آمده است، باید پرسید در تغییر سیاست امریکا و عوض شدن رویکردهای عربستان چه کسی برنده خواهد شد؟

روابط عربستان و امریکا تا جایی متشنج شده است که ایتلاف تاریخی 80 ساله دو طرف در معرض خطر قرار گرفته است و این تنش درمصاحبه سراسر مین‌گذاری شد اوباما با مجله «آتلانتیک» کاملا نمود یافت.

در مقابل «ترکی فیصل» وزیر خارجه در سایه سعودی در واکنش به این مصاحبه مقاله بی سابقه ای نوشت که سراسر خشم و مواضع تند بود و در آن از عرف سیاسی و دیپلماتیک فراتر رفت.

وی در این مقاله سنت رسمی و چند دهه ای عربستان را که در چنین شرایطی اتخاذ می شد، کنار گذاشت.

برنده و بازنده تغییر سیاست کیست؟

به هر حال خیلی ساده می توان گفت که امریکا تغییر کرده و عربستان نیز عوض شده است در نتیجه باید پرسید چه کسی از این وضعیت سود می برد و بازنده این تغییر کیست؟

در این میان اوباما با سفر به ریاض که قرار است اواخر ماه آینده میلادی انجام شود، تلاش خواهد کرد این روابط متشنج را بازسازی کند.

ماموریت سخت اوباما در ریاض

وی در این سفر در نشست سران شورای همکاری خلیج شرکت خواهد کرد اما تردیدی نیست که موفقیت ماموریت او گرچه محال نیست، آسان نیز نخواهد بود حال آنکه عربستان از توافق هسته ای ایران با غرب شوکه شده و در نتیجه اعتماد متقابل ریاض و واشنگتن تقریبا از بین رفته است.

زخم عربستان از اوباما

با نگاهی دقیق به نکات اصلی مقاله ترکی فیصل و خشم و یا به عبارت بهتر زخم عربستان از اظهارت اوباما که هنوز در حال خونریزی است، می توان متوجه شد که اتهامات اوباما علیه عربستان و سایر کشورهای سنی مذهب حاشیه خلیج فارس به رواج انزجار طایفه‌ای بیش از هر چیز دیگری مراجع تصمیم گیر سعودی را ناراحت کرده است حال آنکه امریکا ایران را از اتهام رواج افراط گرایی و تروریزم مبرا کرده است.

بنابراین مقاله ترکی فیصل در واکنش به این اتهامات اوباما علیه عرب های حوزه خلیج فارس نوشته شده است تا جایی که در ستون نخست آن آمده است: ما دیگران را نردبان رسیدن به اهداف خود قرار نمی‌دهیم و اطلاعات ما بود که موجب جلوگیری از حملات تروریستی مرگبار علیه امریکا شد و ما مبتکر برگزاری نشست‌هایی بودیم که منجر به تشکیل ایتلاف علیه داعش شد.

سیاست جدید امریکا با خشم عربستان تغییر نمی کند

به هر حال خشم و عصبانیت عربستان قابل درک و توجیه پذیر است، اما این خشم راهبرد سیاست خارجی جدید امریکا را تغییر نمی دهد زیرا نظام حاکم امریکا با تغییر روسای جمهور این کشور دستخوش تغییر نمی‌شود و روشن ترین دلیل آن اینکه به نفع امریکا نیست که سیاست های دیرینه خود مبنی بر حمایت تمام و کمال از عربستان و متحدان عرب آن در خلیج فارس را ادامه دهد.

اینجاست که اوباما در مصاحبه با مجله اتلانتیک اظهار داشت ما به تصمیم خودداری از اعزام طیاره برای بمباردمان سوریه از آگِست 2013 افتخار می کنیم.

این اظهارات نشانه اجرای همین سیاست های جدید است که بر خودداری از ورود به جنگ علیه تغییرنظام های حاکم عربی بنا گذاشته شده است که نمونه آن پیش از این در عراق و لیبیا رخ داد.

