اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

عضویت افغانستان در این سازمان می تواند در راستای مبارزه با گروه های تروریستی در  داخل کشور، سودمند باشد.

 

ریاست اجرائیه گفته است که قرار داکتر عبدالله عبدالله برای شرکت در نشست سازمان همکاری  شانگهای به قیرغیزستان برود. این نشست قرار است امروز آغاز گردد و فردا نیز ادامه خواهد داشت. گفته می شود آجندای اصلی این نشست افزایش همکاری های منطقه ای و بخصوص همکاری در رابطه به مبارزه با تروریسم و مواد مخدر می باشد.

سازمان همکاری شانگهای یک سازمان میان دولتی است که برای همکاری های چند جانبه امنیتی، اقتصادی و فرهنگی تشکیل شده است. این سازمان در سال ۲۰۰۱ توسط رهبران کشورهای چین، روسیه، قزاقستان، قیرغیزستان، تاجیکستان و ازبکستان پایه گذاری شد. سازمان همکاری شانگهای در حقیقت ترکیب جدید سازمان « شانگهای ۵» است که در سال ۱۹۹۶ تاسیس شده بود، ولی پس از آنکه کشور ازبکستان نیز به عضویت این سازمان در آمد، نام آن به « سازمان همکاری شانگهای» تغییر کرد.

سازمان همکاری شانگهای علاوه بر اعضای دایمی، داری چند عضو ناظر نیز می باشد. کشورهای ایران، هند، پاکستان، مغولستان و افغانستان اعضای ناظر این سازمان هستند. هند و پاکستان قرار بود سال گذشته به عنوان اعضای دایمی این سازمان پذیرفته شوند، ولی این مسئله به تعویق افتاد. افغانستان نیز در سال ۲۰۱۵ پیشنهاد عضویت دایمی خود را به این سازمان ارائه کرد و اکنون تلاش دارد تا عضویت دایمی سازمان همکاری شانگهای را بدست آورد.

مسایل امنیتی آسیای میانه از دغدغه های اصلی این سازمان است. رشد افراط گرایی و گسترش فعالیت های تروریستی مسئله ی است که نگرانی اصلی همه ی کشورهای عضو این سازمان را تشکیل می دهد. امنیت اکثر کشورهای ناظر این سازمان از سوی گروه های تروریستی تهدید می شود و از جمله آنها، گروه طالبان و سایر گروه های تروریستی در افغانستان همواره امنیت را برهم زده اند و حملات خونین را انجام داده اند.

این سازمان در سال ۲۰۰۴ در شهر تاشکند ازبکستان« ساختار منطقه ای ضد تروریسم» خود را تهیه و تصویب کرد و در سال ۲۰۰۶ اعلان کرد که بر اساس مفاد توافقنامه منطقه ای، با قاچاق مواد مخدر در طول مرزهای کشورهای عضو مبارزه خواهد کرد.

حضور افغانستان در نشست های این سازمان و همچنان کسب عضویت دایمی این سازمان، از اهمیت فوق العاده برای ثبات و امنیت افغانستان برخوردار است. افغانستان سالهاست از فعالیت های گروه های تروریستی رنج می برد و برای مبارزه با آن تلاش های فراوان کرده است، اما هنوز نتوانسته است به تنهایی در این امر موفق شود. با توجه به اینکه مبارزه با تروریزم یکی از اهداف اصلی سازمان همکاری شانگهای است، عضویت افغانستان در این سازمان می تواند در راستای مبارزه با گروه های تروریستی در  داخل کشور، سودمند باشد.

کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای از ظرفیت وسیع اقتصادی و نظامی برخوردار هستند، جلب حمایت این کشورها برای سرمایه گزاری اقتصادی در افغانستان و همچنان همکاری در راستای مبارزه با تروریزم و مافیای مواد مخدر، می تواند به توسعه ی اقتصادی افغانستان کمک بکند و برای مبارزه با تروریزم نیز موثر واقع شود.

از سوی دیگر موقعیت جغرافیایی افغانستان برای اعضای این سازمان از اهمیت والای برخوردار است. افغانستان می تواند به عنوان یک نقطه مرکزی ترانزیت کالاهای تجاری و اقتصادی کشورهای عضو سازمان به بازارهای منطقه و بین المللی نقش بازی کند. همچنانکه افغانستان با عبور دادن خط ابریشم، سالها نقطه ی وصل کشورهای آسیای میانه بوده است.

