اخبار
مطالب اخیر
مطالب محبوب
عضویت در خبرنامه

با وارد کردن ایمیل در کادر زیر و ثبت آن مشترک خبرنامه وب سایت افغان لرن خواهید شد و از آخرین مطالب سایت بهره مند می شوید

توجه داشته باشيد بعد از وارد کردن ايميل خود و ثبت آن، ميبايست ايميل خود را تاييد نمایید

«ینس ستولتنبرگ» دبیر کل سازمان قرارداد آتلانتیک شمالی (ناتو) از «دونالد ترامپ» به دلیل اعلام این مطلب که امریکا باید برای کمک به متحدان خود در ناتو شرط بگذارد، به شدت انتقاد کرد.

بنا بر راپور سایت «هیل»، ستولتنبرگ تأکید کرد: همبستگی میان متحدان یک ارزش مهم برای سازمان قرارداد آتلانتیک شمالی است.

وی افزود: این موضوع برای امنیت اروپا خوب است و حتی به نفع امنیت امریکا است. ما از یکدیگر دفاع می‌کنیم. دو جنگ جهانی اخیر نشان داد که صلح در اروپا برای امنیت امریکا نیز بسیار مهم است.

دونالد ترامپ کاندیدای پیشروی جمهوریخواهان در انتخابات ریاست‌جمهوری امریکا روز چهارشنبه در گفت‌وگو با روزنامه «نیویورک تایمز» گفته بود که امریکا تنها باید به آن دسته از شرکای خود در ناتو کمک کند که به تعهداتشان در قبال امریکا عمل کرده‌اند.

ترامپ گفته بود: ما هزینه سنگینی را در بخش نظامی صرف می‌کنیم و سالانه 800 ملیارد دالر را نیز در این راه از دست می‌دهیم. این امر خیلی عاقلانه به نظر نمی‌رسد. قبل از اینکه ما نگران هر کشور دیگری در جهان باشیم باید در وهله نخست به فکر مراقبت و حفاظت از کشور خودمان باشیم.

بنا بر راپور روزنامه «نیویورک تایمز»، ترامپ این اظهارات را در پاسخ به این سوال مطرح کرد که آیا در صورت کسب پست ریاست‌جمهوری امریکا در صورت تهدید کشورهای حوزه بالتیک به آنها کمک نظامی خواهد کرد یا خیر.

بر اساس ماده 5 از قرارداد نظامی ناتو تمامی 28 کشور عضو این قرارداد از جمله امریکا باید در صورتی که هر یک از اعضا مورد حمله قرار گیرد، نهایت تلاش خود را برای کمک به این کشور به کار گیرد.