اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار در این اواخر، اعلام کرده بود که می خواهد به روند صلح افغانستان بپیوندد. در اعلامیه این حزب آمده است: حکمتیار خواستار صلح و ثبات در افغانستان است و از همین رو به درخواست اشرف غنی رییس جمهور افغانستان برای برقراری صلح در افغانستان لبیک می گوید.

محمد امین کریم، رییس هیات گفتگو کننده حزب اسلامی در کابل، در گفتگو با طلوع نیوز گفت: در حال حاضر حدود 95 درصد نیروهای متهاجمی که در کشور بوده اند، مجبور به ترک افغانستان شده اند. بنابراین پنج تا شش در صد نیروهایی که مانده اند، اگر بخواهند جنگ را ادامه دهند ناگزیر هستند که با افغان های خود بجنگند. حزب اسلامی افغانستان از بدو تاسیس این اراده را نداشت که با نیروهای افغانی خود بجنگد. این نیروهایی که باقی مانده اند می توانند ازطریق مبارزات سیاسی خواسته های خود را بیان کنند و از طریق مذاکرات بین الافغانی منتج به این شود که کشور ما حاکمیت ملی خود را به صورت کامل به دست آورد.

وی، در خصوص انگیزه حزب اسلامی برای صلح بیان داشت: گروه های طالبان در مقاطع مختلف بر جبهه ها و مجاهدین حزب اسلامی افغانستان تهاجم های زیادی کردند. آنها سه هفته قبل یکی از فرماندها های ورزیده حزب اسلامی را در کنر با دو پسر و ده ها تن دیگر به شهادت رساندند. در قندهار و در وردک جوانان و محصلان حزب اسلامی را به شهادت رساندند. این کار با تبانی با شبکه های استخباراتی انجام گرفته بود اما با وجودیکه حدود صدها تن از بزرگان و فرمانده ها و ریش سفیدهای حزب اسلامی به بهانه های مختلف توسط گروه طالبان به شهادت رسیدند، این مساله، عامل اصلی انگیزه حزب اسلامی برای صلح نیست بلکه حزب اسلامی افغانستان، به طور کلی یک حزب صلح محور است اما جنگ به عنوان یک استثنا به ملت ما و بر حزب اسلامی تحمیل شده است.

کریم، حزب اسلامی را از خشونت منزجر می داند و می گوید: ما در فرهنگی به سر می بریم که خشونت تعیین کننده و مقتدر است، متاسفانه در افغانستان این فرهنگ حکم روایی می کند و هر کسی که تنفگ بیشتری داشت، حق بیشتری دارد. در حالیکه باید در کشوری مانند افغانستان معقولیت حکم فرمایی کند.

رییس هیات گفتگو کننده حزب اسلامی، در خصوص ارتباط با رهبر حزب گفت: رهبری مجاهد حزب اسلامی افغانستان، در راس تمام امور حزب اسلامی افغانستان قرار دارد و به ویژهاین امر مهم صلح افغانستان، به صورت مرتب و متواتر بر جریان ها واقف است و پیشنهادهای خود را در امر چگونگی مذاکرات صادر می کند. با وی تا به حال ملاقات نکرده ام. محل رهبر حزب به طور قطع در داخل افغانستان است اما محل ثابتی ندارد و ارتباط های ما تا بحال به صورت مجازی بوده است.

کریم، در مورد رویکرد حزب و اهداف آن بیان داشت: ما صلاحیت های خود را در قالب های بسیار وسیع داریم، خطوط قرمز ما بسیار روشن است، مسایلی را که طرح کرده ایم همه اصولی هستند و برای تمام اعضای حزب اسلامی واضح و مشخص است. شما از هر کسی که در داخل افغانستان و بیرون از اعضای حزب اسلامی هستند از این حزب سوالی بپرسید، می تواند طرح حزب را برای شما بیان کند اما طبیعی است وقتی مذاکرات صلح به حد پیشرفته خود می رسد، با مشکلاتی مواجه می شود، ما در این مواقع این مشکلات را با مقام های اجرایی حزب اسلامی افغانستان گزارش می دهیم و رهنمود می گیریم.

وی، با بیان اینکه حزب اسلامی تقاضای مشارکت در حکومت افغانستان را نداشته افزود: حزب اسلامی افغانستان هیچ پیش شرط و هیچ شرطی برای روند مذاکره های صلح، نداشته است. چنان که می دانیم هیات حزب اسلامی به تصحیح از دولت افغانستان و شوای عالی صلح، برای اتخاذ تصمیم برای مذاکرات بین الافغانی به کابل آمد. اصول و تقاضاهایی که ما مطرح کرده ایم شرط نیستند بلکه شرایط چگونگی تغییر اوضاع به نفع مردم است. ما هرگز تقاضای اینکه حزب اسلامی در حکومت سهیم شود را نداشته ایم، بحث ما با حکومت در این است که چگونه می توانیم نظام را به طرف یک اداره قانونمند، عادلانه، مردم سالار و اسلامی همراهی کنیم.

کریم حزب اسلامی را حزبی مستقل خوانده و گفت: ما بر خلاف ادعاهای دشمنانمان، به آی اس آی پاکستان وابسته نیستیم. اگر حزب اسلامی، حزبی وابسته بود، به طور مستقل برای مذاکره های صلح، پیشگام نمی شد. حزب اسلامی افغانستان، یک تنظیم هدف محور، ملی وسرتاسری در افغانستان است و نیروی خود را از عقاید خود، از پروردگار خود و از ملت خود می گیرد.