اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

باراک اوباما رییس جمهور آمریکا در سخنرانی سالانه خود به مسایل مهم جهانی پرداخت.
اوباما که سخنرانی وی از طریق شبکه ” سی ان ان ” پخش می شد، به نکات زیر اشاره کرد:

* اولویت ما حفاظت از مردم آمریکا است
* در حال آموزش و حمایت از گروه هایی هستیم که در عراق و سوریه با داعش مبارزه می کنند
* جنگ سرد پایان یافته است/ امریکا و کوبا پروازهای مستقیم را آغاز کرده اند.
* آمریکا باید خیلی زود از شر انرژی های کثیف خلاص شود
* برنامه هسته ای ایران عقب رانده شده است، اورانیوم ایران بیرون صادر شده است و جهان از یک جنگ پرهیز کرد
* من به تغییر اعتقاد دارم زیرا آمریکا به تغییر اعتقاد دارد

وی گفت: واشنگتن با کمک تحریم و دیپلماسی از مسلح شدن ایران به آنچه به گفته وی «سلاح‌های هسته‌ای» است جلوگیری کرده است.

رییس دولت آمریکا با طرح چهار سوال زیر گفت: هر فردی که رییس جمهور آینده آمریکا خواهد بود باید به آنها پاسخ دهد:

فرصت و امنیت در این اقتصاد تازه چگونه به صورتی منصفانه به هر فردی اعطا می‌شود؟، چه اقدامی انجام دهیم که تکنولوژی برای ما کار کند، نه علیه ما؟ به ویژه برای حل چالش‌هایی مانند تغییرات جوی، چگونه آمریکا را امن نگاه می‌داریم و آن را رهبری می‌کنیم،بی‌آنکه بخواهیم پولیس آن باشیم؟ و چگونه می‌توانیم کاری کنیم که سیاست ما، بهترین چیزهای درون ما و نه بدترین آنها را منعکس کند؟

باراک اوباما در ادامه گفت: 60 سال پیش که روسیه در رفتن به فضا بر آمریکا غلبه کرد «ما تکذیب نکردیم که (ماهواره فضایی) اسپوتنیک وجود دارد.»

رییس‌جمهور آمریکا گفت: روح اکتشاف در ژن ما است و ما توماس ادیسون و برادران رایت و جورج واشنگتن هستیم.

اوباما در ادامه خواستار تسریع در انتقال از انرژی‌های آلوده به سمت انرژی‌های پاک شد و این موضوع را به ویژه برای اجتماعاتی که هنوز به

رییس‌جمهور آمریکا سپس با بیان اینکه تمامی اظهارنظرها درباره افول اقتصادی آمریکا «جوسازی‌های سیاسی» است گفت: «این حرف‌ها که می‌شنوید درباره اینکه دشمنان ما دارند قوی‌تر می‌شوند و آمریکا ضعیف‌تر هم همینطور است.»

اوباما مدعی شد: «ایالات متحد آمریکا قدرتمندترین ملت روی زمین است.

رییس‌جمهور آمریکا توضیح داد: «هزینه‌ای که ما برای ارتش صرف می‌کنیم بیشتر از هزینه کل هشت کشور بعدی روی هم است. سربازان ما، بهترین نیروهای نظامی در تاریخ دنیا هستند. هیچ ملتی جرأت نمی‌کند به ما یا متحدان ما حمله کند، چون آنها می‌دانند که این مسیر رو به نابودی است. نظرسنجی‌ها نشام می‌دهد جایگاه ما در دنیا، بالاتر از وقتی است که من این سمت را به دست گرفتم و درباره مسائل مهم بین‌المللی، مردم جهان چشم به رهبری مسکو یا پکن ندارند. آنها از ما می‌خواهند.»

رییس دولت آمریکا، از دید فردی که هر روز در جریان اطلاعات قرار می‌گیرد گفت: می‌دانم که در زمانی خطرناک قرار داریم و این حطر به حاطر کاهش قدرت آمریکا یا پیدایش نوعی ابرقدرت جدید نیست. در جهان امروز، آنچه ما را کمتر تهدید می‌کند امپراطوری‌های شیطانی است و آنچه بیشتر، دولت‌های ناکام.

او در توضیح بیشتر به منطقه خاورمیانه اشاره کرد و گفت که این منطقه در حال از سر گذراندن دگرگونی‌هایی است که یک نسل را شکل خواهد داد و درگیر درگیری‌های ریشه‌داری است که به هزار سال قبل برمی‌گردد.»

اوباما، روسیه را به تخصیص منابع مالی به سوریه و اوکراین که به گفته او دولت‌های «از رده خارج» هستند متهم کرد و ادامه داد: «و نظام بین‌المللی که ما بعد از جنگ جهانی دوم برپا کردیم، اکنون در حال جدال با این واقعیت جدید است.»

اویاما گفت: وظیفه ما است که این سیستم را بازسازی کنیم و اولین اولویت در راستای رسیدن به این هدف محافظت از مردم آمریکا و ردیابی شبکه‌های تروریستی است و القاعده و داعش، هر دو تهدیدی مستقیم علیه مردم آمریکا هستند.

موضوع : اخبار