اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

دیوید کامرون، نخست وزیر انگلیس که در سفری غیرمنتظره وارد کابل شد، در دیدار خود با محترم اشرف غنی احمدزی گفت که نیروهای مسلح انگلیس “بهای بسیار گزافی” را برای حضور در افغانستان پرداخته‌اند.

 

کامرون افزود: نیروهای انگلیس “راهی طولانی” را برای به دست آوردن اهداف خود در افغانستان طی کرده‌اند. ما همگی یک هدف مشترک را دنبال می‌کنیم و آن ایجاد افغانستان با امنیت، ثبات و سعادت بیشتر است.

 

وی با اشاره به پیشرفت‌های کشور ما طی سالهای اخیر گفت: مردم افغانستان لیاقت دولتی کارآمد و مشروع را دارند که آینده بهتری برای آنها و خانواده‌شان ایجاد کند. ما با کمک یکدیگر توانستیم افغانستانی امن‌ تر و انگلیسی امن تر ایجاد کنیم. البته دولت جدید وحدت ملی با چالش‌های فراوانی روبرو است، اما اشرف غنی و عبدالله پیش از این توانمندی‌های رهبری را از خود نشان‌داده‌اند که برای ایجاد افغانستان بهتر لازم است.

 

وی همچنین تاکید کرد که انگلیس از آکادمی افسری ملی افغانستان واقع در کابل حمایت خواهد کرد و تا سال 2017 سالانه 178 میلیون یورو برای “استمرار پیشرفت‌های اصلی” بدست آمده در افغانستان در خصوص خدمات عمومی مانند بهداشت و آموزش فراهم خواهند کرد.

 

کامرون با ادای احترام به 453 سرباز زن و مرد انگلیسی که طی حضور خود در افغانستان کشته شده بودند و همچنین افرادی که مجروح شده بودند، تاکید کرد: این نیروهای مسلح بهای بسیار سنگینی را برای حضور ما در افغانستان پرداختند. آنها کار حیاتی را اینجا انجام دادند. ما باید افرادی را که بهای سنگینی را پرداخته‌اند و یا طی حضور خود در افغانستان مجروح شده‌اند، به خاطر آوریم.

 

نخست‌وزیر انگلیس در ادامه اعلام کرد که از زمان آغاز حمله نظامی غرب علیه کشور ما در سال 2001، افغانستان دچار تغییراتی شده است که از جمله می‌توان به ایجاد ارتش و نیروهای پولیس که قادر به دفاع از کشور هستند، اشاره کرد.

 

وی افزود: من فکر می‌کنم که ما راه طولانی را رفته‌ایم تا به این هدف دست پیدا کنیم و من فکر می‌کنم این یک موفقیت بسیارواقعی است.

 

نخست وزیر انگلیس در ادامه اظهار داشت: که حضور این کشور در افغانستان عمدتا به منظور امنیت داخلی انگلیس انجام شده است و افزود این مساله نیازمند حضور نیروی پولیس و ارتش افغانستان است که بتوانند از عهده امنیت کشور برآیند و افغانستان را تبدیل به محلی ناامن برای القاعده کنند .

 

وی هم‌چنین با اشاره به حضور تروریست‌های داعش در عراق گفت: ما مبارزه‌ای را علیه تروریست‌های داعش آغاز کرده‌ایم که برای سالیان سال در آن دخیل خواهیم بود.

 

احمدزی نیز در این کنفرانس خبری تاکید کرد: سربازان انگلیسی طی حضور خود در افغانستان “شانه به شانه” افغان‌ها ایستاده بوده‌اند. وی از سربازان انگلیسی که طی حضور خود در افغانستان مجروح شده بودند و هم‌چنین خانواده سربازان انگلیسی کشته شده در کشورش تشکر کرد.

 

رییس جمهوری افغانستان در ادامه گفت: حضور نیروهای انگلیس به این معنا است که لندن مانند سایر نقاط جهان امن شده است. اما ما با تهدیدهای مشترکی مواجه هستیم. وحدت سیاسی افغانستان که با تشکیل دولت جدید مستحکم شده است برای “حل مشکلات کشور ضروری است” و در حالی که سفری که پیش روی ما است سفری دشوار است، اما “ارزش هر فداکاری” را دارد.

 

این سخنان نخست وزیر انگلیس که به ما درس حقوق بشر می داد، در حالی است که دولت انگلیس اعلام کرد هر جا که لازم بداند کنوانسیون اروپایی حقوق بشر را نادیده خواهد گرفت.

 

امروز دیوید کامرون در افغانستان، درباره اهمیت حقوق بشر سخنرانی کرد و در همان حال، حزب محافظه کار که دولت را به همراه حزب لیبرال دموکرات در دست دارد، اعلام کرد در صورت پیروزی در انتخابات سال آینده میلادی، آرای قضات انگلیسی را درباره حقوق بشر معتبر خواهد دانست و کنوانسیون حقوق بشر اروپایی را نادیده خواهد گرفت. حزب محافظه کار همچنین اعلام کرده است در صورتی که دادگاه اروپایی حقوق بشر، احکام انگلیسی ها را رد کند، از این دادگاه اروپایی خارج خواهد شد.

 

به هر صورت اشرف غنی خود را دین دار انگلیسی ها می داند و درباره اینکه هر دو (اشرف غنی و کامرون) دستشان در یک کاسه است، شکی نیست.