عصبانیت جان کری از مخالفان سوری

در همین ارتباط جان کری وزیر خارجه امریکا در حاشیه نشست بازسازی سوریه در لندن با نارضایتی از یکی از مخالفان سوری پرسید: آیا از من می‌خواهید به خاطر شما با روس‌ها وارد جنگ شوم؟

اعتماد اشتباه عربها و ترکیه به امریکا

چیزی که به خوبی روشن است اینکه متحدان امریکا در منطقه خاورمیانه مانند ترکیه و عربستان و کشورهای عرب خلیج فارس اطمینان داشتند که امریکا در دخالت نظامی برای سرنگونی نظام حاکم سوریه تردید نخواهد کرد اما نمی دانستند که امریکا محتاط‌تر شده است و از دخالت‌های نظامی گذشته در عراق و افغانستان و لیبیا به خوبی درس گرفته است است.

در همین ارتباط اوباما به صراحت از دخالت در سوریه اظهار پشیمانی کرده و نیکلا سارکوزی و دیوید کامرون را سخت مورد انتقاد قرار داده و آنان را به ناکامی و ارزیابی نادرست متهم کرد.

عربستان از اوباما ناامید شده است

در این میان برخی تحلیل ها و گزارش های خبری حاکی از این است که دولت سعودی اوباما را تمام شده می بیند و به پیروزی متحدان جمهوری خواه خود در انتخابات ریاست جمهوری امریکا در نووِمبر آینده امید بسته است تا بتواند ایتلاف با امریکا را به قدرت سابق بازگرداند.

دشمنی آشکار ترامپ با مسلمانان

اما این امید سعودی اگرهم تحقق یابد سراسر خطر است زیرا دونالد ترامپ نامزد جمهوری خواهان شانس زیادی ندارد و دشمنی آشکار او با مسلمانان موجب می شود که سیاست ها و مواضع او با باراک اوباما متفاوت باشد.

برخی بر سر این موضوع بحث می کنند که رهبری سعودی همانطور که امیر فیصل گفت امروز دیگر به خود تکیه کرده است و به هیچ کس امید ندارد و اینجاست که می توان دلیل عملیات موسوم به «توفان قاطعیت» علیه یمن و رزمایش «رعد شمال» با مشارکت 20 کشور من‌حیث نخستین گام عملیاتی ایتلاف اسلامی را متوجه شد.

سودای عربستان برای تشکیل ایتلاف اسلامی شبیه ناتو

هدف عربستان از این ایتلاف تشکیل ناتو اسلامی بود، اما با نگانی به اوضاع کنونی اعضای اصلی این ایتلاف و بحران های امنیتی و اقتصادی آنان می بینیم که این ایتلاف به هیچ وجه نوید بخش نیست.

در این خصوص باید توجه داشت که ترکیه من‌حیث یکی از اعضای ایتلاف اسلامی با مشکلات متعدد از جمله انفجارهای اخیر دست به گریبان است و مصر نیز با بحران کمرشکن اقتصادی و سقوط نرخ ارز ملی دست و پنچه نرم می کند و عربستان نیز در جنگ یمن که وارد دومین سال خود شده است، گرفتار شده است .

امریکا از متحدان عرب خسته شده است

به بیانی کوتاه می توان گفت که امریکا از متحدان عرب و جنگ های آنان خسته شده است و به دنبال منافع خود در جایی دیگر با درگیری کمتر مثل آفریقا و جنوب شرق آسیا است.

در این میان چه بسا پشت کردن واشنگتن به متحدان عرب تغییر کلانی است که به نفع ملت های منطقه است تا به خود متکی باشند و نظام های حاکم درستی را روی کار بیاورند و نظام امنیتی، سیاسی و اقتصادی عربی جدیدی متولد شود که بر اساس آن اولویت های ملی بار دیگر مورد توجه قرار بگیرد و جهت قطب نما به سمت دشمنان واقعی بچرخد.