اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

پس از گذشت سال ها نشان میدهد که بدنبال ایجاد دموکراسی نیست. او روی منافع ملی امریکا متمرکز است. به خاطر پیامدهای ناخواسته وقتی از او به مصاحبه دعوت می شود کمتر از خود علاقه نشان می دهد. تمرکز بر سیاست داخلی باعث می شود که او با احتیاط بیشتر نیروهای زمینی به نقاط دور بفرستد او دستور داده از تلفات غیرنظامیان تا حد امکان جلوگیری شود اما او صلح طلب نیست.

برای امریکایی هایی که از اوباما نفرت دارند و حتی آنهایی که او را دوست دارند وقتی می بینند که چهل و چهارمین رییس جمهور کشور خود را فرمانده کل قوا خطاب می کند ناخوشایند است چرا که وی نتوانسته است بر اوضاع نابسامان جنگ ها مسلط شود. وی در حالی کاخ سفید را ترک می کند که انتقادات زیادی علیه او می شود او را فقط نظاره گر اوضاع آشفته جهان می دانند. به همین خاطر ملت خسته، از عملکردهای اوباما به ترامپ روی آوردند، کسی که اوباما را متهم کرد که با سیاست های نرم و احمقانه اش به کشور خیانت کرد، نتوانست کشور را بخصوص در مقابل حمله دولت اسلامی (داعش) امن نگه دارد.
ترامپ وعده داده که به ملت سازی پایان میدهد و به ساختن مکتب ، سرک و میدان هوایی در امریکا شروع خواهد کرد. او متحدانش را ملزم کرده است که برای امنیت شان خودشان پول بپردازد. با این همه ترامپ این داستان سرای ماهر داستان اینکه چرا کشور ما که آن را دوست داریم پانزده سال بدون کوچکترین دست آوردی در سراسر جهان مصروف جنگ علیه ترویسم هست را به مردم می گوید داستان او شامل سیاست مداران از جمله جورج دبلیو بوش است که باعث سقوط دیکتاتورهایی شدند که حتی ما شناختی از آن نداشتیم و نباید با آنها درگیر می شدیم. حکایت ترامپ درباره ناتوانی اوباما در کنترل اوضاع آشفته جهان طرفداران او را به وجد آورده است، کسانی معتقدند که یک رییس جمهور سختگیر در کاخ  سفید بیضوی می تواند فوری امنیت به امریکا را برگرداند. اما قصه های او  تحریف کننده دکترین نظامی اوباما است، اگر دربخشی از جهان جوی های خون به راه افتاده، حادثه غمباری اتفاق افتاده مانند آنچه در سوریه می بینیم این ها نتیجه سیاست نرم اوباما نیست. اوباما یک رهبر ملت ساز نیست، پس از گذشت سال ها نشان میدهد که بدنبال ایجاد دموکراسی نیست. او روی منافع ملی امریکا متمرکز است. به خاطر پیامدهای ناخواسته وقتی از او به مصاحبه دعوت می شود کمتر از خود علاقه نشان می دهد. تمرکز بر سیاست داخلی باعث می شود که او با احتیاط بیشتر نیروهای زمینی به نقاط دور بفرستد او دستور داده از تلفات غیرنظامیان تا حد امکان جلوگیری شود اما او صلح طلب نیست. اوباما دستور داده دشمنان امریکا باید کشته شوند چه با طیاره های بی سرنشین چه با نیروهای ویژه  چه توسط متحدین امریکا و یا با ترکیبی از این سه روش.
