اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

رد پای داعش، در موارد متعددی از جنایات و فجایع ماه های اخیر دیده می شود. داعش در افغانستان همانند، کشورهای سوریه و عراق، برای اثبات حضور خود دست به جنایت های وحشتناک می زند. هدف داعش از یک سو  ایجاد رعب و وحشت میان مردم افغانستان و مهیا ساختن فضایی برای ترس مردم از این گروه است و از سوی دیگر فراهم ساختن زمینه اختلافات شدید و تقسیم کردن مردم افغانستان به فرقه های مذهبی، قومی و زبانی به منظور فعال ساختن شکاف های اجتماعی است. به نظر می رسد؛ کار داعش در افغانستان از مرز هشدار گذشته است. داعش عملا در ولایاتی حضور خود را تثبیت کرده و در جنایت های مختلفی نیز مستقیما دخالت داشته است. اطلاعات و اظهارات منابع مختلف داخلی و بین المللی نیز تاکید می کند که داعش در افغانستان حضور دارد و در حال ایجاد و ساختن پایگاه هایی در ولایات مختلف کشور است.

زمستان افغانستان به طور معمول، برای گروه های تروریستی که اغلبا از شیوه جنگ های چریکی استفاده می کنند، فصل تجدید قوا و آماده شدن برای آغاز یک بهار خونین است. گروه های تروریستی در زمستان به اکمالات خود می پردازند و برای بهار آماده می شوند. اما با تغییر شیوه های جنگی گروه های تروریستی به حملات انتحاری، ماین گذاری و ترور افراد و شخصیت های سیاسی، مذهبی و اجتماعی، عملا محدودیت زمستان نیز از میان برداشته شده است. بدین جهت گروه های تروریستی مانند داعش به شدت در حال گسترش به ولایات و مناطق کشور است.

اظهارات مقامات نظامی کشورها و سازمان های نظامی بزرگ دنیا نیز نشان می دهد که جهان برای حضور داعش در افغانستان آمادگی می گیرد. بدون شک حضور داعش در افغانستان در اولین قدم، حضور بیشتر، جدی تر و پرتنش قدرت های بزرگ جهان را در پی خواهد داشت. حضور داعش در افغانستان به معنای تغییر میدان جنگ از کشورهای عراق و سوریه به افغانستان خواهد بود که مطمینا حضور قدرت های جهانی و منطقه ای را نیز در پی خواهد داشت. جالب این جاست که کشورهایی مثل امریکا، روسیه، ترکیه، ایران، عربستان، فرانسه، جرمنی، انگلستان، ایران و… که با حضور داعش در سوریه و عراق به نحوی در جنگ قرار دارند و به حمایت از نیروهای مورد حمایت خود و نابودی نیروهای مخالف شان می پردازند، در افغانستان حضوری مشابه دارند.

همکاری میان قوای سه گانه در افغانستان ضعیف به نظر می رسد و این قوا در مواردی با یکدیگر درگیر هستند. ادعاهای متفاوتی از سهل انگاری و حتا همکاری و دخالت در ایجاد ناامنی ها از سوی هر یک از قوا به دیگری نسبت داده می شود که مطمینا ضعف آنها را در پی خواهد داشت. در عین حالی که اختلافات جدی میان تیم های برنده انتخاباتی وجود داشته و دارد و همین اختلافات سبب شده بود تا حدود یک سال بعضی از ادارات امنیتی کشور با سرپرست اداره شود، اختلافاتی میان قوای سه گانه دولت نیز به چشم می خورد. و همان طوری که عزل و نصب های حکومت راه به جایی نمی برد و در تامین امنیت هیچ کمکی نتوانسته، استیضاح و استجواب های پارلمان نیز در تامین امنیت و تحکیم ثبات کاری از ییش برده نتوانسته است.

شواهد و قراین نشان می دهند که دولت افغانستان فرصتی کافی برای درگیری ها و اختلافات میان نهادها؛ گروه ها و قوای سه گانه ندارد، به همین جهت، بهتر است به جای پرداختن به مسایل حاشیه ای و یا حاشیه دار ساختن مسایل و مشکلات امنیتی به فکر تشریک مساعی و یکی ساختن نیروها در جنگ همه جانبه علیه گروه های ترویستی به خصوص داعش باشیم. جنگ با داعش، استراتیژی و منطق خاص خود را می خواهد که در راس آن حفظ اتحاد در همه جوانب است. این جنگ جنگ سخت، پرهزینه و طاقلت فرسایی خواهد بود.

موضوع : اخبار