امنیت افغانستان نیز برای تمام کشورهای عضو و کشورهای ناظر سازمان همکاری شانگهای اهمیت دارد، نا امنی در افغانستان می تواند امنیت همه ی آنها را تحت تاثیر قرار دهد. از سوی دیگر، در صورتی که با تروریزم در افغانستان مبارزه صورت نگیرد و لانه های تروریزم در این کشور از بین بره نشود، گروه های تروریستی می تواند از طریق مرزهای افغانستان با کشورهای عضو سازمان، به این کشورها نفوذ بکند و امنیت همه ی آنها را با تهدید مواجه سازد. چنانچه یکی اهداف افزایش فعالیت های گروه طالبان و سایر گروه های تروریستی در شمال افغانستان، نفوذ به کشورهای آسیای میانه می باشد. به این لحاظ یک افغانستان امن می تواند تهدیدهای زیادی را از کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای دور کند و برای امنیت و آرامش آنها بیشتر مفید باشد.

مبارزه با مواد مخدر نیز یکی از اهداف اصلی سازمان همکاری شانگهای است. افغانستان سالهاست که به عنوان بزرگترین تولید کننده مواد مخدر شناخته می شود و حتی با ایجاد وزارت مبارزه با مواد مخدر، نتوانسته است کشت و تولید مواد مخدر در افغانستان را متوقف بسازد. بیشتر مواد مخدر افغانستان از طریق کشورهای آسیای میانه به روسیه قاچاق می شود و از آنجا به بازارهای جهانی مواد مخدر صادر می شود.

جلب همکاری کشورهای عضو سازمان شانگهای در راستای مبارزه با مواد مخدر در افغانستان، می تواند ریشه ی این پدیده را در کشور از بین ببرد و همچنان از قاچاق آن به کشورهای آسیای میانه جلوگیری شود. مافیای مواد مخدر از قاچاق مواد مخدر افغانستان به کشورهای آسیای میانه، پول های هنگفتی بدست می آورند، آنها برای اینکه منافع شان از بین نروند، همواره تلاش می کنند بر سر راه مبارزه با مواد مخدر مانع ایجاد کنند، بنا بر این افغانستان برای مبارزه با تولید، کشت و قاچاق مواد مخدر نیازمند همکاری مشترک کشورهای همسایه و منطقه است و سازمان همکاری شانگهای می تواند در این راستا نقش کلیدی و موثر داشته باشد.

در واقع مبارزه با مواد مخدر رابطه مستقیم با امنیت دارد. اکثر مواد مخدر افغانستان در ولایت های نا امن کشت و تولید می شود و از همانجا نیز قاچاق می گردد. در صورتیکه امنیت افغانستان تامین نگردد، مبارزه با مواد مخدر نیز دشوار خواهد بود و قاچاقچیان مواد مخدر به سادگی می توانند از مناطق نا امن افغانستان سود ببرند و به کشورهای آسیای میانه مواد مخدر قاچاق کنند. بنا بر این افغانستان باید تلاش ورزد تا توجه کشورهای عضو سازمان شانگهای را به مسئله ی تامین امنیت و مبارزه با تروریزم در افغانستان بصورت جدی جلب کند و با همکاری این کشورها، اقدامات مشترک و هماهنگ بر علیه افراط گرایی و تروریزم را به راه اندازند.

علاوه بر اینکه حضور افغانستان در سازمان همکاری شانگهای برای افغانستان منافع امنیتی و اقتصادی دارد و جلب توجه و همکاری کشورهای عضو این سازمان می تواند به ثبات امنیتی و توسعه ی اقتصادی کمک بکند، یکی از اهداف دیگر این سازمان، همکاری فرهنگی است. در این راستا نیز افغانستان می تواند همکاری مشترک با سایر کشورهای عضو و کشورهای ناظر این سازمان داشته باشد.

افغانستان با اکثر کشورهای عضو و ناظر سازمان همکاری شانگهای، مشترکات فرهنگی دارد. حضور افغانستان در این سازمان می تواند به تقویت روابط فرهنگی و همکاری های فرهنگی میان این کشورها کمک بکند. در طول سالها جنگ فرهنگ افغانستان نیز همانند اقتصاد و امنیت، آسیب دیده است و مراکز فرهنگی کشور از سوی گروه های تروریستی تخریب گردیده است.

همکاری مشترک فرهنگی با کشورهای عضو سازمان می تواند به تقویت فرهنگ کشور بینجامد و برای جلب کمک ها برای بازسازی آثار تاریخی و باستانی کشور و همچنان حفظ آثار و آبدات تاریخی، موثر واقع شود. جلب کمک برای ترمیم آثار باستانی، یکی از نیازهای اصلی افغانستان برای حفظ داشته های تاریخی و فرهنگی اش است.

اما پذیرفته شدن افغانستان به عنوان عضو دایم این سازمان، بستگی به عملکرد و تعهدات حکومت افغانستان در زمینه مبارزه با تروریزم و مواد مخدر دارد، انتظار می رود حکومت افغانستان با نشان دادن تعهد جدی خود در امر مبارزه با تروریزم و مواد مخدر به کشورهای عضو سازمان شانگهای، اعتماد و حمایت آنها را جلب کند و همکاری های مشترک امنیتی، اقتصادی و فرهنگی  را زمینه سازی بکنند.

 

 

موضوع : اخبار