من لکسینگتون  در یازدهم دسامبر در تور جهانی آخرین سفر وزیر دفاع امریکا در ۲۵۰۰۰ مایلی واشنگتن همراه وی هستم، اینجا در غرب کایاره میدان هوایی که سابق مورد استفاده عراقی ها در دوره صدام بوده است این پایگاه در ۳۵ مایلی موصل شمالی قرار دارد، شیوه جنگ اوباما در اینجا غیر عادی است، پایگاه در نزدیکی ۵۰۰۰ جنگجوی داعش هست، سربازان عراقی با مشاوره امریکایی ها این جنگجویان می جنگند، این پایگاه خاکستری را سربازان امریکایی ماه خاکی می نامند بیشتر شبیه خاک ماه است، اطراف این پایگاه دیوارهای خیلی بلند کشیده شده و باعث می شود که آفتاب زودتر غروب کند، قبلا این پایگاه تا ماه جولای در تصرف داعش بود باند را با مواد منفجره تخریب کرده بودند، این منطقه روی نقشه مانند یک نقطه بود اما حالا اینجینیران امریکایی باند میدان هوایی را با مصرف ۱٫۹ میلیون پوند با سمنت تعمیر کرده اند و طیارات نظامی بعد از اکتبر آمد و شد می کنند از این پایگاه متحدین امریکا هم استفاده می کنند. کارتر با همکارانش در داخل پایگاه با موترهای ضد ماین تردد می کند. در این پایگاه ۹۰۰ امریکایی است در داخل خیمه های ضخیم، تخت خواب های محکم و سختی ساخته شده، درخت کریسمس برای جشن تزیین شده ، پشت این خیمه ها ، خیمه نامشخصی قرار دارد اینجا مرکزفرماندهی عملیات ها است امریکایی ها همراه با عراقی ها با لپ تاپ هایشان مصروف کارشان هستند وقتی که روزنامه نگاران حضورنداشتند صفحه بزرگی از تصاویر زنده که توسط طیاره های بی سرنشین ارسال می شد دیده می شد، یک تخته سفید رنگ بزرگی که روی آن نوشته شده درخواست حمله هوایی در گوشه ای دیده می شود.  با وجود توصیه های اوباما تلفات زیاد است. یک کلینیک آرام باعث می شود که زخمیان، درد ناشی از بمباردمان هوایی طیاره های بی سرنشین را فراموش کنند. درخواست حملات هوایی و توپخانه ای همیشه با خطر همراه است، راهنمایی طیاره ها و توپخانه برای هدف قرار دادن هر حرکتی در روی زمین ممکن است با اشتباهاتی همراه باشد. سربازان عراقی با مشاورین امریکایی قسمت اعظم موصل را تصرف کردند و در حدود ۲۰۰۰ داعش را زخمی ساختند کارتر وزیر دفاع یادآوری کرد که سربازان عراقی ، کسانی که بر علیه تروریسم مبارزه می کند افراد شجاع و فداکاری هستند و در این میدان خوب عمل کردند این میدان جنگ است واکنش آن باید تا حد ممکن سریع باشد.
هنگامی که ترامپ مصرف صدها میلیارد ها دالر در افغانستان و عراق را برای ایجاد ملت سازی مسخره کرد او هم راست می گوید هم خارج از دنیای واقعی زندگی می کند، اینجا ملت سازی در کار نیست، در مصاحبه ای در تاریخ ۹ دسامبر کارتر قبل از اینکه به افغانستان سفر کند، نوک پیکان امریکا را به طرف کشور ناراضی کرد و گفت می خواهیم مطمین شویم که حمله ای مانند یازده سپتامبر از این کشور صورت نگیرد و یک برنامه بلند مدت مبارزه با تروریسم داشته باشیم، اینها برنامه های بلند مدت برای مبارزه طراحی می کنند قصد ملت سازی ندارد. کارتر اضافه کرد تاکید ما بیشتر بر حملات هوایی است با اینکار از تلفات نیروهای نظامی امریکا کاسته میشود و جنگ روی زمین را به افراد محلی می سپاریم. برای حملات خاص از جمع اوری اطلاعات و نیروهای ویژه برای انجام عملیات استفاده خواهیم کرد. رییس جمهور ترامپ از سلف خود اوباما سختگیرتر است، انتظار می رود در درگیریهای امریکا تلفات غیرنظامی را کاهش دهد. برای نمونه ترامپ می خواهد برای جنگ با داعش با روسیه همکاری کند روسیه خواهان کناره گیری اسد است در حالی امریکا برعکس ماندن اسد را ترجیح میدهد. سیاست خارجی نظامی اوباما از قبل توسط سیاست مدارن امریکایی بدور از مسایل احساسی طراحی شده است در حالی که ترامپ بیشتر احساسی عمل می کند. ممکن است دو نفر بیشتر از آنچه که اعتراف می کنند شبیه هم باشند( پوتین و ترامپ).

موضوع : اخبار