اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

به دنبال تشدید اختلافات بین اشرف غنی و عبدالله در مسایل مختلف جاری در کشور از جمله معرفی نامزد وزیران باقیمانده ی کابینه، اظهار نظر درباره مسایل منطقه ای و نحوه ی حکومتداری، یکبار دیگر موسس و منجی حکومت وحدت ملی افغانستان یا همان جان کری صاحب پا به میان گذاشت و طی تماسی تلفنی به داکتر عبدالله مسایل لازم را هشدار داد.

 

جان کری وزیر خارجه آمریکا در این گفتگوی تلفنی که با اشرف غنی و عبدالله انجام داد، از شکاف و دو دستگی میان دولتمردان افغانستان ابراز نگرانی کرد و به طرفین هشدار داد که طبق توافقنامه ی دولت وحدت ملی عمل کنند و اجرای صحیح آن را ملاک عملکرد خود قرار دهند.

 

توافقانه ی وحدت ملی همان است که کاخ سفید در زمان تشکیل دولت جدید کابل میان عبدالله و اشرف غنی تنظیم کرد تا عین و غین براساس آن عملکرد خود را تطبیق دهند و آن زمان داکتر عبدالله که هیچگاه مشاوران خبره ی اشرف غنی را در کنارش نداشت، بدون توجه به متن این توافقنامه را قبول کرد و اکنون اگر کوچکترین مخالفتی با اشرف غنی انجام دهد، طبق همین توافقنامه محکوم است.

 

دو روز قبل داکتر عبدالله گفته بود که در شش ماهی که از عملکرد وحدت ملی گذشته، فرصت های زیادی از دست رفته است و وی اصلا از عملکرد حکومت راضی نیست چرا که در تصمیم گیری ها در برابر وی چشم پوشی های فراوانی صورت گرفته است.

 

اما اکنون برای مخالفت کردن با اشرف غنی و کاخ سفید دیگر دیر شده است. حتی اگر بر اثر اختلافات به وجود آمده میان عین و غین، جنرال لودین و شکریه بارکزی از نامزدی وزارت دفاع و ریاست کمیسیون اصلاحات انتخاباتی انصراف داده باشند، باز این موفقیتی برای عبدالله محسوب نمی شود. زیرا وی بعد از اولین کارت زردی که جان کری دریافت کرد، زین پس مجبور است، دست و پا به راهتر قدم بردارد.

 

این گفته بدان جهت است که داکتر عبدالله بارها نشان داده جسارت ایستادگی در برابر خواسته های افراد بالاسر خود را ندارد که این موضوع را می شد از قهر و آشتی های هر روزه ی وی در زمان اعلام نتایج انتخابات هم فهمید که نشان از درماندگی وی بود و هست.

 

هرچند شاید داکتر عبدالله از همان اول می دانست که رای آمریکایی‌ها از ابتدا هم با وی نبوده است چرا که غرب ترجیح می داد کسی به حکومت برسد که بیشتر شبیه کرزی باشد که بتواند طبق خواست کاخ سفید عمل کند نه اینکه از خود رای و نظر مستقل داشته باشد.

 

به هر حال این تصمیمی است که رهبر تیم اصلاحات و همگرایی گرفته و اگر آن زمان تسلیم امضای این توافق شده، اکنون هم باید دَم فرو ببندد و هرچه آمریکاییها گفتند بگوید سمعاً و طاعتا.

موضوع : اخبار